Haber Detayı
22 Kasım 2015 - Pazar 18:12 Bu haber 1657 kez okundu
 
DEMEK Kİ CEVAP VERİLEBİLİYORMUŞ
21 Kasım 2015 tarihinde Marmara Üniversitesi Öğrenci Konseyi tarafından tarafımızı kınayan açıklamaya verdiğimiz cevap ve sormaya devam ettiğimiz sorular aşağıdadır.
İkarus Haber Haberi


Marmara Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanlığı, “Öğrenci Konseyi Haydarpaşa/Marmara Hukuk İçin Neden Sessiz?” başlıklı haberimizden sonra tarafımızca hedef gösterildiklerini söyleyerek; tarafımızı hedef gösteren bir kınama açıklamasında bulunmuştur.

Dört yıla yakın yayın hayatımız boyunca yaptığımız hiçbir habere ve sorduğumuz hiçbir soruya cevap vermeyen Sayın Konsey ve Sayın Başkanı, yine sorduğumuz soruya cevap vermeden bizleri kınayan bir mesaj yayımlamıştır. Bizi kınayabilir, bizi eleştirebilirler. Tarafımızca, nezaket sınırları aşılmadan yapılan her eleştiri ve öneriyi dikkate almaktayız. Ancak Sayın Konsey tarafından yayınlanan kınama mesajının içerisine bizleri kınamanın yanı sıra, bugüne kadar neler yapıldığı, ne zaman yapıldığı ve kamuoyuna bu çalışmaların aktarılıp aktarılmadığına ilişkin bir bilgiye de yer verilse idi bizim de gerçek dışı habercilik yaptığımız kanıtlanmış olsa idi. Ancak ne yazık ki durum böyle değildir. Kendileri ile ilgili neden sessizler diye sorduğumuz soru içerikli haberimizin gerçek dışılığı nerededir? Kendileri sessiz değiller midir? Nerede ve hangi çalışmaları yapmışlardır? Kendilerine bu soruları soruyoruz ve belirtmek isteriz ki öğrenmek amacı ile soruyoruz. Niyetimiz; kendilerine bir şekilde ulaşmaya çalışmamız ve iki haftaya yakın süre boyunca cevap beklememizle de ortadadır. Kendilerine facebook hesabı üzerinden ulaşamayacaksak o hesap neden ve ne için açıktır?

Sayın Başkan yemekhane zammı sonrası gerçekleştirdikleri protestoya katılmadığımızı belirtmiş ve bu konuda bizi itham altında bırakmaya çalışmıştır. Belirtmek isteriz ki akademik anlamda gazeteci tanımı şudur: Gazeteci, esas işi habercilik olan kişidir. Gazeteciliğin haber malzemesi sayılan bilgilerin toplanması, yazılması, düzenlenmesi ve dağıtılmasını içeren bir işlem olduğu tanımından yola çıkarak gazeteciyi, “Ulaşmak istediği kitle için en önemli bilgileri toplayarak haber haline getiren ve kişileri bilgilendirerek düşünmeye sevk eden meslek mensubu” olarak tanımlamak gerekir. Bir başka tanıma göre gazeteci: “Bir basın kuruluşunda, düzenli olarak kadrolu, sözleşmeli veya telif ücreti karşılığı çalışan, haber alıp verme ve olaylar hakkında görüş belirtme işini yapan, çalıştığı kuruma karşı yasaların kendisine karşı yüklediği sorumlulukları yerine getiren ve kendisine verilen haklardan faydalanan kişidir.” Gazete türleri ise altı başlık altında incelenir ve üç çeşit gazeteci türü vardır. Ancak bunların hiçbirinde haber yapan kişinin eylemlere katılmasından bahsedilmez yahut Eylemci Gazeteci diye bir tür yoktur. Eğer Sayın Başkan’ın kastı eylemin haber olarak yer verilmediği hususu ise kendisini haberlerimizi okumaya davet ediyoruz.

Sayın Başkan açıklamada ayrıca “Kampüsün devri ile ilgili tarafgil haberler yaparak…” ifadesine yer vermiştir. Evet Sayın Başkan kampüsün devri ile ilgili biz İkarusDergi olarak tarafız, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuyan öğrenciler ve bu fakülteden mezun olan kişiler ne noktada ise bizler de o noktadayız. Peki siz Sayın Başkan! Siz kampüsün devri ile ilgili taraf mısınız değil misiniz?

Sayın Konsey Başkanı son olarak sözlerinde şahsının ve kurumun üzerinden sansasyonel haber üretme çabasında olduğumuzu iddia etmiştir. Sayın Başkanın kendisini ve Sayın Konseyi sansasyonel haber üretilebilecek noktada görüyor olması bile öğrenciler ile Konsey arasındaki kopukluğun en büyük göstergesidir.

Son olarak şunu söylemek isteriz ki; 25942 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Konseyleri ve Yükseköğretim Kurumları Ulusal Öğrenci Konseyi Yönetmeliği’nin Öğrenci Konseyi Başkanının Görevleri Başlıklı 24. Maddesinin 1. fıkrasının c bendinde Konsey Başkanının görevlerinden biri olarak: Öğrenci Konseyi Yönetim Kurulunca alınan kararların duyurulmasını sağlamak ve uygulanmasını izlemek olduğu söylenmektedir. Bizler de Sayın Başkan’a ve Sayın Konsey’e sessizliklerini sorma hakkına sahibiz. Bu kadar soruya rağmen 4 sene sonra cevap verilebildiğini gördüğümüz için ayrıca sevinçliyiz ve Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrenci temsilciği seçiminin sonuçları beklenmeden, gerçekleştirilen konsey seçimlerinde başkan seçilen Sayın Başkan’a sormaya devam ediyoruz:

 

1) Haydarpaşa Kampüsünün Marmara’ya ait olduğunun dile getirildiği platformlar neresidir? Yasal Süreç nedir ve ne durumdadır?

 

2) İdare Mahkemesi’nden karar çıkmasına rağmen Üniversite tarafından öğrencilere dayatılan Banka kartlarına ilişkin ne zaman ve hangi çalışmalar yapılmıştır?

 

3) Katlamalı harç uygulaması ile ilgili bir Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası Bülent Arınç’ın yapmış olduğu açıklamaya teşekkür edilmesi dışında hangi tür çalışmalar ne zaman yapılmıştır?

 

4) Yıllardır Marmara Üniversitesi öğrencilerinin sorunu haline gelen, final tarihleri ile aynı zamanda gerçekleştirilen ve daha sonra bir türlü gerçekleştirilemeyen bahar şenlikleri ile ilgili hangi çalışmalar yapılmıştır?

 

5) Yemekhane fiyatlarına ilk zam sonrası herhangi bir tepki ve ses vermeyen Sayın Konsey’in, tam da ulusal basında yer alan “rektörlük ile iktidar ters düştü” haberlerinden sonra ikinci zamma ilişkin protesto yapması tesadüf müdür?

 

6) Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü’nde, Marmara Üniversitesi flamasının yanına Sağlık Bilimleri Üniversitesi flaması asılırken hangi çalışmalar yapılmıştır?

 

7) MÜ Hukuk Fakültesinde okuyan ve o sırada ders görmekte olan öğrenciler yok sayılarak tabelalar asılıp, kutlamalar yapılırken hangi çalışmalar yapılmıştır? Kutlamaya gelen Meclis Başkanı’nı, Sağlık Bakanı’nı, YÖK Başkanı’nı ve bilimum bürokratı karşılamaya gidilmiş midir, etkinlikte yer alınmış mıdır?

Sayın Başkan soracağımız çok soru, tartışmamız gereken çok konu var. Bunun sebebinin sizin ve Konsey’in çalışmıyor olması değil yapılan çalışmalarla ilgili kamuoyunun bilgilendirilmemesinden kaynaklı olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle sizleri hedef gösterme gayesinde değil sizlerin ne yaptığını öğrenme gayesinde olduğumuzu bilmenizi isteriz.

 

                                                                                                 İkarusDergi

                                                                                        “HÜR DÜŞÜN HÜR KONUŞ”

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 21, Kasım, 2015, tarihinde, Marmara, Üniversitesi, Öğrenci, Konseyi, tarafından,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı