Haber Detayı
20 Kasım 2014 - Perşembe 21:01 Bu haber 753 kez okundu
 
ARTVİNLİLERİN CERATTEPE ZAFERİ
Artvin'in Genya ve Cerattepe bölgesinde Mehmet Cengiz'e ait Eti Bakır İşletmeleri tarafından çıkarılmak istenen bakır madenine karşı Artvinlilerin açtığı dava sonucu mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi.
Çevre Haberi


BirGün'den Seçil Türkkan'ın haberine göre, Artvin'in Kafkasör yaylası Genya ve Cerattepe bölgesinde Mehmet Cengiz'e ait Eti Bakır İşletmeleri tarafından çıkarılmak istenen bakır madenine karşı Yeşil Artvin Derneği, siyasi partiler, meslek odalarıyla birlikte toplamda 281 kişi tarafından Rize İdare Mahkemesi'nde ÇED Olumlu Raporu'nun iptali istemiyle açılan davada mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Detaylı karar ise henüz açıklanmadı.

 
Yeşil Artvin Derneği'nden Neşe Karahan ise “Bu şirketlere karşı ikinci zafer, yaşamın zaferidir. Umarız mahkeme iptal kararı da verir, nöbet alanındaki kontrollerimizi sürdüreceğiz. Madenciler Artvin'i terkedene kadar yaşam mücadelemiz sürecek. 20 senedir süren mücadelemiz devam ediyor.” dedi. Avukat Bedrettin Kalın ise “Şimdilik içeriği bilmiyoruz ama çok mutluyuz” dedi. Artvinliler bugün bir araç konvoyuyla kutlama ve saat 13:00'te Valilik önünde bir basın açıklaması yapacak.
 
Eti Bakır İşletmeleri geçen hafta alanda ağaç kesimi yapmak istemiş, kesim Artvinliler tarafından dördüncü kez durdurulmuştu. Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan ağaç kesim operasyonunda yaklaşık 700 ağaç Yırca’da olduğu gibi boşuna kesilecekti. Bu gelişme üzerine ise Artvinliler Cerattpe'de nöbet tutmaya başlamıştı.
 
Eylül ayında hazırlanan bilirkişi raporunda madenin çıkarılmasının Artvin'in sonu olacağına vurgu yapılmış ve 'Eğer maden yapılırsa Artvin’i oradan taşımak gerekir' ifadeleri kullanılmıştı. Cerattepe bölgesi Artvin'in tam tepesinde bulunması sebebiyle oldukça önemli bir yer. Uzmanlar tarafından Artvin'in beyni olarak nitelenen alandan maden çıkarılması halinde heyelanlar tetiklenecek, bölgedeki tüm içme suları kirlenecek ve Deriner barajı nedeniyle bundan 5 yıl önce Cerattepe'ye yakın bir bölgeye taşınmak zorunda kalan Oruçlu Köyü ikinci sürgününü yaşayacak.
 
Cerattepe Bölgesi ile Genya Dağı’nı da içine alan saha, dünyanın 100 doğal ormanından biri. 1995 yılında kurulan Yeşil Artvin Derneği, İnvest isimli şirketin aldığı maden arama ruhsatının 2009 yılında mahkeme kararıyla iptal edilmesini sağlamıştı. Bölgede madencilik yapılamayacağının tescil edilmesine rağmen 2012 yılında Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nde yapılan ihale sonucunda ruhsatı Özaltın A.Ş. şirketine, 97.6 milyon lira karşılığında verildi. 2013 yılında projenin rödovans (maden ocakları işletmesinin kiraya verilmesi) sözleşmesi ile büyük projelerde ismi sıkça geçen Mehmet Cengiz'e ait Etibakır A.Ş. tarafından yürütüleceği açıklandı.
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Artvinin, Genya, Cerattepe, bölgesinde, Mehmet, Cengize, ait, Eti, Bakır, İşletm
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı