Haber Detayı
21 Aralık 2016 - Çarşamba 09:17 Bu haber 3021 kez okundu
 
MARMARA ÜNİVERSİTESİ'NDE 32 AKADEMİSYENE 'MEMURLUKTAN ÇIKARMA' CEZASI
‘Bu suça ortak olmayacağız’ bildirisinin ilk imzacılarından Marmara Üniversitesi'ndeki 32 akademisyen hakkında başlatılan disiplin soruşturmasında, soruşturmayı yürüten komisyon akademisyenlerin 'devlet memurluğundan çıkarılması'nı önerdi. Karar Rektörlük tarafından da uygun bulanarak, onay için YÖK'e gönderildi.
Güncel Haberi


BirGün'den Rabia Yılmaz'ın haberine göre, Güneydoğu'da operasyonların yaşandığı kentlerde çatışmaların son bulmasını ve yeniden barış ortamına geçilmesini talep eden ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bildiriye imza veren ‘Barış için Akademisyenler'e yönelik baskılar devam ediyor. Marmara Üniversitesi'nde görev yapan ve bildirinin ilk imzacıları arasında Prof. Dr. İbrahim Ö. Kaboğlu, Prof. Dr. Özdemir Aktan, Prof. Dr. Erol Katırcıoğlu, Prof. Dr. Fuat Ercan, Yrd. Doç. Dr. Özgür Müftüoğlu ve Dr. Egemen Cevahir gibi isimler yer almakta.
 
Soruşturma komisyonu, barış bildirisini imzalayan akademisyenler hakkında 657 sayılı Kanunun 125. maddesi uyarınca oyçokluğu ile “Devlet Memurluğundan Çıkarma” cezasını önerirken, Rektörlük de bu kararı uygun bularak onay için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na (YÖK) iletti.
 
Soruşturma gerekçesi: 'Bu suça ortak olmayacağız' bildirisi
 
YÖK'ün gönderdiği yazı üzerine üniversite yönetimince başlatılan disiplin soruşturması, söz konusu barış bildirisinde yer alan şu ifadelerle gerekçelendirilmişti:
 
“Türkiye Cumhuriyeti ... ancak bir savaşta kullanılacak ağır silahlarla saldırarak... tüm hak ve özgürlükleri ihlal etmektedir. ...bu kasıtlı ve planlı kıyım Türkiye’nin kendi hukukunun ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası anlaşmaların, uluslararası teamül hukukunun ve uluslararası hukukun emredici kurallarının da ağır bir ihlali niteliğindedir. ... Devletin başta Kürt halkı olmak üzere ... katliam uyguladığı bilinçli sürgün politikasından derhal vazgeçmesini... ulusal ve uluslararası gözlemcilerin yıkım bölgelerinde giriş, gözlem ve raporlama yapmasına izin verilmesini talep ediyoruz. Devletin vatandaşlarına uyguladığı şiddete hemen şimdi son verilmesini talep ediyor... bu katliamın suç ortağı olmayacağımızı...”
 
Karar oy çokluğuyla alındı
 
Soruşturma komisyonu üyeleri Prof. Dr. Turan Yıldırım, Prof. Dr. Ahmet Gökcen, Prof. Dr. Selami Kuran, Prof. Dr. Mehmet Akman ve Prof. Dr. Talat Canbolat tarafından hazırlanan komisyon raporunda şöyle denildi:
 
“Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 13/01/2016 tarih ve 61-1555 sayılı yazısına istinaden hakkında yürütülmekte olan soruşturma sonucunda; 657 sayılı Kanunun 125. maddesi uyarınca soruşturma komisyonu tarafından oyçokluğu ile bildiride imzası bulunan hakkında ‘Devlet Memurluğundan Çıkarma’ cezasını uygun görmüştür" dendi. Marmara Üniversitesi Rektörlüğü'de soruşturma komisyonunun görüşünü uygun bularak aynı Kanunun 126. maddesinin 2. fıkrası uyarınca karar vermeye yetkili Yüksek Disiplin Kurulu olarak soruşturma dosyası Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na sunmuştur.
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ‘Bu, suça, ortak, olmayacağız’, , bildirisinin, ilk, imzacılarından, Marmara, Ün
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı