Haber Detayı
09 Ağustos 2015 - Pazar 04:31 Bu haber 2409 kez okundu
 
MARMARA’DA ZORLA BANKA MÜŞTERİSİ OLMAYA DEVAM MI?
Marmara Üniversitesi’nde İstanbul 10. İdare Mahkemesi’nin kararına rağmen yıllardır uygulanan ‘Denizbank’lı kampüs karta ilişkin 1 yıla aşkın süre önce atanan Rektör Mehmet Emin Arat, rektör seçilmeden seçim vaatleri arasında olan “Üniversitenin tüm mensuplarının, herhangi bir bankanın zorunlu müşterisi haline getirmeden, yemekhane, kütüphane vb. hizmetlerden faydalanabilmesini sağlayacak Marmara Üniversitesi elektronik kimlik kartı uygulamasına geçilecektir” sözünü yerine getirmemeye devam ediyor. Bu süreçte Marmara Üniversitesi'nin Denizbank yerine Yapı Kredi Bankası ile çalışmaya başlaması “Marmara Üniversitesi’nde öğrenciler Yapı Kredi Bankası ile de “kampüs kart” adı altında banka müşterisi olmaya zorlanmaya devam edecek mi?” sorusunu akıllara getiriyor.
MÜHF Haberi


11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Marmara Üniversitesi Rektörlüğüne atanan ve 14 Temmuz 2014’te gerçekleştirilen Senato Toplantısı ile Prof. Dr. M. Zafer Gül’den rektörlük görevini devralan Prof. Dr. Mehmet Emin Arat’ın seçim öncesinde kişisel web sayfası eminarat.com’da yayımladığı Seçim Bildirgesi’nin “Kurumsal Hedef ve Politikalar” başlığındaki “Üniversitenin tüm mensuplarının, herhangi bir bankanın zorunlu müşterisi haline getirmeden, yemekhane, kütüphane vb. hizmetlerden faydalanabilmesini sağlayacak Marmara Üniversitesi elektronik kimlik kartı uygulamasına geçilecektir.” cümlesi yer alıyordu.

Ayrıca Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Çalışma Ekonomisi Anabilim Dalı’nda görev yapan Öğretim Görevlisi Dr. Meryem Kurtulmuş’un kampüs kartın iptali için açtığı ve İstanbul 10. İdare Mahkemesi'nde 18 Ekim 2012’de lehine sonuçlanan davaya rağmen, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Arat, 3 seneden beri Marmara Üniversitesi öğrencileri için Denizbank’a kişisel verilerin izinsiz bir şekilde verilerek uygulanan kampüs kart uygulamasında değişime gidileceği seçim vaadini Marmara Üniversitesi Rektörlüğü görevine başlamasının üzerinden 1 yılı aşkın bir süre geçmiş olmasına rağmen yerine getirmedi.

Dr. Miris Meryem Kurtulmuş Kıroğlu

Bu 1 yılı aşkın süreç içerisinde 15 Eylül 2014’te daha önceki seneler kayıt işlemleri sırasında verilen kampüs kartlar bu sene kayıt günü yerine okulun ilk günü verildi. 15 Eylül 2014’te Haydarpaşa Kampüsü'nün girişinde açılan Denizbank standında Hukuk ve Eczacılık fakültelerini yeni kazanan öğrencilerine Denizbank ile Temel Bankacılık Hizmet Sözleşmesi imzalatılarak öğrencilere daha önceden hazırlanmış Denizbank kampüs kartları verildi. 18 yaşını doldurmamış öğrencilerin banka müşterisi olabilmesi için velilerinin rızaları gerektiği için öğrencilerin velileriyle gelmek zorunda kaldıkları görüldü. Uzun kuyrukların oluştuğu bu işlemler saatlerce sürdü.

2014/2015 eğitim yılı Güz yarıyılının büyük bölümünde Denizbank’a tahsis edilmiş stant farklı zamanlarda Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü’nün farklı yerlerinde faaliyet gösterdi. Öğrenci kulüplerine tahsis edilmesi gereken masaların büyük bir bölümünün Denizbank’a tahsis edilmesi öğrenci kulüpleri açısından stantlarını açarken fiziki zorluğa neden oldu.

16 Ocak 2015’te Denizbank/Multinet kampüs karta geçildikten sonra 1,5 TL’den 1 TL’ye indirilen bir öğün yemekhane yemeği ücreti %25 zamla 1,25 TL’ye çıkarıldı. Yemekhane zammı fiilen uygulamaya geçtikten sonra 17 Ocak’ta Marmara Üniversitesi Öğrenci Konseyi tarafından yapılan duyuruda “15 Ocak 2015 PERŞEMBE 29237 Sayılı Resmi Gazete yayımlı Maliye Bakanlığı kararı ile yemek yardımı alt sınırı değiştirilmiştir. Bu sebeple 15 Ocak itibari ile üniversitemiz yemekhane öğün fiyatları 1.25 TL olarak yönetmeliğe uygun olacak şekilde revize edilmiştir.” denildi.

Şubat ayında Marmara Üniversitesi’nde 2014-2015 Güz Yarıyılı Yüzdelik Dilim Sonuçları’na göre 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılında  öğrenim ücretlerini birinci öğretim öğrencileri için belirlenen öğrenci katkı payı kadar ödeyecek olan öğrenciler dahil bütün 2. Öğretim öğrenciler öğrenci katkı paylarını, Denizbank yerine Yapı Kredi Bankası’nda ödemeye başladılar. Ayrıca Haziran ayında Marmara Üniversitesi’nin 2015 Yaz Okulu ders ücretleri de Yapı Kredi Bankası’na yatırıldı.

Bu banka değişikliği “Marmara Üniversitesi’nde öğrenciler Yapı Kredi Bankası ile de “kampüs kart” adı altında banka müşterisi olmaya zorlanmaya devam edecek mi?” sorusunu akıllara getiriyor. Bu sorunun yanıtı Marmara Üniversitesi’nde 2015-2016 eğitim yılı Güz yarıyılının başlayacağı 14 Eylül 2015 Pazartesi günü yanıt bulacak.

Marmara Üniversitesi Öğrenci Konseyi’nin Twitter hesabından yaptığı duyuruya göre, üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrenciler öğrenci kimlik kartlarını ders kayıtlarının başlangıcından itibaren bölümlerinin bulunduğu yerleşkedeki standlardan alabilecekler.

Geçen sene de bu uygulama gerçekleştirilmiş ve 15 Eylül 2014’te daha önceki seneler kayıt işlemleri sırasında verilen kampüs kartlar bu sene kayıt günü yerine okulun ilk günü verilmişti. 15 Eylül 2014’te Haydarpaşa Kampüsü'nün girişinde açılan Denizbank standında Hukuk ve Eczacılık fakültelerini yeni kazanan öğrencilerine Denizbank ile Temel Bankacılık Hizmet Sözleşmesi imzalatılarak öğrencilere daha önceden hazırlanmış Denizbank kampüs kartları verildi. 18 yaşını doldurmamış öğrencilerin banka müşterisi olabilmesi için velilerinin rızaları gerektiği için öğrencilerin velileriyle gelmek zorunda kaldıkları görülürken, uzun kuyrukların oluştuğu bu işlemler saatlerce sürmüştü.

Ayrıca 2014/2015 eğitim yılı Güz yarıyılının büyük bölümünde Denizbank’a tahsis edilmiş stant farklı zamanlarda Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü’nün farklı yerlerinde faaliyet gösterdi. Öğrenci kulüplerine tahsis edilmesi gereken masaların büyük bir bölümünün Denizbank’a tahsis edilmesi öğrenci kulüpleri açısından stantlarını açarken fiziki zorluğa neden olmuştu.

Marmara Üniversitesi’nde 14 Eylül’de başlayacak olan 2015-2016 eğitim yılı Güz yarıyılında Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Arat’ın seçim vaadini yerine getirip getirmeyeceğini zaman gösterecek.

Marmara Üniversitesi Kampüs Kart uygulamasının süreci ise şöyleydi:

-Her şey Marmara Üniversitesi Rektörlüğü tarafından 29 Haziran 2011'de yapılan duyuruyla başladı. Duyuruda “Marmara Üniversitesi Kampus Kartları yerleşkelerimizde dağıtılmaya başlanmıştır. Üniversitemiz kimlik kartı, yemekhane ödeme kartı, kapı geçiş kartı, kütüphane kartı gibi özelliklere haiz olan Marmara Üniversitesi Kampüs Kartının sunduğu imkânlardan yararlanmaları için Üniversitemiz mensuplarına bu kartlar yerleşkelerimizde dağıtılmaya başlanmıştır” ifadelerine yer verilmişti.

Yine aynı duyuruda kart ücretlerini Denizbank ve Multinet’in karşılayacağı belirtilen duyuruda öğrencilerin kartın “Multinet ve Denizbank özelliklerini kullanılması gibi bir zorunluluk da bulunmadığına” da açıklamasında yer vermişti. 

-Bu tanıtımlar yapılırken dönemin Marmara Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve son seçimlerde rektör adayı olan Prof. Dr. Hamza Kandur tarafından üniversite mensuplarına gönderilen mailde kampüs kartı olanların Bafra Pide’den indirimli yemek yiyebileceğini dile getirilmişti.

Bafra Pide reklamını da içinde barındıran Kandur’un maili ise şöyleydi:

“Üniversitemizin Değerli Mensupları,

Marmara Üniversitesi yeni Kampüs Kartları Bafra Pide’den

% 25 indirim alabilirsiniz.

- İndirim hem Bafra Pide Şubelerinde hem de paket servislerde geçerlidir.

- İndirimden faydalanmak için Marmara Üniversitesi Kampüs Kartlarınızı ibraz etmeniz gerekmektedir.

- İndirim 31 Aralık 2013 tarihin kadar geçerlidir.

İndirimin geçerli olduğu şubeler.

Kızıltoprak, Kozyatağı, Esentepe”

-Marmara Üniversitesi ile Denizbank arasındaki anlaşma ile Kampüs Kart uygulaması 2011-2012 eğitim yılında tüm üniversitede uygulanmaya başladı.

-Öğrencilerin kişisel verileri öğrencilerin izni alınmadan banka ile paylaşılarak Denizbank’ın Fikirtepe şubesinde her öğrenci için hesap açıldı.

-Denizbank'ın "Her şey için tek kart yeter!" sloganıyla tanıttığı Marmara Üniversitesi Kampüs Kart, üniversite kimlik kartı, DenizBank banka kartı, Multinet kartı, yemekhane/otopark/kütüphane kartı fonksiyonlarına sahip.

-Adlarına banka hesabı açılamayan 18 yaşın altındaki öğrencilere kimlik çıkartılamıyor. Bu öğrenciler kendilerine verilen geçici öğrenci belgesiyle okula giriş çıkış yapabiliyorlar ve bu öğrenciler ergin oldukları günden sonra Kampüs Kart uygulaması kapsamına alınıyorlar.

- Bu uygulamaya itiraz eden ve Denizbank’ın kartını almak istemeyen öğrenciler yemekhanede sistem değiştiği için ve itiraz eden öğrencilerin eski kimlik kartlarında Multinet özelliği olmadığından 2 Ocak 2012 tarihinden itibaren yemekhaneden yararlanma hakları elinden alınmış oldu.

-3 Nisan 2012 tarihinde Marmara Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Zafer Gül, Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Multinet İcra Kurulu Başkanı Uğur Yıldırım Kampüs Kart’ı basın mensuplarına tanıtmıştı.

-10 Ağustos 2012 tarihinde bianet'e konuşan dönemin Marmara Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve son seçimlerde rektör adayı olan Prof. Dr. Hamza Kandur öğrencilerin kimlik bilgilerinin paylaşılmasına ilişkin gösterilen tepkiye "Kamu hizmetinin olduğu yerlerde bu tip şeyler olabilir. Sonuçta öğrencilerin bu kart ile banka hesabı açtırıp açtırmama kararı yine kendilerine bırakılıyor" diye cevap vermişti.

-2012-2013 eğitim yılından itibaren “Kampüs Kart”lar öğrencilere fakültelerine kayıt yaptırdıkları gün kayıt masasında daha kendi adlarına hazırlanmış banka ile her öğrenci için ayrı ayrı yapılan sözleşmelerin öğrenciler tarafından imzalanılmasının ardından elden teslim edilmeye başlandı.

-Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Çalışma Ekonomisi Anabilim Dalı’nda görev yapan Öğretim Görevlisi Dr. Miris Meryem Kurtulmuş Kıroğlu'nun 10. İdare Mahkemesi’nde açtığı davayı açtığı davada 18 Ekim 2012'de dava sonucunda 5411 sayılı Bankacılık Kanunu ve 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun hükümleri ihlali gerekçesiyle iptal kararı çıkmıştı. Ardından da Kurtulmuş’a banka kartı olmayan bir kimlik kartı verildi.

- Marmara Üniversitesi Rektörlüğü, kampüs kart uygulamasını istemediklerine dair 26 Kasım 2012'de Göztepe Kampüsü’nde yürüyüş yapıp dilekçe veren 13 öğrenciye daha sonra soruşturma açmıştı.

-Denizbank'ın internet sitesinde öğrenciler, öğretim üyeleri ve personel adına kart nedeni ile açılacak hesaplardan hesap işletim ücreti alınmayacağını duyurduğu halde 27 Kasım 2012'de Denizbank'ın Marmara Üniversitesi ögrencilerinin hesaplarından aylık 6,25 TL hesap işletim ücreti kestiği ortaya çıkmıştı.

-Soruşturma açıldıktan sonra bazı öğretim elemanları ve idari personel kampüs kartların iptali için 27 Şubat 2013?te Göztepe Kampüsü’nde toplanarak Marmara Üniversitesi Rektörlüğüne dilekçe vermişti.

-Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Çalışma Ekonomisi Anabilim Dalı’nda görev yapan Öğretim Görevlisi Dr. Miris Meryem Kurtulmuş Kıroğlu’nun sözleşmesinin akademik başarıları nedeniyle bir yıl uzatılmasına Akademik Kurul tarafından karar verilmişti. Bölüm Başkanlığı ve Dekanlık’ın da onayladığı 1 yıllık sözleşme, Rektörlük tarafından 6 ay olarak işleme alınmıştı.

-15 Eylül 2014’te kampüs kart uygulaması ile ilgili olarak rektörlük seçimi öncesi rektörlük seçim bildirgesinde herhangi bir bankanın zorunlu müşterisi haline getirmeden elektronik kimlik kart uygulamasına geçilmesini vadeden Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Arat'ın vaadinin yerine getirilmediği ortaya çıktı. Daha önceki seneler kayıt işlemleri sırasında verilen kampüs kartlar bu sene kayıt günü yerine okulun ilk günü verildi. 15 Eylül 2014’te Haydarpaşa Kampüsü'nün girişinde açılan Denizbank standında Hukuk ve Eczacılık fakültelerini yeni kazanan öğrencilerine Denizbank ile Temel Bankacılık Hizmet Sözleşmesi imzalatılarak öğrencilere daha önceden hazırlanmış Denizbank kampüs kartları verildi. 18 yaşını doldurmamış öğrencilerin banka müşterisi olabilmesi için velilerinin rızaları gerektiği için öğrencilerin velileriyle gelmek zorunda kaldıkları görüldü. Uzun kuyrukların oluştuğu bu işlemler saatlerce sürdü.

-2014/2015 eğitim yılı Güz yarıyılının büyük bölümünde Denizbank’a tahsis edilmiş stant farklı zamanlarda Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü’nün farklı yerlerinde faaliyet gösterdi. Öğrenci kulüplerine tahsis edilmesi gereken masaların büyük bir bölümünün Denizbank’a tahsis edilmesi öğrenci kulüpleri açısından stantlarını açarken fiziki zorluğa neden oldu.

-16 Ocak 2015’te Denizbank/Multinet kampüs karta geçildikten sonra 1,5 TL’den 1 TL’ye indirilen bir öğün yemekhane yemeği ücreti %25 zamla 1,25 TL’ye çıkarıldı. Yemekhane zammı fiilen uygulamaya geçtikten sonra 17 Ocak’ta Marmara Üniversitesi Öğrenci Konseyi tarafından yapılan duyuruda “15 Ocak 2015 PERŞEMBE 29237 Sayılı Resmi Gazete yayımlı Maliye Bakanlığı kararı ile yemek yardımı alt sınırı değiştirilmiştir. Bu sebeple 15 Ocak itibari ile üniversitemiz yemekhane öğün fiyatları 1.25 TL olarak yönetmeliğe uygun olacak şekilde revize edilmiştir.” denildi.  

-2015’in Şubat ayında Marmara Üniversitesi’nde 2014-2015 Güz Yarıyılı Yüzdelik Dilim Sonuçları’na göre 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılında  öğrenim ücretlerini birinci öğretim öğrencileri için belirlenen öğrenci katkı payı kadar ödeyecek olan öğrenciler dahil bütün 2. Öğretim öğrencilerin öğrenci katkı paylarını, Denizbank yerine Yapı Kredi Bankası’nda ödemeye başladılar.

-2015’in Haziran ayında Marmara Üniversitesi’nin 2015 Yaz Okulu ders ücretleri de Yapı Kredi Bankası’na yatırıldı.

-9 Ağustos 2015 günü Marmara Üniversitesi Öğrenci Konseyi, Twitter hesabından hesabından yaptığı duyuruya göre, üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrenciler öğrenci kimlik kartlarını ders kayıtlarının başlangıcından itibaren bölümlerinin bulunduğu yerleşkedeki standlardan alabilecekler.

İkarus Haber

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Marmara, Üniversitesi’nde, İstanbul, 10, İdare, Mahkemesi’nin, kararına, rağmen,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı