Haber Detayı
29 Nisan 2016 - Cuma 23:29 Bu haber 916 kez okundu
 
DİNK CİNAYETİNDE MÜFETTİŞE 15 YIL HAPİS İSTEMİ
Ordu Vali Yardımcısı eski Mülkiye Başmüfettişi Mehmet Ali Özkılınç hakkında, Dink'in öldürülmesinde sorumluluğu olan kamu görevlileriyle ilgili teftiş raporlarında, Dink'in "mutlak suretle öldürüleceği" bilgisi yer alan F3-F4 raporlarını bilinçli kullanmadığı ve FETÖ/PDY'nin amaçları doğrultusunda hareket ettiği iddiasıyla yürütülen soruşturma tamamlandı.
İnsan Hakları Haberi


Gazete Habertürk'ten Serdar Kulaksız'ın haberine göre, Hrant Dink'in öldürülmesinde sorumluluğu bulunan kamu görevlilerinin tespiti için ön inceleme ve araştırma raporları düzenlemek için görevlendirilen dönemin Mülkiye Başmüfettişi Mehmet Ali Özkılınç hakkında "Silahlı Terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte bilerek isteyerek yardım etmek" suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi. Savcılık iddianamede, şüpheli Özkılınç'ın düzenlenmesinde katkıda bulunduğu yada kendisince düzenlenen raporların tümünde FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün amaçları doğrultusunda hareket ettiği, kastının örgüt yöneticisi ve üyelerini korumaya yönelik olduğu öne sürüldü.

RAPOR DÜZENLEMEK İÇİN GÖREVLENDİRİLDİ

İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Başsavcı vekili İrfan Fidan tarafından hazırlanan iddianamede, Mehmet Ali Özkılınç'in, suç tarihi itibariyle Mülkiye Başmüfettişi olarak görev yapmakta olduğu belirtilerek Hrant Dink'in öldürülmesinde sorumluluğu bulunan kamu görevlilerinin tespiti için ön inceleme ve araştırma raporları düzenlemek için görevlendirildiği belirtildi.

BİLİNÇLİ OLARAK KULLANILMADI

Şüpheli Özkılınç'ın, Dink cinayeti sanıklarından dönemin Mülkiye Başmüfettişi olan Şükrü Yıldız ile birlikte müşterek düzenledikleri 13 raporun hiçbirinde bilinçli olarak "Hrant Dink'in Yasin Hayal tarafından her ne pahasına olursa olsun mutlak surette öldürüleceğine" ilişkin bilgiyi içeren 027246 sayılı yazı ekindeki F3 buluşma ve F4 haber raporunu kullanmadığı öne sürüldü.

ÖRGÜT YÖNETİCİLERİNİ VE ÜYELERİNİ KORUMAYA YÖNELİK

Düzenlenmesinde katkıda bulunduğu yada kendisince düzenlenen raporların tümünde FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün amaçları doğrultusunda hareket ettiği öne sürülen şüpheli Özkılınç'ın, kastının örgüt yöneticisi ve üyelerini korumaya yönelik olduğu iddia edildi.

SES GETİRECEK EYLEM BİLGİSİNİ KULLANDI

İddianamede, şüpheli Özkılınç bu kast altında raporlarda Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanarak İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü'ne gönderilen "Hrant Dink'e ses getirecek bir eylem yapılacağı" bilgisini ve Osman Hayal ile ilgili tahkikat talebini içeren 027248 sayılı yazıyı kullandığı öne sürüldü.

ANA DAVA İLE BİRLEŞTİRİLMESİ İSTENDİ

Kamu görevlilerinin de sanıkları arasında yer aldığı Dink cinayeti ana davası ile birleştirilme talebi ile İstanbul 14'ncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianmade, "FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü yöneticisi ve üyesi konumunda bulunan şüpheliler tarafından gerçekleştirilen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesi eylemine katkıda bulunan kamu görevlilerinin tespitinin engellenmesi kastıyla hareket ettiği, amacının FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü'ne yardım olduğu, bu şekilde FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü'nün hiyerarşik yapısına dahil olmamakla birlikte örgüte yardım ettiği anlaşılmıştır" denildi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Ordu, Vali, Yardımcısı, eski, Mülkiye, Başmüfettişi, Mehmet, Ali, Özkılınç, hakk
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı