Haber Detayı
23 Aralık 2015 - Çarşamba 18:44 Bu haber 717 kez okundu
 
AYM'DEN 'MAKUL ŞÜPHE'YE ONAY
Anayasa Mahkemesi, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun, şüphelilerde arama yapılması için gereken "somut delillere dayalı kuvvetli şüphe" ibaresinin "makûl şüphe" şeklinde değiştirilmesini Anayasa'ya uygun buldu.
İnsan Hakları Haberi


Anayasa Mahkemesi, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK), şüphelilerde arama yapılması için gereken "somut delillere dayalı kuvvetli şüphe" ibaresinin "makûl şüphe" şeklinde değiştirilmesini Anayasa'ya uygun bularak iptal istemini reddetti.

CHP, Hâkimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un bazı hükümlerinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açmıştı.

Davayı esastan inceleyen Anayasa Mahkemesi heyeti, iptal istemlerinin tümünü reddetti.

İptali istenen hükümler

CHP, şüphelilerde arama yapılması için gereken "somut delillere dayalı kuvvetli şüphe" ibaresinin "makûl şüphe" şeklinde değiştirilmesinin iptalini istemişti.

Yüksek Mahkeme, "Yargıtay'da tetkik hâkimlerinin atamasının HSYK tarafından yapılması", iş durumuna göre birden fazla daire şeklinde oluşturulan ceza mahkemelerindeki iş dağılımının HSYK tarafından yapılması" şeklindeki düzenlemelerin iptal istemlerinin de reddine karar verdi.

CHP, kanunun, CMK'da değişiklik yapan diğer maddelerinin de iptalini istemişti.

İptal istemi reddedilen hükümler şöyle:

"Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar kapsamında iletişimin tespiti, dinlenmesi, kayda alınması ve teknik araçlarla izlenmesinin sağlanması,

Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlarda somut delillere dayanan kuvvetli şüphe varsa şüpheliye veya sanığa ait taşınmazlara, hak ve alacaklara el koyulması,

Soruşturma evresinde avukatın dosya içeriğini inceleme veya belgelerden alma yetkisinin, soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebilecek ise cumhuriyet savcısının istemi üzerine hâkim kararıyla kısıtlanabilmesi."

Aralık 2014'te Meclis'te kabul edilen yargı paketine göre, Ceza Muhakemesi Kanunu'nundaki "şüpheli veya sanıkla ilgili arama" maddesinde yapılan değişiklikle, "yakalanabileceği veya suç delillerinin elde edilebileceği hususunda somut delillere dayalı kuvvetli şüphe varsa; şüphelinin veya sanığın üstü, eşyası, konutu, işyeri veya ona ait diğer yerler aranabilir" ifadesindeki "somut delillere dayalı kuvvetli" ibaresi "makûl" olarak değiştirilmişti.

Kaynak: AA

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Anayasa, Mahkemesi, Ceza, Muhakemesi, Kanunu&aposnun, şüphelilerde, arama, yapıl
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı