Haber Detayı
20 Ağustos 2015 - Perşembe 03:53 Bu haber 7557 kez okundu
 
MARMARA HUKUK 'RESMEN' YILLIK SİSTEME GEÇTİ
Bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Marmara Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği ile birlikte Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2015-2016 eğitim-öğretim yılından itibaren yıllık sisteme geçmiş oldu.
MÜHF Haberi


 

Marmara Üniversitesi Senatosu'nun 26 Mayıs 2014 tarihinde toplantısında aldığı kararla yıllık sisteme geçileceğinin ilk adımının atıldığı Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde bugün itibariyle 'resmen' yıllık sisteme geçildi.

Bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Marmara Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği'nin 8. maddesinin 2. fıkrasının 4. cümlesi uyarınca Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi yıllık sisteme geçmiş oldu.

Yönetmeliğin konuya ilişkin "Akademik takvim" başlıklı 8. maddesinin 2. fıkrası şöyle: 

"Eğitim-öğretim yılı en az yüz kırk gündür. Yarıyıllık düzende eğitim-öğretim veren birimler için eğitim-öğretim güz ve bahar yarıyılları olmak üzere iki yarıyıla ayrılarak planlanır. Resmi tatil günleri ile yarıyıl/yıl içi ve sonu sınavlarının yapıldığı günler bu sürenin hesabında dikkate alınmaz. Diş Hekimliği, Hukuk ve Tıp Fakültelerinde yıllık, diğer birimlerde yarıyıllık düzende eğitim-öğretim verilir."

Marmara Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği'nin "İntibak" başlıklı GEÇİCİ MADDE 1'sine göre ise Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde yıllık sisteme Hukuk Fakültesine 2015-2016 eğitim-öğretim yılından itibaren kayıtlı olan öğrenciler tabi olacaklar. Diğer öğrenciler eskiden olduğu gibi dönemlik sistemde eğitim görmeye devam edecekler.

Yönetmeliğin konuya ilişkin "İntibak" başlıklı GEÇİCİ MADDE 1 ise şöyle: 

"Hukuk Fakültesine 2015-2016 eğitim-öğretim yılından itibaren kayıtlı olan öğrencilere yıllık düzende eğitim-öğretim verilir. 2015-2016 eğitim-öğretim yılından önce kayıtlı olan öğrenciler yarıyıllık düzende eğitime devam ederler."

YILLIK SİSTEME NASIL GEÇİLDİ?

Marmara Üniversitesi Senatosu'nun 26 Mayıs 2014 tarihinde toplantısında aldığı Hukuk Fakültesi Yıllık Eğitim-Öğretimde Usul ve Esaslara İlişkin Yönerge Taslağı üzerinde 26.05.2014 tarih ve 325-4 sayılı Senato Kararı ile Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde yıllık sisteme geçileceğinin ilk adımının atılmıştı.

Bu gelişmenin üzerine 23 Ağustos 2014 tarihinde Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri sistem değişikliği nedeniyle genel bütünleme yapılması isteklerini Twitter'da  hashtag'i üzerinden dile getirmişlerdi. 28 Ağustos 2014 tarihinde ise Rektör adına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Özvar tarafından Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne gönderilen yazıda "Fakültenizin Yıllık Eğitim-Öğretimde Usul ve Esaslara İlişkin Yönerge Taslağı üzerinde 26.05.2014 tarih ve 325-4 sayılı Senato Kararı'na istinaden yapılan çalışmalar, ilgili yönetmelik ve müfredat değişikliklerinin 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında tatbik edilemeyeceğini göstermiştir." denilmişti ve Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2014-2015 eğitim-öğretim yılında yıllık sisteme geçememişti.

Bugün yürürlüğe giren Marmara Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği ile birlikte Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2008-2009 eğitim-öğretim yılından bugüne kadar uygulanan dönemlik sistemden tekrar yıllık sisteme geçmiş oldu.

Marmara Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği'ne buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bugün, Resmi, Gazetede, yayımlanarak, yürürlüğe, giren, Marmara, Üniversitesi, Ö
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı