Haber Detayı
04 Ekim 2015 - Pazar 03:50 Bu haber 1786 kez okundu
 
MARMARA'DA YİNE 'VEGAN MENÜ' TALEBİ
Marmara Üniversitesi'nde yemekhanede vegan menü çıkarılması talebiyle change.org'da yeniden bir imza kampanyası başlatıldı.
MÜHF Haberi


 
Change.org'da başlatılan, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. M. Emin Arat, Marmara Üniversitesi Sağlık, Kültür, Spor ve Daire Başkanlığı, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof.Dr. İnci Deniz Ilgın ve Marmara Üniversitesi Özel Kalem Müdürü Uğur Kaya, Marmara Üniversitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Mehmet Ersoy'un muhatap alındığı ve şimdiye kadar 1077 kişinin destek verdiği "Marmara Üniversitesi yemekhanesinde vegan menü istiyoruz." başlıklı imza kampanyasında yer alan açıklama şöyle:

"Hayvan eti ve sömürüsü ile elde edilmiş ürünleri yiyecek olarak görmeyen ve gittikçe sayıları artan vegan/vejetaryenler olarak artık biz de üniversitenin yemekhane imkanından faydalanabilmek, herkes gibi karnımızı doyurabilmek istiyoruz.

Hayvanlara zarar vermeden yaşama isteği bir lüks olmamalı."

6 ay önce yine change.org'ta Marmara Üniversitesi'nde vegan menü talebiyle Marmara Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı'nın muhatap alındığı "Üniversitelerde vegan menü istiyoruz!" başlıklı imza kampanyasına 1043 kişi destek vermişti; fakat bir sonuç elde edilememişti. 

İTÜ Yemekhanesi'nde ana yemeğe alternatif vegan/vejetarten ana yemek

İstanbul Teknik Üniversitesi, resmi internet sitesinden 25 Nisan 2014'te yaptığı duyuruda, gerek öğrenciler gerekse akademik ve idari personel olmak üzere İTÜ mensuplarından gelen taleplerin değerlendirilmesiyle, yemekhanelerde vegan/vejetaryen seçenek sunulması kararı alındığı ve vejetaryen ana yemek seçeneğinin, diğer menü içeriğinde olduğu gibi web sitesi üzerinden takip edilmesi de sağlanacağı, www.sks.itu.edu.tr adresi üzerinden, mayıs ayından itibaren vejetaryen yemeğin de dahil olduğu menü yayınlanacağı duyurmuştu.

İTÜ Yemekhaneleri'nin 2015'in ekim ayı öğle menüsünde * işaretli ana yemeğin alternatifi vejetaryen ana yemekleri görmek mümkün.

İstanbul Üniversitesi'nde kampanya sonuç verdi

İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü 3. Sınıf öğrencisi vegan Yunus Emre Özdiyar'ın üniversitede vegan yiyecek bulunmadığı için İstanbul Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ve İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'nün muhatap alındığı change.org'ta "İstanbul Üniversitesi yemekhanesine vegan menü eklensin" başlığıyla başlattığı ve 296 kişinin destek verdiği imza kampanyası zaferle sonuçlanmıştı.

Konuyla ilgili BirGün'e konuşan Yunus Emre Özdiyar, öğrencilerin chance.org’da başlattıkları imza kampanyasının karşılık bulması sonucu Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Prof.Dr. Hasan Alpak ve Yemekhaneler Müdürü İlhan Yenigün aracılığıyla rektörlüğe başvuru yapıldı. Öğrencilerin yaptıkları başvurunun rektörlük tarafından anlayışla karşılandığını ifade eden Özdiyar, konuyla ilgili okulun vegan öğrencileri, diyetisyenleri  ve gıda mühendisleri tarafından ortak bir çalışma ile vegan menünün oluşturulduğunu ifade etmişti. 

Yunus Emre Özdiyar

Beyazıt Merkez Bina'daki Turan Emeksiz Yemekhanesi’nde çıkmaya başlayan vegan menü ilk kez 23 Mart tarihinde 150 kişiye servis edilmişti. 
 
İstanbul Üniversitesi'nin vegan menüsünün Boğaziçi, Bilkent, ODTÜ, Uşak Üniversitesi, İTÜ ve Hacettepe'den farkı, diğer üniversitelerde yemekhanelerde vegan/vejetaryen alternatif sunulurken, İstanbul Üniversitesi’nde ise doğrudan veganlara yönelik özel menü çıkartılıyor.
 
Hacettepe Üniversitesi'nde de vegan menü var

Hacettepe Üniversitesi'nde Kübra Zehra Kantarcıoğlu tarafından Aralık 2013'te change.org üzerinden "Hacettepe Üniversitesi Yemekhanelerinde Vegan / Vejetaryen Menü Talep Ediyoruz" başlıklı bir imza kampanyası başlatılmıştı. Başlatılan kampanya sonucu 2013 Aralık’ta öğrencilerin Rektörlükle yaptıkları görüşmenin olumlu geçmiş; ancak bir kazanım elde edilememişti.
 

 

İmza kampanyasının üzerinden uzun bir süre geçtikten sonra Hacettepe Üniversitesi Yemekhanesi'nde ana yemeğe alternatif olacak vegan/vejetaryen yemekler 8 Haziran 2015'ten itibaren servis edilmeye başlanmıştı.

Hacettepe Üniversitesi Yemekhaneleri'nin 2015'in ekim ayı öğle menüsünde * işaretli ana yemeğin alternatifi vejetaryen ana yemekleri görmek mümkün.


İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi'nin yemekhanesinde de ana yemeğin alternatifi vejetaryen ana yemekleri görmek mümkün.
 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Marmara, Üniversitesinde, yemekhanede, vegan, menü, çıkarılması, talebiyle, chan
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı