Haber Detayı
04 Eylül 2015 - Cuma 02:46 Bu haber 2126 kez okundu
 
MARMARA'DA ZORLA BANKA MÜŞTERİSİ OLMAYA 'AYNEN' DEVAM!
Marmara Üniversitesi’nde İstanbul 10. İdare Mahkemesi’nin kararına rağmen yıllardır uygulanan ‘Denizbank’lı kampüs karta ilişkin 1 yıla aşkın süre önce atanan Rektör Mehmet Emin Arat, rektör seçilmeden önceki seçim vaadini yerine getirmemeye devam ediyor. Marmara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığından yapılan duyuruya göre, kampüs kartlar "Denizbank personeli tarafından" 7-11 Eylül tarihleri arasında Acıbadem, Anadoluhisarı, Bağlarbaşı, Bahçelievler, Başıbüyük, Göztepe, Haydarpaşa, Nişantaşı yerleşkelerinde dağıtılacak.
MÜHF Haberi


11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Marmara Üniversitesi Rektörlüğüne atanan ve 14 Temmuz 2014’te gerçekleştirilen Senato Toplantısı ile Prof. Dr. M. Zafer Gül’den rektörlük görevini devralan Prof. Dr. Mehmet Emin Arat’ın seçim öncesinde kişisel web sayfası eminarat.com’da yayımladığı Seçim Bildirgesi’nin “Kurumsal Hedef ve Politikalar” başlığındaki “Üniversitenin tüm mensuplarının, herhangi bir bankanın zorunlu müşterisi haline getirmeden, yemekhane, kütüphane vb. hizmetlerden faydalanabilmesini sağlayacak Marmara Üniversitesi elektronik kimlik kartı uygulamasına geçilecektir.” cümlesi yer alıyordu.
 
 
Ayrıca Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Çalışma Ekonomisi Anabilim Dalı’nda görev yapan Öğretim Görevlisi Dr. Meryem Kurtulmuş’un kampüs kartın iptali için açtığı ve İstanbul 10. İdare Mahkemesi'nde 18 Ekim 2012’de lehine sonuçlanan davaya rağmen, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Arat, 3 seneden beri Marmara Üniversitesi öğrencileri için Denizbank’a kişisel verilerin izinsiz bir şekilde verilerek uygulanan kampüs kart uygulamasında değişime gidileceği seçim vaadini Marmara Üniversitesi Rektörlüğü görevine başlamasının üzerinden 1 yılı aşkın bir süre geçmiş olmasına rağmen yerine getirmedi.
 
Dr. Miris Meryem Kurtulmuş Kıroğlu

Marmara Üniversitesi Öğrenci Konseyi de Marmara Üniversitesi öğrencilerinin kampüs kartın uygulanmaya başladığı zamanki protestolarına, İstanbul 10. İdare Mahkemesi'nin 18 Ekim 2012 tarihli kararına, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Arat'ın rektör seçilmeden önceki seçim vaadine rağmen 'Denizbank'lı kampüs kartlara ilişkin sessizliğini sürdürmeye devam ediyor.
 
Dün Marmara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığından yapılan "Kampüs Kart Dağıtımı Hk." başlıklı duyuruya göre, 07.09.2015 tarihinden itibaren ÖSYS ile gelen öğrencilerin kampüs kartları 11.09.2015 mesai bitimine kadar "Denizbank personeli tarafından" Acıbadem, Anadoluhisarı, Bağlarbaşı, Bahçelievler, Başıbüyük, Göztepe, Haydarpaşa, Nişantaşı yerleşkelerinde dağıtılacak. 
 
Duyuruda, kartı teslim almadan önce kimlik fotokopisi ve kimliğin aslının bulunmasının gerekli olduğuna da değinildi.
 
Ayrıca 09.09.2015 tarihinden itibaren Lisansüstü tezli programlar için kayıt olmuş öğrenciler 11.09.2015 tarihine kadar birimlerinin bağlı bulunduğu yerleşkelerden kartlarını alabilecekler. Lisansüstü tezsiz programlara yerleşen öğrencilerin kampüs kartları 28.09.2015 tarihinden itibaren Göztepe kampüsünden teslim edilecek. Hazırlık sınıfı okuyacak öğrencilerin kartları da belirtilen dağıtım programı içerisinde Birimlerinin Yerleşkelerinden, 14.09.2015 tarihinden itibaren Öğrenci İşleri Daire Başkanlığından gerçekleştirilecek.
 
Marmara Üniversitesi'nde güz yarıyılı ders başlangıç tarihinin 14 Eylül olduğunu göz önüne alındığında, kampüs kartlar dersler başlamadan ve birçok öğrenci İstanbul'da değilken dağıtılmış olacak.
 
7-11 Eylül tarihleri arasında Kampüs kartlarını alamayan öğrenciler, kartlarını Marmara Üniversitesi'nde güz yarıyılı ders başlangıç tarihi olan 14 Eylül'den sonra kartlarını kendi kampüslerinde değil, sadece Göztepe Kampüsü'nden teslim alabilecekler.
 
Marmara Üniversitesi'nin Anadoluhisarı, Nişantaşı, Başıbüyük, Bahçelievler'de Göztepe'ye oldukça uzak yerlerde kampüsleri olduğu göz önüne alındığında, bu kampüslerde eğitim görüp, Kampüs kartlarını 7-11 Eylül tarihleri arasında alamamış öğrenciler, kendi kampüsleri yerine Göztepe'ye gitmek zorunda bırakılacak. 
 
Ayrıca Kampüs kartlarının kampüs içerilerinde "Denizbank personeli tarafından" dağıtılacak olması, Marmara Üniversitesi'nin öğrencilerine kampüs içerisinde bir banka ile zorla bankacılık işlemi gerçekleştirmek zorunda bıraktığını ve Rektör Prof. Dr. Mehmet Emin Arat'ın seçim vaadinde değindiği "...herhangi bir bankanın zorunlu müşterisi haline getirme..." durumunun da gerçekleşeceğini gözler önüne seriyor. 
 
Şubat ayında Marmara Üniversitesi’nde 2014-2015 Güz Yarıyılı Yüzdelik Dilim Sonuçları’na göre 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılında  öğrenim ücretlerini birinci öğretim öğrencileri için belirlenen öğrenci katkı payı kadar ödeyecek olan öğrenciler dahil bütün 2. Öğretim öğrenciler öğrenci katkı paylarını, Denizbank yerine Yapı Kredi Bankası’nda ödemeye başlamıştı. Ayrıca Haziran ayında Marmara Üniversitesi’nin 2015 Yaz Okulu ders ücretleri ve 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı öğrenci katkı payları Yapı Kredi Bankası’na yatırılmaya başlanmıştı. 
 
Marmara Üniversitesi'nin ödemeler ile ilgili işlemleri Yapı Kredi Bankası ile yaparken, kampüs kartta halen Denizbank ile çalışılması da dikkatlerden kaçmadı.
 

Banka banka üniversitelerdeki kampüs kartlar

Denizbank: Marmara Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, TED Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi

Garanti Bankası:  Boğaziçi Üniversitesi

Halkbank: İstanbul Üniversitesi

Türkiye İş Bankası: Kocaeli Üniversitesi, ODTÜ, YTÜ

Vakıfbank: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, Kafkas Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi, İTÜ, Ordu Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Tunceli Üniversitesi, Yalova Üniversitesi

Ziraat Bankası: Trakya Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Siirt Üniversitesi

 
MARMARA ÜNİVERSİTESİ'NDE "KAMPÜS KART"IN 4 YILI
 
Marmara Üniversitesi Kampüs Kart uygulamasının süreci ise şöyleydi:
 
-Her şey Marmara Üniversitesi Rektörlüğü tarafından 29 Haziran 2011'de yapılan duyuruyla başladı. Duyuruda “Marmara Üniversitesi Kampus Kartları yerleşkelerimizde dağıtılmaya başlanmıştır. Üniversitemiz kimlik kartı, yemekhane ödeme kartı, kapı geçiş kartı, kütüphane kartı gibi özelliklere haiz olan Marmara Üniversitesi Kampüs Kartının sunduğu imkânlardan yararlanmaları için Üniversitemiz mensuplarına bu kartlar yerleşkelerimizde dağıtılmaya başlanmıştır” ifadelerine yer verilmişti.
 
Yine aynı duyuruda kart ücretlerini Denizbank ve Multinet’in karşılayacağı belirtilen duyuruda öğrencilerin kartın “Multinet ve Denizbank özelliklerini kullanılması gibi bir zorunluluk da bulunmadığına” da açıklamasında yer vermişti. 
 
-Bu tanıtımlar yapılırken dönemin Marmara Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve son seçimlerde rektör adayı olan Prof. Dr. Hamza Kandur tarafından üniversite mensuplarına gönderilen mailde kampüs kartı olanların Bafra Pide’den indirimli yemek yiyebileceğini dile getirilmişti.
 
Bafra Pide reklamını da içinde barındıran Kandur’un maili ise şöyleydi:
“Üniversitemizin Değerli Mensupları,
Marmara Üniversitesi yeni Kampüs Kartları Bafra Pide’den
% 25 indirim alabilirsiniz.
- İndirim hem Bafra Pide Şubelerinde hem de paket servislerde geçerlidir.
- İndirimden faydalanmak için Marmara Üniversitesi Kampüs Kartlarınızı ibraz etmeniz gerekmektedir.
- İndirim 31 Aralık 2013 tarihine kadar geçerlidir.
İndirimin geçerli olduğu şubeler.
Kızıltoprak, Kozyatağı, Esentepe”
 
-Marmara Üniversitesi ile Denizbank arasındaki anlaşma ile Kampüs Kart uygulaması 2011-2012 eğitim yılında tüm üniversitede uygulanmaya başladı.
 
-Öğrencilerin kişisel verileri öğrencilerin izni alınmadan banka ile paylaşılarak Denizbank’ın Fikirtepe şubesinde her öğrenci için hesap açıldı.
 
-Denizbank'ın "Her şey için tek kart yeter!" sloganıyla tanıttığı Marmara Üniversitesi Kampüs Kart, üniversite kimlik kartı, DenizBank banka kartı, Multinet kartı, yemekhane/otopark/kütüphane kartı fonksiyonlarına sahip.
 
-Adlarına banka hesabı açılamayan 18 yaşın altındaki öğrencilere kimlik çıkartılamıyor. Bu öğrenciler kendilerine verilen geçici öğrenci belgesiyle okula giriş çıkış yapabiliyorlar ve bu öğrenciler ergin oldukları günden sonra Kampüs Kart uygulaması kapsamına alınıyorlar.
 
- Bu uygulamaya itiraz eden ve Denizbank’ın kartını almak istemeyen öğrenciler yemekhanede sistem değiştiği için ve itiraz eden öğrencilerin eski kimlik kartlarında Multinet özelliği olmadığından 2 Ocak 2012 tarihinden itibaren yemekhaneden yararlanma hakları elinden alınmış oldu.
 
-3 Nisan 2012 tarihinde Marmara Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Zafer Gül, Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Multinet İcra Kurulu Başkanı Uğur Yıldırım Kampüs Kart’ı basın mensuplarına tanıtmıştı.
 
 
 
-10 Ağustos 2012 tarihinde bianet'e konuşan dönemin Marmara Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve son seçimlerde rektör adayı olan Prof. Dr. Hamza Kandur öğrencilerin kimlik bilgilerinin paylaşılmasına ilişkin gösterilen tepkiye "Kamu hizmetinin olduğu yerlerde bu tip şeyler olabilir. Sonuçta öğrencilerin bu kart ile banka hesabı açtırıp açtırmama kararı yine kendilerine bırakılıyor" diye cevap vermişti.
 
-2012-2013 eğitim yılından itibaren “Kampüs Kart”lar öğrencilere fakültelerine kayıt yaptırdıkları gün kayıt masasında daha kendi adlarına hazırlanmış banka ile her öğrenci için ayrı ayrı yapılan sözleşmelerin öğrenciler tarafından imzalanılmasının ardından elden teslim edilmeye başlandı.
 
-Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Çalışma Ekonomisi Anabilim Dalı’nda görev yapan Öğretim Görevlisi Dr. Miris Meryem Kurtulmuş Kıroğlu'nun 10. İdare Mahkemesi’nde açtığı davada İstanbul 10. İdare Mahkemesi, 14 Haziran 2012'de 'oybirliği'yle yürütmeyi durdurma kararı vermişti.
 
Mahkeme gerekçesinde "Bankacılık Kanunu hükümleri uyarınca bankalar ile müşterileri arasında özel hukuk ilişkileri çerçevesinde ve tarafların rızası ile imza ve onaylanan sözleşme hükümlerine göre işlem tesis edebilecekleri dolayısıyla, bankaların ancak kişisel başvurusu sonucu ve talebe dayalı olarak kimliklerini belgeleyen müşterileri adına mevduat hesabı açabilecekleri, bu haliyle bankalarda kişiler adına açılacak mevduat hesaplarının ilgilinin (müşterinin) rızası alınmadan açılamayacağı dikkate alındığında, davacıya ait kişisel verilerin rızası olmaksızın ilgili bankaya aktarılması sonucunda kişilerin adlarına düzenlenen bankamatik niteliğindeki kimlik kartlarının düzenlenmesinde yukarıda yer verilen Anayasa hükmüne ve Yasaya uyarlık bulunmadığı anlaşılmakla, davacı tarafından bankamatik özelliği bulunmayan (yalnızca) şahsı ile ilgili kimlik kartının düzenlenmesine yönelik yapılan başvurunun reddine ilişkin dava işlemde hukuka uyarlık bulunmamıştır." denilmişti.
 
-Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Çalışma Ekonomisi Anabilim Dalı’nda görev yapan Öğretim Görevlisi Dr. Miris Meryem Kurtulmuş Kıroğlu'nun İstanbul 10. İdare Mahkemesi’nde açtığı davada 18 Ekim 2012'de dava sonucunda 5411 sayılı Bankacılık Kanunu ve 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun hükümleri ihlali gerekçesiyle iptal kararı çıkmıştı. Ardından da Kurtulmuş’a banka kartı olmayan bir kimlik kartı verildi.
 
-Denizbank'ın internet sitesinde öğrenciler, öğretim üyeleri ve personel adına kart nedeni ile açılacak hesaplardan hesap işletim ücreti alınmayacağını duyurduğu halde 27 Kasım 2012'de Denizbank'ın Marmara Üniversitesi ögrencilerinin hesaplarından aylık 6,25 TL hesap işletim ücreti kestiği ortaya çıkmıştı.
 
 
- Marmara Üniversitesi Rektörlüğü, kampüs kart uygulamasını istemediklerine dair 26 Aralık 2012'de Göztepe Kampüsü’nde yürüyüş yapıp dilekçe veren 13 öğrenciye daha sonra soruşturma açmıştı.
 
 
-Soruşturma açıldıktan sonra bazı öğretim elemanları ve idari personel kampüs kartların iptali için 27 Şubat 2013'te Göztepe Kampüsü’nde toplanarak Marmara Üniversitesi Rektörlüğüne dilekçe vermişti.
 
-Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Çalışma Ekonomisi Anabilim Dalı’nda görev yapan Öğretim Görevlisi Dr. Miris Meryem Kurtulmuş Kıroğlu’nun sözleşmesinin akademik başarıları nedeniyle bir yıl uzatılmasına Akademik Kurul tarafından karar verilmişti. Bölüm Başkanlığı ve Dekanlık’ın da onayladığı 1 yıllık sözleşme, Rektörlük tarafından 6 ay olarak işleme alınmıştı.
 
-15 Eylül 2014’te kampüs kart uygulaması ile ilgili olarak rektörlük seçimi öncesi rektörlük seçim bildirgesinde herhangi bir bankanın zorunlu müşterisi haline getirmeden elektronik kimlik kart uygulamasına geçilmesini vadeden Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Arat'ın vaadinin yerine getirilmediği ortaya çıktı. Daha önceki seneler kayıt işlemleri sırasında verilen kampüs kartlar bu sene kayıt günü yerine okulun ilk günü verildi. 15 Eylül 2014’te Haydarpaşa Kampüsü'nün girişinde açılan Denizbank standında Hukuk ve Eczacılık fakültelerini yeni kazanan öğrencilerine Denizbank ile Temel Bankacılık Hizmet Sözleşmesi imzalatılarak öğrencilere daha önceden hazırlanmış Denizbank kampüs kartları verildi. 18 yaşını doldurmamış öğrencilerin banka müşterisi olabilmesi için velilerinin rızaları gerektiği için öğrencilerin velileriyle gelmek zorunda kaldıkları görüldü. Uzun kuyrukların oluştuğu bu işlemler saatlerce sürdü.
 
 
-2014/2015 eğitim yılı Güz yarıyılının büyük bölümünde Denizbank’a tahsis edilmiş stant farklı zamanlarda Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü’nün farklı yerlerinde faaliyet gösterdi. Öğrenci kulüplerine tahsis edilmesi gereken masaların büyük bir bölümünün Denizbank’a tahsis edilmesi öğrenci kulüpleri açısından stantlarını açarken fiziki zorluğa neden oldu.
 
 
-16 Ocak 2015’te Denizbank/Multinet kampüs karta geçildikten sonra 1,5 TL’den 1 TL’ye indirilen bir öğün yemekhane yemeği ücreti %25 zamla 1,25 TL’ye çıkarıldı. Yemekhane zammı fiilen uygulamaya geçtikten sonra 17 Ocak’ta Marmara Üniversitesi Öğrenci Konseyi tarafından yapılan duyuruda “15 Ocak 2015 PERŞEMBE 29237 Sayılı Resmi Gazete yayımlı Maliye Bakanlığı kararı ile yemek yardımı alt sınırı değiştirilmiştir. Bu sebeple 15 Ocak itibari ile üniversitemiz yemekhane öğün fiyatları 1.25 TL olarak yönetmeliğe uygun olacak şekilde revize edilmiştir.” denildi.  
 
 
-2015’in Şubat ayında Marmara Üniversitesi’nde 2014-2015 Güz Yarıyılı Yüzdelik Dilim Sonuçları’na göre 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılında  öğrenim ücretlerini birinci öğretim öğrencileri için belirlenen öğrenci katkı payı kadar ödeyecek olan öğrenciler dahil bütün 2. Öğretim öğrencilerin öğrenci katkı paylarını, Denizbank yerine Yapı Kredi Bankası’nda ödemeye başladılar.
 
-2015’in Haziran ayında Marmara Üniversitesi’nin 2015 Yaz Okulu ders ücretleri de Yapı Kredi Bankası’na yatırıldı.
 
-9 Ağustos 2015 günü Marmara Üniversitesi Öğrenci Konseyi, Twitter hesabından hesabından yaptığı duyuruya göre, üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrenciler öğrenci kimlik kartlarını ders kayıtlarının başlangıcından itibaren bölümlerinin bulunduğu yerleşkedeki standlardan alabilecekler.
 
-10 Ağustos 2015 - 11 Eylül 2015 tarihleri arasında 2. Öğretim öğrencileri 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı'na ait öğrenci katkı paylarını Yapı Kredi Bankası'na yatırıyor.
 
-3 Eylül 2015 günü Marmara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığından yapılan duyuruya göre, 7 Eylül 2015 tarihinden itibaren ÖSYS ile gelen öğrencilerin kampüs kartları 11 Eylül 2015 mesai bitimine kadar "Denizbank personeli tarafından" Acıbadem, Anadoluhisarı, Bağlarbaşı, Bahçelievler, Başıbüyük, Göztepe, Haydarpaşa, Nişantaşı yerleşkelerinde dağıtılacak.
 
İkarus Haber
   
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Marmara, Üniversitesi’nde, İstanbul, 10, İdare, Mahkemesi’nin, kararına, rağmen,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı