Haber Detayı
08 Ekim 2015 - Perşembe 14:21 Bu haber 3588 kez okundu
 
HAYDARPAŞA’DA ÖĞRENCİLERİN KİTAP PAYLAŞIMINA ENGEL
Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü Orta Bahçe’de hukuk fakültesi öğrencilerinin diğer öğrencilerle ücretsiz kitap ve not paylaşımı gerçekleştirdiği etkinlik özel güvenlik tarafından engellendi.
MÜHF Haberi


Engelleme üzerine Hukuk Fakültesi Dekanlığı ile yapılan görüşmeden bir sonuç elde edilmemesinin ardından öğrenciler etkinliğe hukuk fakültesi kantininde devam etti.

Etkinliği düzenleyen öğrencilerin konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

“Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri olarak bir kaç yıldır devam eden kitap dayanışması güvenlik amirinin keyfi tutumu nedeniyle engellenmeye çalışıldı. Oldukça pahalı olan ders kitapları hocaların da kitap bağışıyla ortabahçede dağıtılmaya başlandı. Etkinliğin bitmesine 1 saat kala (...) ÖGB etkinlik alanına gelerek “izin olmadığı sürece kitap dayanışmasının yapılamayacağını, kampüs idari amirinden icazet alınmasını” istediler. Aksi takdirde kitap dayanışmasının engelleneceğini söylediler. Kampüs idari amiri ile yapılan görüşmede “güvenlik gerekçesiyle kitap dayanışmasını yürüten öğrencilerin güvenliğinin sağlanamayacağını” belirterek 1 saat olsa dahi buna kendi tarafından müsaade edilmeyeceğini söyledi. Hukuk fakültesi dekanlığı ile görüşülmesi gerektiği söylendi. Yarım saat süren görüşmelerden bir sonuç çıkmadı. Hukuk fakültesi idarecileri “bu okulda misafir olduğumuzu, tahsis edilen Haydarpaşa Kampüsü’nde tasarrufun nihai olarak Sağlık Bakanlığı Üniversitesi’ne ait olduğu” söylendi. Herhangi bir etkinliğin yapılıp yapılmamasında artık tüm yetkinin ellerinden alındığını belirtti. Ardından öğrenciler tarafından bu durum orta bahçede teşhir edildi. Kantinde devam eden etkinliğe ilgi daha da arttı.

Biz Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri olarak harç yalanı, kitap pahalılığı, büyükşehirde yaşamanın zorluğu karşısında bir dayanışma kurduk. Ancak kitap değiş-tokuşuna bile tahammülü olmayan bir tutumla karşılaştık. Üniversitelerin bilimin değil sistemin ve onun doğurduğu baskının bir aracı haline geldiği bu dönemde bu keyfi ututmlara karşı üniversitenin öznesi öğrencidir diyoruz. Dayanışmaya bundan sonra da devam edeceğimizi söylüyoruz. Herkesi bu dayanışmaya destek vermeye çağırıyoruz.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Marmara, Üniversitesi, Haydarpaşa, Kampüsü, Orta, Bahçe’de, hukuk, fakültesi, öğ
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı