Haber Detayı
01 Mart 2016 - Salı 01:22 Bu haber 3954 kez okundu
 
MARMARA 2 YIL DAHA HAYDARPAŞA’DA, RESTORASYON YAKINDA!
Cumartesi günü 24 TV’de yayınlanan 24 Hafta Sonu programına katılan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Marmara Üniversitesi öğrencilerinin Haydarpaşa Kampüsü’nde 2 yıl daha eğitimlerine devam edeceklerini ve Kültür Bakanlığı ile bir protokol yaparak Haydarpaşa Kampüsü binasının A’dan Z’ye restore edileceğini söyledi.
MÜHF Haberi


Cumartesi günü 24 TV’de yayınlanan 24 Hafta Sonu programına katılan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Haydarpaşa Kampüsü’ndeki Marmara Üniversitesi öğrencilerinin durumunda ilişkin olarak “…’83-2015 arası ve halen de Marmara Üniversitesi’nin hizmetinde eğitime devam etmiş, geçen yıl çıkarılan bir kanunla da bina üniversitemize devredilmiş durumdadır; ama Marmara Üniversitemizin öğrencileri halen, 2 yıl daha orada eğitimlerine devam edecek mevcut öğrenciler var.” dedi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Haydarpaşa Kampüsü’nün restorasyonuna ilişkin olarak bu ifadeleri kullandı: “Binanın çok ciddi bir tadilata ihtiyacı var. Tabi bugüne kadar zaman zaman paliatif tedbirler alınmış; ama biz bu sene Kültür Bakanımızla Sayın Bakanımızla görüştük. Gerekli resmi prosedürleri de ben tamamladım. Yani dün tamamlandı diyebilirim. Kültür Bakanlığımızla bir protokol yaparak binayı A’dan Z’ye restore edeceğiz, A’dan Z’ye restore edilecek. Bina o kadar entresan ki binanın içinde mesela her iki binayı, yani Haydarpaşa’daki hastane ile üniversite arasında alt geçitler var zamanında, şu anda kullanılmayan, kapalı, gibi… 100 yıllık tarihi ahşap amfi var mesela, o zamanın tıp talebeleri orada ders görmüşler. O ahşap amfiler duruyor. Evet. Bir tanesi mükemmel bir şekilde duruyor. Yok onlar hırpalanmamış ve o duruyor ahşap amfi. Onları, hepsini biz A’dan Z’ye restore edeceğiz. Hatta o dönemde Sultan Abdülhamid Han’a sunulan binanın maketi orijinal haliyle duruyor. Bina için kullanılan, ısıtma amaçlı kullanılan kalorifer peteklerinden, sobalardan kalanlar var. Onlar kullanılacak ve binayı aynı zamanda bir eğitim yuvası yanında, bir müze, kütüphane de olarak kullanmayı düşünüyoruz.”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, programda Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde yer alacak fakülteleri de sayarak şunları söyledi: “Şimdi tıp eğitimini bizim bina özelinden genellersek şöyle düşünmek lazım: Bir lisans dediğimiz fakülte seviyesindeki eğitim, o bütün Türkiye’de yapılan bir eğitim. Biz de yapacağız. Bizim lisans öğrencilerimiz yani tıp fakültesi, eczacılık, diş hekimliği, sağlık bilimleri fakültemiz, yaşam bilimleri fakültemiz, yani fakültelerimiz bizim Haydarpaşa’da olacak.”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, bu yıl ilk defa öğrenci alacaklarını belirtti: "Bu yıl inşallah ilk defa öğrenci alacağız. Onun için biz üniversitemizi gerçekten tanıtma ihtiyacı içerisindeyiz. Çünkü yeni kuruldu, geçtiğimiz yıl kuruldu, daha 1 yıl olmadı. Biz şimdi bütün yönleriyle hem restorasyonu hem de eğitim kadrolarını oluşturmaya gayret ediyoruz ki bu yıl içerisinde öğrenci alabilelim ve sağlık eğitimine yeni bir ufuk, geçmiş ile geleceğe birlikte çıkalım istiyoruz efendim."


Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Cumartesi, günü, 24, TV’de, yayınlanan, 24, Hafta, Sonu, programına, katılan, Sa
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı