Haber Detayı
28 Nisan 2015 - Salı 02:30 Bu haber 974 kez okundu
 
MARMARA'DA BARIŞ ZİRVESİ
Genç Barış İnisiyatifi Derneği’nin düzenlediği ve gelenekselleşmesini amaçladığı Türkiye Barış Zirvesi’nin ilki 28 Nisan Salı günü Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Yerleşkesi Reşat Kaynar Salonu’nda gerçekleştirildi.
MÜHF Haberi


Haber: Kardelen Başakıncı


Üç oturum şeklinde organize edilen panelde en büyük ilgiyi “Sanatta Barış” başlıklı ilk oturum gördü. Moderatörlüğünü Gülçin Günay’ın yürüttüğü oturumda ilk söz sahibi oyuncu Ahmet Yenilmez oldu. Yenilmez tarihle yüzleşmekten ziyade helalleşmenin kardeş katili olmamak sonraki nesillere acıları miras bırakmamak için bakmayan, görmeyen gözlerimizin kireçlenmiş boynuzlarımızın farkına varmamız gerektiğini söyledi. “Ben sanatçıyım, benim işim hayal kurmak.” diyen Yenilmez, tek maddelik anayasa hayalinin ilk ve tek maddesini şu şekilde açıkladı: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne vatandaşlık bağıyla bağlı (dini, dili, ırkı,… ne olursa olsun) olan vatandaşın doğuştan gelen haklarına müdahale edilemez, her türlü müdahale insanlık suçu sayılır. Devlet, insan hakları bildirgesinde öngörülen bu doğal hakları korumakta hizmetkardır.” Sorular üzerine Yenilmez, devletin kutsal olmadığını ancak hizmetkar olduğunu, kutsal olanın insan olduğunu, hizmetkarı efendi sayanların evini terk etmek zorunda kalacağını belirtti ve hukuku ceza değil helalleşme üzerine kurmak gerektiğinin altını çizdi. “80 darbesinde Kürt vatandaşların köylerinin adları değiştirildi, ana ile oğlun dili yasaklandı. Bulgaristan’da Türklerin adları değiştirilince ise kıyamet kopartıldı, bu büyük bir sahtekarlıktır.” sözleriyle; 3. oturumun konusu olan Ermeni Meselesi’ne ise “Türk tarihi sicilinde soykırım barındırmaz.” diyerek değindi. Son olarak “Anadolu’ya bakıldığında kıraç dağları ve dikensiz toprakları görürsünüz; dağlar acı çekmekle saçlarını dökmüş, dikenler ise yalnız güllerden yetişenlerden ibaret olmuştur.” sözleriyle konuşmasını bitirdi.

İkinci konuşmacı Film Arası Dergisi genel yayın yönetmeni Suat Köçer, Düğün filmindeki “Hepimiz iyiyiz, peki bu işler niye böyle?” tiradını hatırlatarak sinemanın barış adına acıları anlatmakta bencil ve kısır yorumlarıyla karnesinin zayıf olduğunu, Handan İpekçi gibi az sayıda emekçinin acıları insani pencereden tarafsız anlattığını, sinemanın Türk-Kürt diye ayrılamayacağını belirtti.

Birinci oturumun son konuşmacısı sanatçı Ahmet Enes, Cahit Zarifoğlu’nun “Ne çok acı var” dizeleriyle sözü aldı ve Türkiye coğrafyasına hakim olan arabesk damarı ve boyun eğme geleneğini eleştirdi.

Barışı zulme ve kötülüğe karşı zaferi mutlak olmayan bir savaş olarak tanımlayan gelen bir soru üzerine, İstanbul Film Festivali’nde Bakur filminin gösteriminin engellenmesi üzerine hakkındaki yorumları için sözü tekrar Ahmet Yenilmez’e bıraktı. Yenilmez, “Sebebi ne olursa olsun, filmin yasaklanması ayıptır cümlenin başına ama sanırım getirmeye gerek yok.” şeklinde cevapladı.

 Ekonomi başlıklı ikinci oturumda Prof. Dr. Sedat Aybar, devletlerin devamlılığının adaletle sağlanacağını, sömürgeciliğin adaletsizlik olduğunu belirtti ve çağın güçlerinin artık sömürgeciliklerini beyan etmekten çekinmediklerini, kirli geçmişle iftihar içinde olduklarını Gorden Brown’ın “Geçmişten özür dilememeliyiz, bizim sömürgeciliğimiz medeniyeti de getirdi.” sözleriyle örneklendirdi. Afrika’nın yardım bağımlısı haline geldiğini ve bu halin uyuşturucu bağımlısına sürekli uyuşturucu vermekten farksız olduğunu, kıtanın asıl ihtiyacının altyapı yatırımları olduğunu ve kendi tabiriyle bu kötümser Afrikacılığa karşı olduğunu açıkladı.

Son oturumda 100. yılında Ermeni Tehciri ele alındı, tehcirde ihtimali değil, fiili bir isyanın sonucu olduğu halen Ermenistan Anayasası’nda yer alan Batı Ermenistan kavramının 1862 Rus Büyük Ermenistan projesinden bağımsız algılanamayacağı vurgulandı.  

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Genç, Barış, İnisiyatifi, Derneği’nin, düzenlediği, gelenekselleşmesini, amaçlad
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı