Haber Detayı
12 Mart 2016 - Cumartesi 09:49 Bu haber 720 kez okundu
 
CUMHURİYET OKURLARINDAN YÖNETİME UYARI
330 Cumhuriyet Gazetesi okuru, gazetenin çizgisinin değiştiği belirterek bir bildiri hazırlayıp Cumhuriyet yönetimine gönderdi. Okurlar, atılıma geçme iddiasıyla gazetenin başkalaştırıldığını ifade ederek, "Tehlikenin farkında mısınız diyen gazetemizi geri istiyoruz" dediler.
Güncel Haberi


Bir grup Cumhuriyet gazetesi okuru, Cumhuriyet Vakfı ve yönetimine gönderdikleri bir bildiriyle “Cumhuriyet Gazetesi'ni geri istedikleri”ni belirttiler. Bildiri, tüm Cumhuriyet okurlarının imzasına da açıldı.

Odatv'de yer alan habere göre, Cumhuriyet Gazetesi'nin çizgisinin değiştirildiğini iddia eden 330 Cumhuriyet okuru, gazetenin İmtiyaz Sahibi Orhan Erinç’e, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay’a, Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a ve Okur Temsilcisi Güray Öz’e bir bildirge göndererek, bu metnin gazetede yayımlanmasını istediler. Bildirgenin gazeteye gönderildiğini ancak gazetede yayımlanmadığını öne süren 330 Cumhuriyet okuru,  metnin kamuoyuna açıklanmasına ve Cumhuriyet okurlarının imzasına açılmasına karar verdi.

Cumhuriyet okurlarının, gazete yönetimine gönderdikleri bildiride şu cümleler yer aldı:  

"Bilindiği üzere, Cumhuriyet Vakfı’nda, ardından da gazetemiz yönetiminde değişiklikler yaşanmış, gazeteyi atılıma geçirme iddiasıyla bir başkalaşma sürecine girilmiştir.

Bu süreç sonunda gelinen nokta bellidir. Gazete ekonomik olarak bunalıma sürüklenmiştir.

Yıllar sonra Ankara’da edinilen ve vakfın malı olan Ahmet Rasim Sokak 14 numaradaki binamız elden çıkarılmıştır. Daha da acısı, Nadir Nadi’nin düşüncesi ve kalıtı gereği kurulan Cumhuriyet Vakfı’na, vakıf kurucusu Berin Nadi tarafından bağışlanan Nadir Nadi’nin İstanbul’daki evinin satılmasıdır.

Gazetemizin Ege’deki kalesi İzmir Bürosu dağıtılmış, gazetemizin Anadolu’daki yaşamsal kılcal damarları olan, çok küçük bedeller karşılığı özveriyle çalışan yurt muhabirleri ile de bağlantılar koparılmıştır.

Ayrıca, ekonomik nedenler ileri sürülerek, gazetemizin yüz akı, Cumhuriyet Bilim Teknoloji eki, okurların tüm tepkilerine karşın kapatılmış, o eke yıllardır emek verenler dâhil, bir kısım Cumhuriyet çalışanları hoyratça işten çıkarılmışlardır.

Bir yandan ekonomik sıkıntı nedeniyle çalışanların işine son verilirken; vakıf senedimizin “Sunu” bölümünde sözü edilen “onurlu geçmişimizi geleceğe güvenle bağlama” amacı ile ters düşen, yakın geçmişte gazetemizin ilkeleri ile uyuşmayan eylem ve söylemleriyle tanınan kimi gazeteci ve yazarlar, gazetenin ekonomik çöküşüne neden olacak ücretlerle istihdam edilirken, gazetenin emektar yazarlarının yazıları “ekonomik bunalım” gerekçesiyle azaltılmıştır. Kimi yazarların yazılarına da son verilmiştir.

Gazetenin, yorum, haber ve sunuşlarında yaşanan başkalaşma da tüm bu olumsuz gelişmelere eklenince, tıpkı 12 Mart ve 1991 sürecinde olduğu gibi pek çok okur üzülerek gazetesinden uzaklaşmıştır. Gazete tirajındaki dramatik düşüş sizi uyarmalıdır!

Sorunları ele almak ve önerilerimizi paylaşmak üzere aramızdan bir temsil heyeti oluşturarak gazete ve vakıf yönetimi ile görüşmeye hazırız.

Biz, Cumhuriyet Vakfı senedinin “Başlangıç” bölümünde sıralanan ilke ve amaçlar doğrultusunda yayın yapan gazetemizi; emekleri, kalemleri ile yücelten yazarlarımızı, çalışanlarımızı, bürolarımızı ve değerlerimizi, kısacası "Tehlikenin farkında mısınız!" diyen gazetemizi geri istiyoruz! Oyalanmaya vakit yoktur.

Bunu istemek, bu metnin başında sağlam gerekçe ve dayanaklarıyla sıraladığımız gibi en doğal hakkımız, sorumluluğumuz ve görevimizdir.

Öneri ve taleplerimizin dikkate alınmasını ve gerekli adımların ivedilikle atılmasını bekliyoruz. Her olumlu ve olumsuz gelişmenin kararlılıkla izleyicisi olacağımızı da özellikle vurguluyoruz."

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 330, Cumhuriyet, Gazetesi, okuru, gazetenin, çizgisinin, değiştiği, belirterek,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı