Haber Detayı
10 Temmuz 2015 - Cuma 20:49 Bu haber 1089 kez okundu
 
10.07.2015 TARİHLİ RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANAN AYM KARARLARI
10 Temmuz 2015 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan bireysel başvuru kararlarının özetleri...
AYM Kararları Haberi


Başvuru No: 2013/3614

Başvurucu: Kamuran Reşit Bekir

Başvuru Tarihi: 20.05.2013

Kararı Veren: Genel Kurul

Karar Tarihi: 08.04.2015

Başvurunun Konusu:

Başvurucu Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşıdır ve Ankara 2 No.lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda hükümlü olarak bulunmaktadır.

Yurtdışından başvurucuya gelen kolilerin Diyarbakır Gümrük Müdürlüğü’nce incelenmesi sırasında 17 adet yayının yasak olabileceği gerekçesiyle yayınlar Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmiştir. Sürenin sonunda Diyarbakır 3 No.lu Hakimliği (TMK 10. Madde ile görevli), bu yayınların arasında bulunan iki kitaba el konulmasına ve bunların toplatılmasına karar vermiştir. Sonraki bir tarihte kitapların müsaderesine karar verilmiş ve kitaplar yakılarak imha edilmiştir.

Kitaplardan biri hakkında Anayasa Mahkemesi’nin ifade özgürlüğü ihlal edildiğine dair kararı sonuç, Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliği, Diyarbakır 3 No.lu Hakimliği’nin kararının kaldırılmasına karar vermiştir.

Anılan süreçte Azadiya Welat gazetesi, Abdullah Öcalan’ın demokratik toplum manifestosu adı altında beş ciltten oluşan bir savunma hazırladığını ve her hafta bir bölümün köşe yazısı olarak yayımlanacağını bildirmiştir. Bu sayılarda el konulmasına ve toplatılmasına karar verilen kitaptan bazı bölümler yayımlanmıştır.

Ceza İnfaz Kurumu Eğitim Kurulu anılan kitabın bölümlerinin yayımlandığı Gazetenin ilgili sayfalarının başvurucuya verilmesini uygun görmemiştir. Başvurucu karara karşı itiraz başvurusunda bulunmuş, itirazı Sincan İnfaz Hakimliği tarafından reddedilmiştir. Bu karara karşı yaptığı itirazlar ise Sincan 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedilmiştir.

Başvurucu haber alma ve ifade özgürlüklerinin ihlal edildiğini iddia etmiştir.

İnceleme ve Karar:

Mahkeme başvuruyu ifade özgürlüğü (Anayasa Madde 26) yönünden incelemiştir.

Mahkeme öncelikle ifade özgürlüğüne bir müdahalenin mevcut olup olmadığı, ardından müdahalenin kanuniliği, meşru amaç taşıyıp taşımadığı, demokratik bir toplumda gerekli ve ölçülü olup olmadığı hususlarını incelemiştir.

Mahkemeye göre gazetenin bir kısmının içeri sokulması kısıtlandığından ifade özgürlüğüne bir müdahalenin olduğu açıktır. Müdahalenin 5275 sayılı Kanun’un 62. maddesi ile bağlantılı olduğu ve kanunilik ilkesinin de geçekleştiği belirtilmiştir. Gazetenin bazı bölümlerinin başvurucuya verilmemesinin cezaevi düzeninin ve güvenliğinin sağlanması ve suçun önlenmesi amacını taşıdığını bunun da ifade özgürlüğünün sınırlandırılmasındaki meşru amaçların kapsamına girdiği belirtilmiştir.

Mahkeme demokratik bir toplumda gerekli ve ölçülü olma yönünden, 25.06.2014 tarihli bireysel başvur kararı ile anılan kitaba yapılan müdahalenin demokratik bir toplumda gerekli ve ölçülü olmadığına hükmettiğini vurgulamış ve bu doğrultuda gazetenin bazı sayfalarının çıkarılarak başvurucuya verilmemesi nedeniyle başvurucunun ifade özgürlüğüne yapılan müdahalenin demokratik bir toplumda gerekli ve ölçülü olmadığına, bilgi ve kanaatlere ulaşma özgürlüğünün ihlal edildiğine karar vermiştir.

Başvurucu meblağ belirtmeksizin maddi ve manevi tazminat talebinde bulunmuş, Mahkeme 1.000,00 TL manevi tazminat ödenmesine karar vermiştir.

Karşı Oy:

Kararda üye Osman Alifeyyaz Paksüt’ün, ifade özgürlüğünün ihlal edilmediğine yönelik karşı oyu bulunmaktadır.


Başvuru No: 2013/6617

Başvurucu: Kadir Sağdıç

Başvuru Tarihi: 19.08.2013

Kararı Veren: Genel Kurul

Karar Tarihi: 08.04.2015

Başvurunun Konusu:

Başvurucu emekli bir Türk Silahlı Kuvvetleri subayıdır. Başvurucu hakkında Taraf ve Yeni Şafak gazetelerinde Ergenekon Terör Örgütü üyesi olduğu ve hükümete yönelik darbe girişiminde bulunduğuna dair haberler çıkmıştır.

Başvurucu her iki gazeteye yönelik hukuk davası yoluna başvurmuş, açılan davalar, ifade özgürlüğü ve yayının somut gerçekliği değil görünen gerçeği yansıtmasının önemli olduğu gerekçeleriyle reddedilmiştir. İlgili karar temyiz üzerine onanmış ve kesinleşmiştir.

Başvurucu, hakkında çıkan gazete haberleri nedeniyle kişilik haklarının zarar gördüğünü, masumiyet karinesinin ve etkili başvuru hakkının ihlal edildiğini iddia etmiştir.

İnceleme ve Karar:

Mahkeme başvuruyu anayasanın kişisel itibarın korunmasını isteme hakkını düzenleyen 17. Maddesi yönünden incelemiş ve ifade-basın özgürlüğü ile 17. Madde arasında bir denge kurulması gerektiğini belirtmiştir. Bu açıdan Mahkeme başvuruya uygulanacak ilkelerin İlhan Cihaner kararındaki ilkeler olduğunu belirtmiştir.

Mahkeme, başvurucu hakkında çıkan haberlerle aynı konuda kamuoyunda Ergenekon soruşturması olarak bilinen soruşturmanın yürütüldüğü ve ceza davası açıldığını vurgulamıştır. Başvurucunun bu davada bir ceza alıp almadığı başvuruya konu evraklarda belirtilmemiştir.

Mahkeme söz konusu haberlerinin kamuoyunda genel yararı ilgilendiren bir tartışmaya katkı sunduğunu belirtmiş ve “bilgi ve fikirleri alma hakkı”na değinmiştir.

Son olarak Mahkeme olayların geçtiği zaman diliminde başvurucunun Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Güney Deniz Saha Komutanı olduğuna ve tanınmışlığının itiraz götürmediğine işaret etmiş, demokratik bir toplumda bireylere kam görevlilerini eleştirme ve yorum yapma hakkının belli bir boyutta tanındığını, haberlerde görünür gerçekliğe uygunluk bulunduğunu, abartıya kaçılmadığını, hakaretin ve şiddete teşvikin bulunmadığını, haberlerin başvurucunun kamusal görevini engellemediğini belirtmiştir.

Mahkeme sonuç olarak 17. Maddede yer alan pozitif yükümlülüklere uyulduğu sonucuna varmış ve bu maddenin ihlal edilmediğine karar vermiştir.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 10, Temmuz, 2015, tarihinde, Resmi, Gazetede, yayımlanan, bireysel, başvuru, kar
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı