Haber Detayı
10 Aralık 2015 - Perşembe 11:15 Bu haber 1137 kez okundu
 
HAYDARPAŞA'DA 'TÜRKİYE'DE SİYASAL İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ' KONFERANSI
Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü'nde, Marmara Hukuk Kulübü ve Marmara Hukuk Derneği'nin organize ettiği 'İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 67. Yılında Türkiye’de Siyasal İfade Özgürlüğü' konulu konferans düzenlendi.
MÜHF Haberi


Prof. Dr. Niyazi Öktem, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 67. Yılında Türkiye’de Siyasal İfade Özgürlüğü konulu konferansta, evrensel hukuka aykırı kanun yapılamayacağını, yapıldığı takdirde bunun meşruluğunun tartışılacağını söyledi. Alınan oy oranı ne olursa olsun evrensel hukuk kriterlerine uyulması gerektiğini vurguladı. 

Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü'nde, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 67. Yılında Türkiye’de Siyasal İfade Özgürlüğü konulu konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Niyazi Öktem, 'Uygarlık tarihi bilinmeden, kültür tarihi bilinmeden, kitle psikolojisi bilinmeden yapılan hukuk çalışmaları kurudur. Metinlerin gramatikal mantığını kavramadan ileriye gitmez. Kültür bilinci, felsefe olmadığı müddetçe işte bu hallere düşüyoruz. Felsefe ve kültür bilinci olmayınca birbirimizi düşman görüyoruz, ötekileştiriyoruz. Diyaloglardan kopuyoruz.'' şeklinde konuştu.

'BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI LÜZUMSUZ BİR UYGULAMAYDI'

Başörtüsü yasağının yüzde 15 kemikleşmiş AKP oyunu oluşturduğunu belirten Öktem, ''Sosyal psikoloji bilmeden hukukta olmaz siyasette olmaz. Sosyal psikoloji bilinmediği için çok lüzumsuz yasaklamalar yapılırdı üniversitelerde başörtüsü yasağı gibi. Başörtüsü yasağının getirdiği tepkiyi görün şimdi. Çok lüzumsuz bir uygulamaydı. Tepki yüzde 15 civarında kemikleşmiş bir AKP oyu oluşturdu başörtüsü yasağı. Yüzde 10'da kökten dinci var. Karşınızda yüzde 25 kemikleşmiş bir AKP oyu var. Sosyal psikoloji kim biliyor ki? Dünya tarihi kim biliyor ki? Baskı grupları olarak dinin siyasette hukuktaki, dünyadaki etkisini kim biliyor ki? Ya bir taraf diyor biz kuluz öteki tarafta diyor neferiyiz abicim. Yok bilim yok. Mesele bu.'' ifadelerini kullandı.

'EVRENSEL HUKUKA AYKIRI KANUN YAPILAMAZ'

Evrensel hukuka aykırı kanun yapılamayacağını belirten Öktem, şöyle devam etti: ''Yeni bir kavram çıktı Türkiye'de de göreceğiz onun yansımalarını. Milli irade. Ben yüzde 52 ile geldim. Hoş geldin sefa geldin. Ben dilediğimi yaparım. Benim partim yüzde 49 buçuk aldı. Hayır kardeşim ne oy alırsan al sen mutlaka ve mutlaka evrensel hukuk dediğimiz, insan doğası dediğimiz evrensel hukuka aykırı kanun yapamazsın. Hukuk düzenlemesi yapamazsın. Meşruluğu tartışılır.''

 
Kaynak: CİHAN
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Marmara, Üniversitesi, Haydarpaşa, Kampüsünde, İnsan, Hakları, Evrensel, Bildirg
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı