Haber Detayı
21 Ekim 2015 - Çarşamba 23:06 Bu haber 1093 kez okundu
 
MÜHF'TE 'KOALİSYON' KONFERANSI
Prof. Dr. İbrahim Ö. Kaboğlu, Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü Reşat Kaynar Salonu’nda Genç Hukukçular Kulübü tarafından düzenlenen ‘Haziran’dan Kasım’a 2015 Seçimleri – Koalisyon Sınavındaki Türkiye’ konferansında konuştu.
MÜHF Haberi


Prof. Dr. Kaboğlu, konferansta Almanya’nın insan hakları ve siyasi istikrar açısından Avrupa’nın en önde gelen, en gelişmiş olan ülkesi olduğuna değindi, Anayasa ve hukuk düzeni dahil olmak üzere şu an Avrupa’nın en güçlü devleti olduğunu söyledi.

Demokrasi  coğulculuk koalisyon, istikrar  tek parti hükümeti şeklinde olduğunu belirten Prof. Dr. Kaboğlu,1991-2001 arasındaki koalisyonlara değindi.
İki farklı grupta anayasa değişikliği olduğunu söyleyen Kaboğlu, önce ikisi de koalisyon tarafından yapılan 1995 ve 2001 değişikliklerine, 1999-2002 arasındaki Bülent Ecevit hükümetindeki geniş kapsamlı reform hareketi olan kapsamlı Anayasa değişiklerine objektif bir göz olan Jean Marcou'nun bakış açısıyla söyledikleriyle değindi.

Ardından 2010’da tek parti tarafından getirilen bireysel başvuru ve 23 Eylül 2012'den bu yana bireysel başvuru uygulanmasına değindi.

Çift meclisli yapı hakkında görüşleri belirten Kaboğlu, "Bikameralizim inşası tamamlanmamış demokrasi yapısıdır" dedi.

“Anayasa madde 116 ışığında -bizde yaygın olmayan- "anayasal kamuoyu" neden gereklidir?” sorusunu soran Kaboğlu, 7 Haziran’dan bu yana söylenenler, işlemler ve eylemlerin Anayasa karşısındaki konumuna değindi.

“Yasama, yürütme, yargı ne yapmaktadır ve toplum bu konularda ne derece bilgilendirilmektedir?” diye soran Kaboğlu, iştiksafi, CHP-AKP koalisyon görüşmeleri sırasında oluşan koalisyon oluşturmaktan ziyade seçim hükümeti kurma isteğine değindi.

2010 Anayasa değişikliği ile YSK’nın yeniden yapılandırıldığını belirten Kaboğlu, hukuk güvenliği açısından İç Güvenlik Paketi’nin Anayasa Mahkemesi önünde olduğunu söyledi.

Hem tek parti hem koalisyon dönemleri ele alındığında tek parti yönetiminde en büyük handikabın "hesap sorma ve hesap verme" kurumu olduğunu, demokratikliği zedeleyeceğini söyleyen Kaboğlu, TBMM içinde yapılamadığını yargı yoluyla olmadığını belirtirken ‘Vesayeti yıkıyoruz’ dendi ama çoğunluk vesayeti kurulduğunu, Sayıştay denetimi olmadığını, örtülü ödenek konduğun özerk kuruluşların devre dışı bırakıldığını, din özgürlüğünün güvencelerinin öğütüldüğünü dışa dönük açıdan bakıldığında “AB’ye almazlarsa onlar kaybederler, Rusya arasını bizimle bozarsa o kaybeder” görüşlerine, makam ile kişiyi sorgulamak arasındaki farklılaşma, örnek olarak da cumhurbaşkanına ve makamına hakaretin farklılaşmasına değindi.

Kaboğlu, özet olarak “Koalisyon veya tek parti hükümeti arasında hangisinin ideal olduğu konusunda farklı açılardan farklı sonuçlar ortaya çıkmaktadır, bu sorunun kesin tek bir cevabı yoktur.” dedi.

“Geçirdiğimiz olaylar göz önüne alındığında iki olasılık;
1- Ak parti 276’nin altında sonuç alırsa, koalisyon mecburiyeti;
2- Ak parti 278 civarı aldı bu durumda bile Türkiye'yi düzlüğe çıkarmak için koalisyona gidilmeli; çünkü koalisyon restorasyonun ötesinde Türkiye barışı için gereklidir ve içinde bulunduğumuz durumda tek partiyle düzlüğe çıkmak mümkün değildir.” diyen Prof. Kaboğlu, denge ve denetim mekanizmalarını önemi ve gerekliliği ve Avrupa'nın buna verdiği öneme değindikten sonra, kohabitasyon; yarı başkanlıkta başbakan ve cumhurbaşkanının farklı siyasi görüşte olmaları ve ortaya çıktığı takdirde risk olarak görülse de çoğulcu yönetim ve demokrasi kavramıa katkıda bulunabileceğine değindi.

İkarus Haber

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Prof, Dr, İbrahim, Ö, Kaboğlu, Marmara, Üniversitesi, Haydarpaşa, Kampüsü, Reşat
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı