Haber Detayı
08 Mart 2016 - Salı 05:27 Bu haber 894 kez okundu
 
ÖĞRENCİ KULÜPLERİ İNSAN HAKLARI AĞI KURULDU
İstanbul'daki 7 üniversiteden 9 öğrenci kulübü, Öğrenci Kulüpleri İnsan Hakları Ağı'nı kurdu.
İnsan Hakları Haberi


İstanbul Ticaret Üniversitesi Ayrımcılıkla Mücadele Kulübü, Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Kulübü, Bilgi Üniversitesi Bilgi Kültür ve Düşünce Topluluğu, Bilgi Üniversitesi Çocuk Hakları Kulübü, Marmara Üniversitesi İnsan Hakları ve Anayasa Hukuku Çalışmaları Kulübü, Yıldız Teknik Üniversitesi Kadın Çalışmaları Oluşumu, Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Hizmet Kulübü, Arel Üniversitesi Demokrasi ve İnsan Hakları Kulübü ve Galatasaray Üniversitesi İnsan Hakları Kulübü tarafından kurulan "Öğrenci Kulüpleri İnsan Hakları Ağı'nın "Yirmi Birinci Yüzyılın Barış Çağrısı: İnsan Hakları" isimli ortak kuruluş bildirisi ağın blog sayfasında yayımlandı:

"İnsan hakları, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ile olduğu gibi taraf olduğu uluslararası sözleşmelerle de güvence altına alınmış; “insanların yalnız insan olmaktan kaynaklanan” haklarıdır. Bu kutsayıcı ve pek güven verici ifadenin arkasındaki Türkiye gerçeği ise ne yazık ki bizlere çok geniş bir mücadele alanı yaratmaktadır. Bu geniş mücadele alanı, özgürlüklerin hiçe sayıldığı bir toplumda, çok cepheli bir müdafaa anlamına gelmektedir. İşte Öğrenci Kulüpleri İnsan Hakları Ağı olarak adlandırdığımız bu ağ; belki insanlığın en uzun soluklu mücadelesinde, cephe sayısının olabildiğince arttığı bir çağda ve coğrafyada, tekil olarak hak ve adalet savunusunu yürütmekte olan bir grup üniversite öğrencisinin dayanışma çığlığıdır!

Biz, ağın kuruluşu itibarıyla isimleri aşağıda sıralanmış 7 üniversiteden 9 öğrenci kulübüyüz. Varlık sebebi, İstanbul’da insan hakları üzerine çalışan bir avuç öğrencinin, mevzilenebilecekleri bağımsız bir platform arayışı olan bu ağ; insan hakları mücadelesini kitleselleştirerek Türkiye’nin aktif gündemine taşımak gayesini gütmektedir.

Öğrenci Kulüpleri İnsan Hakları Ağının temel yayın organı olacak olan bu sayfadan, üniversite kulüplerinin etkinlik duyurularını, İstanbul’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının ağ üyelerince desteklenen çalışmalarını takip edebileceksiniz. Akademik makalelerin yanı sıra röportajlar, düşünce yazıları ile gençlerin sesini duyabileceksiniz. Şunu da belirtmeliyiz ki; katılımcı, sansürsüz, özgür bir anlayış ile hareket ederken kapılarımızı toplumdaki şiddetin temel dayanaklarını oluşturan nefret söylemine, ayrımcılığa, ırkçılığa, savaş çağrılarına açılmamak üzere kapatıyoruz. Aynı şekilde ağ da bu tür söylemleri sahiplenenler dışında, mücadelesinde destek arayan ve destek vermeye hazır olan – İstanbul’da bulunmak ve insan hakları üzerine çalışmak şartıyla – her üniversite kulübüne açıktır.

Bu blog sayfası ile soluk kazanacak olan dayanışma ağımız, esasında bir çağrıyı ifade etmektedir. Bu çağrı hiç şüphesiz insanlığın geleceğini inşa edecek kuşaklaradır. Gençliğin insan hakları temelli birlikteliği bu çağrıya anlam katacaktır. Çağrımız 21. yüzyılın barış çağrısı: insan haklarıdır."

Öğrenci Kulüpleri İnsan Hakları Ağı İletişim Kanalları

Blog Sayfası: insanhaklariplatformu.wordpress.com

Twitter: @insanhaklariagi

Facebook: https://www.facebook.com/%C3%96%C4%9Frenci-Kul%C3%BCpleri-%C4%B0nsan-Haklar%C4%B1-A%C4%9F%C4%B1-1513364588973269/?fref=ts


Kaynak: Editör:
 
Etiketler: İstanbuldaki, 7, üniversiteden, 9, öğrenci, kulübü, Öğrenci, Kulüpleri, İnsan, H
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı