Haber Detayı
14 Mayıs 2015 - Perşembe 15:36 Bu haber 1257 kez okundu
 
MARMARA HUKUK'TA SOSYAL MEDYA VE ERİŞİM ENGELLEMELERİ PANELİ
Artı Hukuk Topluluğu'nun düzenlediği "İfade Özgürlüğü Işığında Sosyal Medya ve Erişim Engellemeleri" önceki gün Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Yerleşkesi Ord. Prof. Dr. Reşat Kaynar Konferans Salonu gerçekleştirildi.
MÜHF Haberi


Artı Hukuk Topluluğu Başkanı Av. Egemen Işık'ın açılış konuşması ve topluluk tanıtımıyla başlayan etkinlikte ilk konuşmacı oturum başkanı Gazeteci Selin Girit'ti.
 
Selin Girit, konuşmasında "Körlük" kitabından alıntılar yaptı ve ardından Türkiye'de son yıllarda ifade özgürlüğüne ilişkin yaşanan çok sayıda olayı örnek verdi. 
 
Twitter'ın Nisan 2014'te 200 paylaşımın sildiğini ve 2 hesabı kapattığı söyleyen Girit, Twitter'ın 15 mahkeme kararı ve 121 talebe %30 olumlu döndüğünü söyledi.
 
Facebook'a karşı güven erozyonu olduğunu söyleyen Girit, "Şirketlerin ifade özgürlüğünün mihenk taşı olmasını beklememeli, kişilerden beklemeliyiz." dedi.
 
 
Girit, konuşmasında sosyal medyada haber paylaşımına değindi ve BBC Sosyal Medya İlkeleri'nin "Salakça bir şey yapma!" ile başladığını söyledi.
 
Girit, konuşmasında Gezi olayları zamanında BBC Türkçe haberinin sansürleniş ve sosyal medyada yayınlanışıyla ilgili bilgiler verdikten sonra, hükümetin 5 yılda 150 konu hakkında yayın yasağı getirdiğini söyledi. Facebook'un 165 talepten %70'ine olumlu yanıt verdiğini belirten Girit, Twitter'ın daha iyi bir sicile sahip olduğunu söyledi.
 
Kadın gazetecilerin erkek gazetecilere göre 3 kat fazla tehdir, hakaret ve tacize uğradığını söyleyen Girit, otosansüre de meyil edilmemesi gerektiğini söyledi.
 
Girit, konuşmasının son bölümünde tutuklu gazeteciler ve Türkiye'nin "özgür olmayan ülke" olarak tanımlanmasına değindi.
 
İkinci konuşmacı Av. Gülşah Deniz, 5651 Sayılı Kanundaki tanımları açıkladı, bu kanununn Sulh Ceza Mahkemelerinin, Sulh Ceza Hakimliklerine dönüştürülmesiyle adil yargılanma hakkını etkilediğini belirtti. Kanunun 8/A maddesi üzerinde duran Av. Deniz, sansüre ilişkin örnekler verdi.
 
 
Üçüncü konuşmacı Doç. Dr. Burak Gemalmaz, konuşmasında 6561 Sayılı Kanunda birçok aykırılık olduğunu söyledi. Hukuki öngörülebilirlik, AYM'nin iptal etmediği 4 saat, devletin pozitif yükümlülüğüne değinen Doç. Dr. Burak Gemalmaz da 6561 Sayılı Kanunun 8/A maddesi üzerinde değerlendirmelerde bulundu. Totaliter devlete geçişten bahseden Gemalmaz, totalitarizmi partinin (davanın) devlet aygıtını polis şiddetiyle ele geçirdiği, partiyle devletin giderek özdeşleştiği siyasi rejim olarak tanımlarken, totalitarizmin özelliklerini C. Friedrich’ten uyarlayarak resmi ideoloji/hedef Baskın parti, baskın lider Polis şiddeti Medyanın kontrolü, propaganda vb. olarak belirtti.
 
 
Panelin son konuşmacısı Av. Burçak Ünsal ise internete erişim hakkının temel hak olarak ele alınmasını gerektiğini söyledi. 1948’de imzalanan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 15. Maddesine değinen Ünsal, ifade hürriyetinin her medya aracı ile yapılması gerektiğini söyledi. AB’nin 2014 yılında internete erişim hakkını temel insan hakkı kabul etttiğini söyleyen Ünsal, konuşmasında internet erişiminin ekonomik kalkınma ve ekonomik gelişme ile de ilgili olduğunu güncel örneklerle belirtti.
 
Panel soru-cevap bölümü ile devam etti. 
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Artı, Hukuk, Topluluğunun, düzenlediği, “İfade, Özgürlüğü, Işığında, Sosyal, Med
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı