Haber Detayı
01 Eylül 2016 - Perşembe 22:56 Bu haber 1185 kez okundu
 
MAHKEME “POLİSLER SORUMLU” DEDİ, VALİLİK YARGILANMALARINA İZİN VERMEDİ
Gezi direnişinde başından gaz fişeğiyle yaralanan öğretmen Dalbudak’a 10 bin TL manevi tazminat ödenecek. Ancak mahkemenin kusurlu bulduğu polisler, İstanbul Valiliği ve üst mahkeme izin vermediği için yargılanmayacak.
İnsan Hakları Haberi


Gezi direnişi eylemlerinde başında gaz fişeğiyle vurularak beyin kanaması geçiren öğretmen Melih Dalbudak’ın Emniyet Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığına açtığı tazminat davası sonuçlandı.

İstanbul 6. İdare Mahkemesi, Dalbudak’ın uğradığı zararın doktor raporlarıyla da kanıtlandığını belirterek 10 bin TL manevi tazminata hükmetti.

Ancak Valilik, mahkeme kararına ve Adli Tıp kurumu raporuna rağmen polislerin yargılanmasına izin vermedi. Dalbudak’ın buna itirazı da Bölge İdare Mahkemesince, “belge ve bilgi olmadığı” gerekçesiyle reddedildi.

Adli Tıp: Baş yaralanması sonucu beyin kanaması

Melih Dalbudak, 10 Eylül 2013’te saat 19:00 sıralarında İstiklal Caddesine çıkan Çukurçeşme Sokak’tayken, Büyükparmakkapı Sokak’tan gelen yaklaşık 10 kişilik Çevik Kuvvet Şubesi polislerinden birinin ateşlediği gaz fişeğiylebaşından yaralandı. Hastanede beyin kanaması teşhisiyle tedavi gördü.

Adli Tıp Kurumu Başkanlığının 17 Eylül 2013 tarihli raporunda da Dalbudak’ın olay sırasında başından yaralandığı, beyin kanaması geçirdiği ifade edildi.

Tedavisi tamamlandığında Emniyet Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığına başvuru yaparak maddi ve manevi zararının karşılanması talebiyle tazminat talebinde bulundu.

Bakanlık tazminat talebini reddedince Dalbudak dava açtı.

Mahkeme: Tazmin, hukuk devletinin doğal sonucu

İstanbul 6. İdare Mahkemesindeki dava 1 Haziran 2016’da karara bağlandı, Hakim Refik Celep, Melih Dalbudak’ın manevi zarara uğradığına hükmetti, talep ettiği 10 bin TL manevi tazminatın ödenmesine karar verdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı avukatları ise mahkemede, “zarara neden olan olayın idarenin eyleminde kaynaklandığına dair bilgi veya belge bulunmadığını” iddia etmişti.

Hakim Celep kararda, “kamu hizmetinin görülmesi sırasında kişilerin uğradığı zararın idarece tazmininin, Anayasa’nın 125. maddesi gereği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin hukuk devleti olmasının doğal sonucu olduğunu” belirtti.

“Kişinin can güvenliği korunmak zorunda”

Kararda tazminat talebinin neden kabul edildiği şöyle açıklandı:

“İdare kural olarak, yürüttüğü kamu hizmetiyle nedensellik bağı kurulabilen zararları tazminle yükümlü olup idari eylem veya işlemlerden doğan zararlar, idare hukuku kuralları çerçevesinde, hizmet kusuru ilkeleri gereği tazmin edilmektedir.”

“Kamu hizmeti eksik veya kötü yürütülmekteyse veya hizmet gerekleriyle bağdaştırılamayacak nitelikteyse, idarenin hizmeti kusurlu yürüttüğünün kabulü zorunludur.”

“Kişilerin can ve mal güvenliğini korumakla görevli olan idare, üstlendiği kamu hizmetini gereği gibi yerine getirmek ve bazı olayların önlenmesi için gerekli önlemleri almak zorundadır.”

Polisler tespit edildi ama yargılanmayacak

Dalbudak ayrıca yaralanmasına neden olan gaz fişeğini ateşleyen polislerin de yargılanması talebiyle suç duyurusu yapmıştı.

Olay yerinde gaz fişeğini ateşleyen ZET silahını kullandığı belirlenen Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğüne bağlı polisler F.D. ve E.D.’nin yargılanmasına, İstanbul Valiliği izin vermedi.

İstanbul Valiliği, 16 Şubat 2016 tarihli kararıyla, polislerin hakkında soruşturma izni verilmediğini ifade etti.

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Birinci Kurul da Dalbudak’ın itirazını değerlendirdi, 29 Haziran 2016’da itirazın reddine karar verdi.

Ret gerekçesinde, “soruşturma yapılmasına yeterli bilgi ve belge olmadığı, Valiliğin kararının yöntem ve yasaya uygun olduğu” ileri sürüldü.

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Birinci Kurul, kendi kararından 21 gün önce polislerin eyleminde hizmet kusuru bulunduğuna hükmeden İstanbul 6. İdare Mahkemesinin kararını dikkate almamış oldu ve Dalbudak’ı başından vurarak ağır yaralayan polislerin yargılanmasının önünü kapattı. (AS)

Kaynak: bianet

Kaynak: Editör: ikarusDergi
 
Etiketler: Gezi, direnişinde, başından, gaz, fişeğiyle, yaralanan, öğretmen, Dalbudak’a, 10
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı