Haber Detayı
08 Şubat 2017 - Çarşamba 15:25 Bu haber 1291 kez okundu
 
İHRAÇ EDİLEN PROF. DR. CEM KAPTANOĞLU: OTORİTER REJİMLER BİLGİDEN KORKAR
Kaptanoğlu, Birgün'e konuştu...
Güncel Haberi


OHAL kapsamında çıkarılan son kararname ile üniversiteden ihraç edilen akademisyenler arasında yer alan Prof. Dr. Cem Kaptanoğlu, "Antidemokratik, otoriter rejimler bilgiden korkar. Üniversitelerin işlevini engelleyenler kendi bindikleri dalı keserler" dedi.

"Barış bildirisine" imza attıkları için ihraç edilen akademisyenlerlerden, Psikiyatri alanında önde gelen isimler arasında yer alan, işkenceyle mücadele konusundaki çalışmalarıyla bilinen Prof. Dr. Cem Kaptanoğlu , "iktidar etme kabiliyetini yitirenlerin giderek artan dozda tahakküm uygulayarak ayakta kalmaya çalıştıklarına" dikkati çekti. Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi'nden ihraç edilen Prof. Dr. Kaptanoğlu, BirGün'e şunları söyledi:

İktidarın bilgiyle derdi var
Üniversiteler bir düzenin önemli parçaları, önemli işlevleri var. Bilimsel işlevlerini yerine getirmeleri için, özerk, özgür bir yapıya sahip olmaları son derece önemli. Gündelik yaşamın baskısı altında yaşayan geniş kitlelerin var olan gerçekliği anlamlandırabilmesi açısından üniversitelerde özgür, bilimsel çalışma yapabilmesinin çok önemli bir işlevi var. Ancak baskıyla yönetmek isteyen iktidarın bilgiyle derdi var. Antidemoratik, otoriter rejimler bilgiden korkarlar.

Bindikleri dalı keserler
Temel insan haklarına saygı gösterilmesini isteyen, özellikle Güneydoğu'da yürütülen operasyonlarda demokratik bir ülkeye, insan haklarına yakışmayan şeyler yapıldığına dikkat çeken, 'Suç işliyorsunuz, bu suça ortak olmuyoruz. Tarihsel sorumluluğumuzu yerine getirerek barış, özgürlük, adalet talep ediyoruz' diyen akademisyenler kararnamelerle ihraç edildi, ediliyor, edilecek. Üniversiteler düşünce üretim yeridir, oradan yükselen sesler susturulur, işlevlerini yerine getirmeleri engellenirse bu içe dönmeye, içe patlamaya neden olur. Üniversitelerin işlevini yerine getirmesini engelleyenler kendi bindikleri dalı keserler aslında.

Tahakküm artacak
Bu yaklaşım ikidarın kendine de zarar verir. Üniversitelerdeki akademisyenleri bir bildiriye imza attıkları için ihraç ederseniz, iktidarı kaybetmişsiniz demektir. İktidar aynı zamanda iknayı da içerir. Bu iktidar geniş kitleleri ikna edebilme kapasitesini yitirmiştir. İktidar etme kabiliyetini yitirenlerin elinde kalan tek şey tahakkümdür. İktidarsızlık daha çok tahakküm getirecektir. Devletin baskı aygıtlarını kullanarak, sadece iktidarın söylediklerini tekrarlanmasını sağlamaya çalışmanın kendileri için de bir faydası yok. Önümüzdeki günler tahakkümün daha da artacağı, iktidarın iktidar etme gücünü daha da yitirdiği bir dönem olacak.

Serbest bir seçim ortamı yok
Toplumun gözlerinin önünde olup bitenleri değerlendirebilecek bir sağduyusu var elbette. Bu gücü 7 Haziran'da gösterdi, gerekli tepkiyi verdi. Ancak o tarihten sonra yaşananları anımsarsak, toplum 7 Haziran'dan 1 Kasım'a giden süreçte öyle çok korkutuldu ki kaygı egemen oldu. Şimdi anayasa referandumuna gidilen süreçte yaşananlar da 7 Haziran'dan 1 Kasım'a giden süreçle benzerlikler gösteriyor. Korku, baskı, katliamlar var. Parlamentoda rejim değişikliği getirecek anayasa paketi görüşülürken, saldırganca bir tutumla milletvekillerinin konuşmasına bile engel olan iktidar bloğunun, var olan hırsıyla adil, eşit, özgür bir ortamda sandığa gidilmesi mümkün olmayacaktır.

Sebahat Karakoyun/BirGün

Kaynak: Editör: ikarusDergi
 
Etiketler: Kaptanoğlu, Birgüne, konuştu
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı