Haber Detayı
20 Ocak 2016 - Çarşamba 13:33 Bu haber 1994 kez okundu
 
MARMARA ÜNİVERSİTESİ ÜLKÜCÜLERİ İÇİN DİSİPLİN DİLEKÇESİ
“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzalayan Marmara Üniversitesi’nden akademisyenler, kendilerini tehdit eden “Marmara Üniversitesi Ülkücüleri” üyeleri hakkında disiplin soruşturması açılması için dilekçe verdi.
MÜHF Haberi


Bianet'te yer alan habere göre, Marmara Üniversitesi’nde “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza atan akademisyenler kendilerini tehdit eden “Marmara Üniversitesi Ülkücüleri” adlı grup hakkında disiplin soruşturması açılması talebiyle Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’ne dilekçe verdi.

Akademisyenler, kendilerini tehdit eden öğrenciler hakkında disiplin soruşturması açılmasının yanı sıra, Rektörlükçe hakaret, iftira ve tehdit suçlarından haklarında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulması ve söz konusu grubun Facebook sayfasının kapatılması talebinde bulundu.

Akademisyenlerin Rektörlüğe verdiği dilekçe şöyle:

 

"Marmara Üniversitesi Ülkücüleri" adlı bir grup öğrencinin 15 Ocak 2016 Cuma günü Cuma namazı sonrasında, Göztepe Kampüsü'nde, 'Bu suça ortak olmayacağız' başlıklı bildiriyi imzalayan öğretim üyesi ve elemanlarını hedef gösteren broşürler dağıttıkları, yine Marmara Üniversitesi Ülkücüleri isimli Facebook adresinde aynı gün duyurulmuştur.

Söz konusu sitede yer alan duyuruda şu ifadelere yer verilmiştir:

Bu haftaki Cuma bildirimizin konusu: bilim yurtlarımızda terör örgütü propagandası yapan, Türk milletinin aydınlık geleceğini karartmakla görevlendirilmiş bebek katillerini savunan, yüksek lisansını Cudi'de, doktorasını Kandil'de yapmış olup emeklilik yıllarını cezaevinde geçirmesini temenni ettiğimiz sözde akademisyen özde hain üniversite görevlileridir. Bildirimiz okulumuzun tüm kantin ve kafelerinde dağıtılmıştır. Yüce Allah dualarınızı kabul, ibadetlerinizi makbul eylesin.

Ayrıca aynı Facebook adresinde, 14 Ocak 2015 tarihinde ilgili öğretim üyeleri, isimleri ve fakülteleriyle birlikte, "sözde hoca özde hain" sıfatıyla teşhir edilmiştir.

Dağıtılan bildirinin içeriğinde ise, "Ülkemizin, milletimizin ve gelecek nesillerimizin teminatı olan, bilim yurtlarımızda akademisyenlik kisvesi altında bölücülük yapan, suça ortak olmayacağız deyip; dünümüze, bugünümüze ve yarınlarımıza kurşun sıkmakla görevlendirilmiş terör örgütünün propagandasını yapan, terör örgütü ile bağlantısı apaçık ortada olan bu sözde akademisyen özde hain olan şahısları kınıyor, okul yönetiminin gereğini yapmasını istiyoruz." ifadelerine yer verilmiş ve söz konusu metni imzalayan Marmara Üniversitesi mensubu 34 öğretim üyesi ve elemanının, çalıştıkları fakültelerle birlikte, tek tek isimlerine yer verilmiştir.

İftira ve hakaretten ibaret olan söz konusu bildiri Marmara Üniversitesi mensubu öğretim üyesi ve elemanlarını açıkça teşhir etmeyi ve hedef göstermeyi amaçlamakta; şahsım da dahil olmak üzere, öğretim üyesi ve elemanlarının fiziksel bütünlüğünü ve dokunulmazlığını tehlikeye atmaktadır. 19 Ocak 2016 tarihinde, yine Göztepe yerleşkesinde bazı öğretim elemanlarının odalarının kapısına hakaret içeren ve hedef gösteren yazıların asılmış olduğu da dikkate alındığında, şikayete konu bildirilerin Göztepe yerleşkesinin her noktasında dağıtılmış olması bu tehlikeyi daha da somut ve gerçek kılmaktadır.

Öğrencilerin dağıttıkları bildirilerin içeriği ve internet sitesindeki paylaşımları öğretim üyesi ve elemanlarının haysiyetini ve itibarını zedelemeye yönelik olup, ayrıca açık bir biçimde nefret söylemi oluşturmaktadır. Söz konusu eylemler, aynı zamanda Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği'nin, Yükseköğretim kurumu içinde izinsiz afiş ve pankart asmak, "Yükseköğretim kurumu personelinin, kurum içinde ya da dışında, şeref ve haysiyetini zedeleyen sözlü veya yazılı eylemde bulunmak" ve "Yükseköğretim personelini tehdit etmek" fiillerini düzenleyen 5,6(d) ve 7. maddelerine göre de disiplin suçu niteliğindedir.

Bu sebeple,

1) Anılan bildiriyi kaleme alan, çoğaltan, dağıtan, kampüs duvarlarına ve camlarına yapıştırarak yayılmasında rol alan öğrencilerin tek tek tespit edilerek haklarında ivedilikle disiplin soruşturması başlatılması;

2) Söz konusu eylemlerde bulunan kişilerinin tespit edilmesini takiben Rektörlüğünüzce hakaret, iftira ve tehdit suçlarından haklarında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulması;

3) "Marmara Üniversitesi Ülkücüleri" adlı Facebook sayfasının, "Marmara Üniversitesi" adını kullanarak öğretim üyesi ve elemanlarını açıkça hedef göstermesi, şiddete ve nefrete teşvik eden bir muhtevaya sahip olması nedeniyle Facebook ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na (TİB) başvurularak kapatılması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “Bu, suça, ortak, olmayacağız”, bildirisini, imzalayan, Marmara, Üniversitesi’nd
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı