Haber Detayı
24 Mart 2016 - Perşembe 00:54 Bu haber 757 kez okundu
 
ÇOCUK İSTİSMARI ARAŞTIRMA ÖNERGESİNE AK PARTİLİ VEKİLLERDEN ŞOK HAYIR
MHP'nin çocuk istismarlarının araştırılması ve önlenmesine yönelik araştırma komisyonu kurulması için yaptığı teklif AKP'lilerin oylarıyla reddedildi.
Güncel Haberi


MHP'nin, çocuk istismarının önlenmesi için Meclis'e verdiği araştırma komisyonu kurulması önergesi, muhalefet partilerinin "Evet" okuyuna karşı AKP'lilerin "Hayır" oyu vermesi nedeniyle reddedildi.

TBMM Genel Kurulu’nda, MHP’nin “çocukların her türlü istismardan korunması, yaşanan sorunların tespit edilmesi ve çözüme yönelik çalışmalar yapmak” amacıyla verdiği grup önerisi AKP’nin “hayır” oylarıyla reddedildi. Ancak CHP, MHP ve HDP önerinin kabul edildiğini belirterek itiraz etti. Tansiyonun yükselmesi üzerine birleşime ara verildi. Muhalefet kamera görüntülerinin izlenmesini talep etti.

Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın, MHP’nin grup önerisinin kabul edilmediğini belirtince CHP Grup Başkanvekili Engin Altay itiraz etti.

Aydın da, “hesap ettim” dedi ve HDP’nin grup önerisini okutacağını ve işleme alacağını ifade etti.

CHP’Lİ VEKİLLER SIRA KAPAKLARINA VURDU

Bunun üzerine CHP’li vekiller sıra kapaklarına vurarak protesto etti.

CHP, HDP ve MHP’li vekiller de ayağa kalktı ve itiraz etti.

Aydın da, “Nasıl yok. HDP’nin grubunun önerisini okutup işleme alacağım. İki tarafa da baktım problem yok. Ben baktım, iki tarafa da sağa sola da ve burada da çoğunluğu gördüm, ona göre karar verdim. Bir sıkıntı yok” dedi.

TANSİYON YÜKSELDİ, BİRLEŞİME ARA VERİLDİ

Tansiyonun yükselmesi üzerine Meclis Başkanvekili Aydın birleşime 5 dakika ara verdi.

Aradan sonra MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “Biz de saydık. Şu tablo şunu ortaya koyuyor, Adalet ve Kalkınma Partisine mensup milletvekilleri dahi böyle bir öneriye hayır demek istemiyorlar. Şu tablo bile bunu ortaya koyuyor” dedi.

Vural, araştırma önergesinin kabul edilmesini istedi.

Milletvekillerinin iradesinin belli olduğunu ifade eden Vural, “Bunu siz zatıaliniz değiştiremezsiniz” derken Aydın da, “Ben değiştirmiyorum. Gördüğümü söyledim” dedi.

Vural, “Kaç kişi vardı. 32 kişi vardı” dedi.

Aydın da, “Kabul etmeyenler dediğimiz de oradaki çoğunluk çok daha fazlaydı” dedi.

“KAMERALAR VAR”

Vural, “32 kişi vardı saydım. Madem öyle kaç kişi vardı. Meclis’in iradesi olarak çocuklara yönelik cinsel istismarla ilgili bir araştırma komisyonu kuralım. Ben böyle gördüm demekle olmaz. Kameralar var. Yanınızdaki katip üye ne dedi, sordunuz mu?” diye sordu.

KATİP ÜYELER KONUŞTU

Katip Üye Özcan Purçu da, “Biz burada yemin ettik. Ben her şeyin üstüne yemin ederim muhalefet tarafı daha kalabalıktı. Yemin ettim. Kabul edenler tarafı daha kalabalıktı” diye konuştu.

Mücahit Durmuşoğlu da, “Bu grup önerisi benim gördüğüm kadarıyla reddedildi” dedi.

KAMERA GÖRÜNTÜLERİN İNCELENMESİ İSTENDİ

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de kamera görüntülerinin incelenmesini isteyerek,“Bizler de iktidar partisi sıralarında oturan milletvekillerini saydık, 40’ın altında milletvekili vardı. Muhalefet sıralarında da 50’nin üzerinde milletvekili oturuyordu” diye konuştu.

“BU KAMERALAR BOŞUNA ÇALIŞMIYOR”

Açılan usul tartışmasında konuşan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da, “Bu kameralar boşuna çalışmıyor. Durum tespiti yapabilirsiniz” dedi.

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan da, “4 parti bir araya gelsin, ortak makul sağduyulu bir önergeyle yarın getirelim” diye konuştu.

Usul tartışmasının ardından Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın da, “Oylamada yanlışlık olmadığını, tutumumun doğru olduğunu ifade etmekle beraber ben yine de MHP Grup önerisini tekrardan oyunuza sunuyorum” derken, “Öneri kabul edilmemiştir” dedi.

NE OLMUŞTU

Geçtiğimiz günlerde Ensar Vakfı ve Karaman Anadolu İmam Hatip ve İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği’ne ait yurtlarda kalan 9-10 yaşlarındaki 45 çocuğa yönelik cinsel istismar iddiaları gündeme bomba gibi düşmüştü.

Konuyla ilgili açıklama yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu'nun, "Bir kere rastlanmış olması, hizmetleriyle öne çıkmış olan bir kurumumumuzu karalamak için gerekçe olamaz. Biz Ensar Vakfı'nı tanıyoruz, hizmetlerini takdir ediyoruz. Öte yandan bunu yapan kişi için sıfır toleransla hukuki takibimizi yapıyoruz" şeklindeki sözleri eleştirilere neden olmuştu


KAYNAK: ODATV, BİRGÜN


Kaynak: Editör: ikarusDergi
 
Etiketler: MHPnin, çocuk, istismarlarının, araştırılması, önlenmesine, yönelik, araştırma,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı