Haber Detayı
13 Mayıs 2016 - Cuma 15:10 Bu haber 1402 kez okundu
 
DENİZ HUKUKU'NUN KALBİ HAYDARPAŞA'DA ATTI
Adalet Bakanlığı'nın desteğiyle, Prof. Dr. Pınar Akan tarafından organize edilen Deniz Hukuku alanında Avrupa'nın en büyük kongrelerinden biri haline gelen IV. Denizcilik ve Deniz Hukuku Uluslararası Kongresi, 11-12 Mayıs tarihlerinde Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Yerleşkesi Ord. Prof. Reşat Kaynar Salonu’nda gerçekleştirildi.
MÜHF Haberi


Kongre, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serap Helvacı, Marmara Üniversitesi Rektörü M. Emin Arat adına Marmara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Akman, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit adına Yargıtay 11. Hukuk Dairesi Üyesi Ali Orhan ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ adına Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Musa Heybet'in yaptıkları açılış konuşmaları ile başladı.
 
Ardından Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga’nın “IV. Denizcilik ve Deniz Hukuku Uluslararası Kongresi”ne gönderdikleri mektupları okundu.
 
Açılış konuşmalarının ardından açılış konuşmalarını yapan misafirler ve katılımcılara Prof. Dr. Mehmet Akman ve Prof. Dr. Serap Helvacı tarafından günün hatırası olarak özel hazırlanmış plaketler takdim edildi.
 
Kongre Başkanı Prof. Dr. Pınar Akan, konuşmasında 2010, 2012 ve 2014 yıllarında gerçekleştirilen Denizcilik ve Deniz Hukuku Uluslararası Kongrelerinden söz etti.
 
IV. Denizcilik ve Deniz Hukuku Uluslararası Kongresi’nin Çarşamba günkü ilk oturumun başkanlığını Bologna Üniversitesi’nden Prof. Dr. Stefano Zunarelli yaptı.
 
IV. Denizcilik ve Deniz Hukuku Uluslararası Kongresi’nin Çarşamba günkü ilk oturumunda Nottingham Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Howard Bennett, konuşmalarından Retla maddelerinden bahsetti. İzmir merkezli Arkas Holding A.Ş.’den Av. Vural Öcalı, kargo teslimat üzerindeki özel uygulamaların etkisi ve yükteki tutarsızlıklar üzerine konuştu. Norveç’teki Skuld P&I Club’ten Jaime Van Der EB, The Prestige Davası özelinde üçüncü taraf sorumluluk sigortalarından söz etti. Dentur Avrasya Grup A.Ş.’den Gökhan Berker, konuşmasında Kabotaj’dan bahsetti. Berker, konuşmasında Kanuni Sultan Süleyman’dan günümüze boğazlardaki yolcu ve yük taşımacılığının geçmişi ile Dentur Avrasya Grup’un bugüne kadarki çalışmaları ve geçmişinden söz etti.
IV. Denizcilik ve Deniz Hukuku Uluslararası Kongresi’nin Çarşamba günkü ikinci oturumunda Venedik Ca’Foscari Üniversitesi’nden Dr. Leonida Giunta transportasyon politikaları ve Avrupa Birliği’nin 2014/94/EU Yönergesi’nde bahsetti. Bologna Üniversitesi’nden Dr. Massimiliano Musi FSO ve FSU’lar bahsetti. City University of London’dan Dr. Julia Chagas Lessa, Uluslararası ticarette  “Multimodal bill of lading” hazırlanıp hazırlanamayacağından bahsetti. IV. Denizcilik ve Deniz Hukuku Uluslararası Kongresi’nin Çarşamba günkü ikinci oturumunun son konuşmasını Messina Üniversitesi’nden Dr. Federico Franchina yaptı. Dr. Franchina konuşmasında günümüzde armatörlerin sorumluluklarının sınırlandırılmasını güncel nedenler ve geleceğe bakış çerçevesinde anlattı.
 
IV. Denizcilik ve Deniz Hukuku Uluslararası Kongresi’nin perşembe günkü ilk ve kongrenin üçüncü oturumunun başkanlığını Dalian Maritime Üniversitesi’nden Prof. Dr. Proshanto Mukherjee yaptı. IV. Denizcilik ve Deniz Hukuku Uluslararası Kongresi’nin üçünü oturumunun ilk konuşmasını yapan Lizbon Üniversitesi’nden Prof. Dr. M. Januario De Costa Gomes, konuşmasına kongre için Prof. Dr. Pınar Akan’a teşekkür ederek başladı. Prof. Dr. Gomes, konuşmasında CLC 1992 Konvansiyonu ışığında sorumluluğun sınırlandırılmasından bahsetti. Prof. Dr. Gomes, CLC 1992 Konvansiyonu’nun madde ve paragraflarının detaylarıyla katılımcıları bilgilendirdi.
Kaptan Önder Aydın, armatörlerin rolü ve adil olmayan rekabetten bahsederken konuşmasında İspanya ve Karadeniz Bölgesi vaka çalışmalarından söz etti. Adil olmayan rekabette Türk-Rus örneğini de veren Kaptan Önder, Rus makamların Türk denizciler kitabının tanımayıp, cezai müeyyide uygulandığını söyledi.
 
Prof. Dr. Pınar Akan, “Kruvaziyer Sektörüne Bakış” başlıklı konuşmasında Galataport’tan söz etti. Galata Limanı’nın kruvaziye turizmi için çok önemli belirten Prof. Dr. Akan, kruvaziyer yolculuğunun aile ve yaşlılar içn çok avantajlı olduğunu ve kruvaziyerlerin mükemmel derecede rahat olduklarını söyledi. Kruvaziyerlerle ilgili olarak valiz açıp kapatmadan birçok ülkeye seyahat edilebildiğini ve tatil bütçesinin sabit olduğunu söyleyen Prof. Dr. Akan, konuşmasında kullandığı slaytta “yıllara göre gemi sayıları ve kapasiteleri”, “kruvaziyer yolcusunun profili”, “kruvaziyer sektörünün sağladığı istihdam” ve “kruvaziyer destinasyonları ve pazar payları” başlıkları hakkında bilgiler verdi. İstanbul’un hem transit liman hem de gidiş-geliş limanı olduğunu belirten Prof. Dr. Akan, İstanbul’a kruz limanından daha fazlasının lazım olduğunu söyledi ve belli başlı hedeflerinin Miami olduklarını ve ulaşmak istediklerini belirtti.
 
CGK Advocaten’den Prof. Dr. Ralph De WIT, konteynırlaştırma ve yükleme-boşaltmada gecikme bedeli olan demuraj hakkında farklı ülkelerle karşılaştırmalar yaparak katılımcıları bilgilendirdi. Prof. Dr. Ralph De WIT’e konuşmasının ardından Yargıtay 11. Hukuk Dairesi Üyesi Ali Orhan, Prof. Dr. Ralph De WIT’e plaketini takdim etti.
 
IV. Denizcilik ve Deniz Hukuku Uluslararası Kongresi’nin perşembe günkü ikinci ve kongrenin de dördüncü ve son oturumunun başkanlığını Kongre Başkanı Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Pınar Akan yaptı. Prof. Dr. Pınar Akan, bu oturumdaki konuşmacıların genç akademisyenlerden oluştuğunu ve bundan sonraki sempozyumlarda da genç akademisyenlerle birlikte olunacağını belirtti. 
 
İtalya merkezli Fratelli D’Amato SPA Armatori’den Dr. Carlo Corcione, konuşmasının şirketlerinin aile şirketi olduğu ve uluslararası sevkiyat yaptıklarını söyledi. Dr. Corcione, Himalayalar’dan Amazon’a yolculuğa dayanan konuşmada 15219 km’lik yolda tarihsel gelişmelerden bahsetti. Dr. Corcione konuşmasında Himalaya Davası (1954), The Harter Act (1893), Ehler Dempster (1924), Herd (1959), The Rotterdam Rules (2008), Kirby (2003)’den söz etti ve Amazon şirketinin birkaç ay önce ABD’de 3. Kişi taşıyıcı olarak kabul edildiğini söyledikten sonra konusuna dair gelecekte neler yapılabileceğinden bahsetti.
 
Elbasan Üniversitesi’nden Doç. Dr. Arber Gjeta, konuşmasında Avrupa Birliği’ndeki limanlarda yaşanan mevcut meselelerden söz etti.
 
Doç. Dr. Arber Gjeta’nın konuşmasının ardından 15 dakikalık kahve arası verildi.
 
Aranın ardından Perugia Üniversitesi’nden Alessandro Torello, konuşmasında gümrük değerinin öneminin analizini yaparken, gümrük vergisi ve GATT’ten bahsetti. Malların Gümrük Birliği içinde serbest şekilde önemli olduğuna değinen Torello, AB ve Türkiye’de gümrük değerinin işlem değeri ile bir tutulduğunu söyledi ve gümrük değerinin nasıl hesaplandığından bahsetti.
 
Kongrenin son konuşmasını Bologna Üniversitesi’nden Vincenzo Battistella yaptı. Battistella, konuşmasına “Sayın Akan, kasım ayında oturum başkanıydı, bana şans getirdi.” diyerek başladı. Battistella, konuşmasında boru pazarı sigorta pazarından söz etti. 
 
Ardından Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serap Helvacı, konuşmacılara plaket takdim etti.
 
IV. Denizcilik ve Deniz Hukuku Uluslararası Kongresi, Kongre Başkanı Prof. Dr. Pınar Akan’ın kongre organizasyon ekibine teşekkür edip, ekip adına Utku Ilgaz Satılmış’a plaket vermesi ve organizasyon ekibinin toplu fotoğraf çektirmesiyle sona erdi.
Kaynak: Editör: ikarusDergi
 
Etiketler: Adalet, Bakanlığının, desteğiyle, Prof, Dr, Pınar, Akan, tarafından, organize, e
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı