Haber Detayı
12 Mart 2016 - Cumartesi 07:08 Bu haber 2036 kez okundu
 
HAYDARPAŞA’DAKİ LANGIRT GERİ DÖNECEK Mİ?
13.12.1968 tarihli ve 1072 sayılı Rulet, Tilt, Langırt ve Benzeri Oyun Alet ve Makineleri Hakkında Kanun uyarınca 2014 yılında kaldırılan Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü’nün sayılı eğlence kaynaklarından biri olan langırtın akibeti, Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Gümrük Genel Tebliği'nde (Serbest Dolaşıma Giriş) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğin 10 Mart Perşembe günü Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından merak uyandırdı.
MÜHF HaberiFotoğraf: forum.altyazi.org

‘Gümrük Genel Tebliği’nde yapılan ve Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye göre langırt “Masa üzerinde bulunan oyuncu maketlerinin bir sopa vasıtasıyla yönetilerek en az iki kişi tarafından oynanan ve daha çok el becerisine dayanan bir oyun” olarak tanımlandı ve yasak kaldırıldı.

13.12.1968 tarihli ve 1072 sayılı Rulet, Tilt, Langırt ve Benzeri Oyun Alet ve Makineleri Hakkında Kanuna göre langırtı ‘umuma mahsus veya umuma açık yerlerde bulundurmak, çalıştırmak, yurda sokmak ya da imal etmek’ yasaktı.

Daha önce tecili mümkün olmayan bu cezalara, 2008’de yapılan değişiklikle erteleme hakkı tanınmıştı.

Sadece Türkiye’de bulunan yasak 60’lı yıllarda tek kollu kumar makinelerine verilen ortak isim ‘langırt’ olduğu için alınmıştı.

Yapılan bu yeni düzenlemeyle yanlış anlaşılma da ortadan kalkmış oldu.

AYM iptal etmişti

23.12.2015 tarihinde 13.12.1968 tarihli ve 1072 sayılı ‘Rulet, Tilt, Langırt ve Benzeri Oyun Alet ve Makinaları Hakkında Kanun’un 1’inci maddesinde yer alan, ‘langırt’ ibaresini iptal eden Anayasa Mahkemesi; langırt makinesi bulundurma, çalıştırma, yurda sokma ve imal etmeyi yasaklayan, buna aykırı davrananlara bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilmesini düzenleyen kanun hükmünü, Anayasa’ya aykırı bularak iptal etmişti.

Anayasa Mahkemesi kararında, kumar oynamanın da suç olmaktan çıkarılıp kabahat olarak düzenlendiği vurgulanmıştı.

Haydarpaşa Kampüsü'ndeki langırt

Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü’nde Hukuk Kantini önünde bulunan langırt, 2014 yılında önce yerinden kaldırılarak tuvaletlerin girişine oynanamayacak şekilde yerleştirilmiş, ardından oradan da kaldırılmıştı.

Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 10 Mart Perşembe günü Resmi Gazete’de yayımlanan ve yarından itibaren geçerli olacak Gümrük Genel Tebliği'nde (Serbest Dolaşıma Giriş) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğin ardından Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü’ndeki langırtın akıbetinin ne olacağını günler gösterecek.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 13121968, tarihli, 1072, sayılı, Rulet, Tilt, Langırt, Benzeri, Oyun, Alet, Maki
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı