Haber Detayı
09 Temmuz 2015 - Perşembe 14:08 Bu haber 1157 kez okundu
 
09.07.2015 TARİHLİ RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANAN AYM KARARLARI
9 Temmuz 2015 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan bireysel başvuru kararlarının özetleri...
AYM Kararları Haberi


Başvuru No: 2013/2312

Başvurucu: Yavuz Pehlivan ve Diğerleri

Başvuru Tarihi: 27.03.2013, 19.09.2013

Kararı Veren: Genel Kurul

Karar Tarihi: 04.06.2015

Başvurunun Konusu:

Başvurucular, 16.06.2012, 17.06.2012, 07.07.2012, 08.07.2012 tarihlerinde haklarında verilen tutuklama kararları ile tutuklanmışlardır. Başvurucular hakkında çeşitli suçlardan iddianame düzenlenmiş ve dava açılmıştır. Bu sırada başvurucuların tutukluluk durumları devam etmiş, itirazlarının reddedilmiştir. Bu kararlara karşı bireysel başvuruda bulunmuşlardır.

İnceleme ve Karar:

Mahkeme başvuruyu, tutuklamanın kanuni olmaması yönünden Anayasa’nın 19. Maddesinin üçüncü fıkrası, tutukluluk sürelerinin makul olmaması yönünden aynı maddenin yedinci fıkrası ile dosyaya erişimlerinin kısıtlanması yönünden ise Anayasa’nın 37. Maddesi kapsamında incelemiştir.

Mahkeme, başvurucuların kuvvetli suç şüphesi ve tutuklama edeni bulunmaksızın tutuklandıkları bu yüzden tutuklamanın kanuni olmadığı iddiası açısından, tutuklama kararlarında, başvurucular hakkında verilen tutuklama kararlarında kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların mevcudiyeti ve delillerin henüz toplanmamış olması nedeniyle kaçma ve delil karartma şüphesinin varlığının gösterildiğini belirtmiştir. Mahkeme başvurucuların iddialarının yerinde olmadığına karar vermiş, açıkça dayanaktan yoksun olması sebebiyle iddianın kabul edilemez olduğuna karar vermiştir.

Mahkeme, kanuni hakim ilkesinin ihlal edildiği iddiası yönünden, başvurucuların yargılanmasına konu suçlardan bir kısmının konu bakımından 3713 sayılı kanunun 10. Maddesi kapsamında bulunması nedeniyle soruşturma ve kovuşturma usulünün bu kanun hükümlerine göre yapıldığını belirtmiş ve açıkça dayanaktan yoksun olması sebebiyle iddianın kabul edilemez olduğuna karar vermiştir.

Mahkeme tutukluluğun devamı kararlarının gerekçesiz olduğu, kuvvetli suç şüphesi ve tutuklama nedeni bulunmadığı halde tutukluluğun sürdürüldüğü, dosyaya erişim hakkının kısıtlandığı iddiaları yönünden, somut olaydaki tutukluluk sürelerinin 1 yıl 2 ay ile 1 yıl 9 ay arasında değiştiğini belirtmiş ve bu sürelerin makul olmadığına kanaat getirmiştir. Tutukluluğun devamı kararlarının gerekçelerinin ilgili ve yeterli olmadığını belirtmiştir.

Kararda her bir başvurucu için 5.000,00 TL manevi tazminat ödenmesine karar verilmiştir.

 


 

Başvuru No: 2013/5876

Başvurucu: Sedef Ural

Başvuru Tarihi: 26.07.2013

Kararı Veren: Genel Kurul

Karar Tarihi: 04.06.2015

Başvurunun Konusu:

Başvurucu, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen ancak yasama organına süre verilmesi nedeniyle hukuken yürürlükte bulunan kanun maddesine dayanılarak mahkumiyet kararı verilmesinin adil yargılanma hakkı ile suç ve cezaların kanuniliği ilkesini ihlal ettiğini iddia etmiştir.

Mahkeme başvuruyu suç ve cezaların kanuniliği ilkesi çerçevesinde incelemiştir.

Mahkeme, sözü geçen kanun hükmünü iptal eden Anayasa Mahkemesi kararının 13.10.2013 tarihinde yürürlüğe girmesi, başvurucu hakkındaki mahkumiyet kararının ise bu kanunun yürürlükte olduğu 26.02.2013 tarihinde verilmiş olması nedeniyle açıkça dayanaktan yoksunluk nedeniyle kabul edilemezlik kararı vermiştir.

 Başvuru No: 2014/15220

Başvurucu: Metin Bayyar ve Halkın Kurtuluşu Partisi

Başvuru Tarihi: 19.09.2014

Kararı Veren: Genel Kurul

Karar Tarihi: 04.06.2015

Başvurunun Konusu:

Başvurucular, kuruluş tarihinden itibaren 3 yıl içinde il kongresini yapmayan partinin il teşkilatı başkanı olan birinci başvurucu hakkında idari para cezasına hükmedilmesi nedeniyle ifade ve örgütlenme özgürlüklerinin ihlal edildiğini, idare tarafından savunmalarının alınmamış olması sebebiyle adil yargılanma hakkının ve idari para cezasının kanuni dayanağının olmaması sebebiyle suç ve cezaların kanuniliği ilkesinin ihlal edildiğini iddia etmişlerdir.

İnceleme ve Karar:

Mahkeme, başvuruyu siyasi örgütlenme özgürlüğü kapsamında incelemiştir.

Mahkeme, öncelikle müdahalenin mevcudiyetinin, sonra müdahalenin ihlal oluşturup oluşturmadığının tespitini yapmıştır. Buna göre idari para cezasının uygulanmış olmasının bir müdahale oluşturduğu belirtilmiştir. Bunu takiben yaptığı incelemede, müdahalenin kanuni olup olmadığına bakmıştır. Mahkeme, idari para cezasının uygulanmasının 5253 sayılı kanunun 32. maddesi uyarınca mümkün olduğunu; fakat bu müeyyideyi uygulayacak merciin bir hukuk devletinde olması gereken belirlilikte kanunla tayin edilmediğini belirtmiştir. Sonuç olarak Mahkeme başvurucuların siyasi örgütlenme özgürlüklerinin ihlal edildiğine, kararın bir örneğinin yeniden yargılama yapılmak üzere ilgili mahkemeye gönderilmesine, yeniden yargılama yapılacağı için adil yargılanma hakkı ihlali iddiası açısından inceleme yapılmasına gerek olmadığına karar vermiştir.

Karşı Oy:

Kararda Serruh Kaleli’nin ihlalin bulunmadığı yönünde karşı oyu bulunmaktadır.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 9, Temmuz, 2015, tarihinde, Resmi, Gazetede, yayımlanan, bireysel, başvuru, kara
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı