Haber Detayı
06 Haziran 2016 - Pazartesi 16:31 Bu haber 3516 kez okundu
 
MARMARA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ HAKKINDA DİSİPLİN SORUŞTURMASI BAŞVURUSU
Marmara Üniversitesi rektörü hakkında disiplin soruşturması açılması için başvuru yapıldı.
Güncel Haberi


Haberdar'dan Arzu Yıldız'ın haberine göre, Yargıçlar Sendikası Kurucusu Ömer Faruk Eminağaoğlu, Marmara Üniversitesi Rektörü hakkında, disiplin soruşturması açılması için başvuruda bulundu.

Yargıçlar Sendikası Kurucusu ve Ankara Barosu Avukatı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diploması ile ilgili yazılı açıklama yapan Marmara Üniversitesi rektörü hakkında "akademik kimlikle bağdaşmayacak biçimde aykırı davranışta bulunduğu, gerekçesi ile disiplin soruşturması açılması ve ceza verilmesi için" Yüksek Öğretim Kurulu'na başvuruda bulundu.

Emianağaolu, yazılı bir açıklama yaparak başvuru gerekçesini anlattı:

BASINA VE KAMUOYUNA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında, Cumhurbaşkanı adaylığı için aranan yükseköğrenim yapmış olmak koşulu ile ilgili olarak 02.6.2016 tarihinde YSK’na “tam kanunsuzluk” incelemesi başvurusu sonrasında, Marmara Üniversitesi Rektörü tarafından, tarihsiz olarak 03.6.2016 tarihinde kamuoyuna yönelik yazılı bir açıklama yapılmıştır.

YSK önünde incelemede olan tam kanunsuzluk başvurusu konusunda YSK’nın soracağı bilgi ve belgeleri, YSK’ya tarafsızlık ve objektiflik içinde göndermesi gereken Rektörlük, başvuruya konu olan kişiyi; koruyan, kollayan ve de konuyu tartıştırmadan haklı kılan bir dil ile kaleme aldığı açıklamasında, bilgilerde tartışılacak bir yön olmadığı, aksi yoldaki bilgilerin paylaşılması durumunda ise, hukuksal yollara başvurulacağı ifadesine de yer vermiştir.

Böyle bir konudaki tarafım veya YSK’nın bilgi talebi durumunda, vereceği yanıt ve içeriği ve de o yanıtta kullanılacak dil ne ise, yaptığı bu açıklamada bilimsel etik ve akademik kimlik uyarınca aynı dil kullanılmamış, bilimsel kimlik ötesi tek yanlı bir duruş sergilenebilmiştir. 

YSK önündeki bir konuda, kendisinden bilgi ve belge istenileceğini beklemeden, bu konuda farklı bilgilerin paylaşılması durumunda hukuksal yolların kullanılacağı ifade edilebilmiştir. 

Kullanılan dil ile de YSK’ya karşı, bu bilgileri sorgulamadan, araştırmadan doğru kabul etmesi gerektiği yolunda dayatmacı bir tutum ortaya konulabilmiştir. 

05.6.2016 tarihinde ise Recep Tayyip Erdoğan, Rektör ile sınıf arkadaşı olduklarını belirtip, Rektör’e emredici bir dil ile bu belgeleri arşivden çıkar ve açıkla demiştir. Sınıf arkadaşlığı tek başına tarafsızlığı kaldırmamakta olup, taraflarca kullanılan dil ve açıklama içeriği, hele de Cumhurbaşkanlığı gibi bir makamın söz konusu olduğu olayda, YSK inceleme sürecinin, hiçbir kuşku yaratılmadan, objektif biçimde sürdürülmesini gerekli kılmaktadır.

Bu nedenlerle tüm bilgi ve belgeler ışığında;

Görev gereklerini yerine getirmedeki hukuka aykırı davranışları da gözetilerek, görevi kötüye kullanma, suçu bildirmeme, suçluyu kayırma suç iddiaları konusunda soruşturma izni verilmesi konulu olarak adli yönden,

Akademik kimlik ve etik ile bağdaşmayacak biçimde en aykırı davranışta bulunmak nedeniyle disiplin soruşturması açılması ve disiplin cezası verilmesi yönünden,

Ayrıca soruşturmanın ve YSK sürecinin kuşku yaratılmadan sonuçlandırılması için, geçici olarak görevden uzaklaştırılması yönünden Yüksek Öğretim Kurulu’na başvuru yapılmıştır.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Marmara, Üniversitesi, rektörü, hakkında, disiplin, soruşturması, açılması, için
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı