Haber Detayı
24 Aralık 2015 - Perşembe 23:35 Bu haber 3485 kez okundu
 
ÖĞRENCİ KULÜPLERİNİN SKANDAL KARARA TEPKİLERİ
Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenci kulüpleri ve öğrenci temsilcisi Haydarpaşa Kampüsü’nün devir süreci ile ilgili işlemler nedeniyle Haydarpaşa Kampüsü’nde bulunan stant çalışmaları, konferans ve toplantı salonlarının Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’nün kararıyla öğrenci kulüpleri faaliyetlerine kapatılmasına ilişkin açıklamalar yaptılar.
MÜHF Haberi


Hukuki Gelişim Kulübü Başkanı Fatih Tepecik: Biz bu kararı yapacağımız bir etkinlik vesilesi ile öğrendik. Bize devir işlemleri sebebiyle salonun kullanıma kapatıldığı, programı o salonda yapamayacağımız söylendi. Yanı açıkçası bu kararın yanlışlığını bir tarafa bırakırsak, kararın tebliğ edilme şekli de bir o kadar yanlış. Önceden bir bilgilendirme yapılması gerekirdi ki etkinlik planlayan kulüpler mağdur edilmesin. İkinci olarak değerlendirilmesi gereken nokta, kampusumuzun devir işlemi var evet ama bu konu şu anda yargıya intikal etmiş bir konu ve halen de yargı sürecinde. Bu durumda iken böyle bir kararın alınması ne kadar hukuki bir karar. Bu durum gerçekten bizleri üzdü. Kaldı ki, devir işlemleri yargı sürecinde olmasa idi de, şu an bu okulu hukuk fakültesi öğrencileri kullanıyor. Ve okulun imkânlarından eksiksiz bir şekilde faydalanmaları beklenir. Yanı devir işlemleri sebebiyle basketbol sahasını kapatmayan rektörlük, konferans salonunu neden kapatır? Madem öyle, devir işlemleri var, amfiler de kapatılsın; ders yapılmasin, sınav yapılmasın. Sadece konferans salonunun kullanıma kapatılması kendi içinde tutarsız bir karar.Biz kulup yönetimi olarak, ve ayni zamanda da üniversite öğrencileri olarak, sadece ders gorup evimize gitmek istemiyoruz. Kendimizi ifade edebileceğimiz faaliyetlerde bulunmak istiyoruz. Umarız yetkililer bu yöndeki taleplerimizi dikkate alır ve en kısa zamanda salonu tekrar kullanabiliriz.

İnsan Hakları ve Anayasa Hukuku Çalışmaları Kulübü Başkan Yardımcısı Utku Ilgaz Satılmış:  Bu karar rektörlüğün öğrencilerini ve öğrenci etkinliklerini ne kadar önemsemediğinin bir göstergesidir. Bu sebeple esasen bizi hiç şaşırtmadı. Belli ki bu kararın altında imzası olanlar ve uygulayanlar kendisini geliştirmeyen, yeniliklere açık olmayan, üniversitede tartışmaya yer vermeyen, bilimden, insanlıktan, adaletten uzak, ot gibi bireyler yetiştirmek istiyorlar. Yoksa bir okulun anfilerini, bahçesini, kantinini, kantin ihalesini, restoran ihalesini, basketbol sahasını ayakta tutup; dört ayaklı standa karşı olmanın başka bir açıklaması olamaz. Okula, binasına ve çehresine üniversitede sosyallik dışında hiçbir etkisi olmayacak etkinlikleri durdurmak tam da bizim üniversitemize yakışır bir iş olsa gerek. Okulda iki yıl daha hukuk öğrencileri varolacak. Bu duruma göre varolmamaları ya da ot gibi sessiz var olmaları gerekir. Bunun herhangi mantıklı bir açıklaması olamaz. Zaten esasen mantıkta aramamak gerekir. Hukuk öğrencileri ancak hukuksuzluklara ve engellere alıştıkları zaman Marmara Üniversitesi'ni seveceklerdir. Aslında merak ettiğimiz konu: öğrenci kulübü olarak salonunu kullanıp, stand dahi açamadığımız bir kampüste sınavlara girmemiz, derslere girmemiz ne kadar doğru ve yasal olduğudur? Ben bir hususa daha değinmek istiyorum: Öğrenci kulüplerine geçmiş yıllarda bir stand iznini 2 haftada onaylamayıp, ücretle stand kiralayan kuruluşlara iki günde izinler çıkaranlar, bu kararı hiçbir vicdani kaygı duymadan kulüplere reva görmüşlerdir. Gördüğümüz öğrendiğimiz tek şey, üniversiteler öğrencilerin değildir. En azından öğrenciler için çalışmamaktadır. Bizim kulüp olarak bir sloganımız var:' Hür düşün hür konuş.' Ama bu karar bize şunu söylüyor: 'Hür Düşün Çok Konuşma!'

Genç Hukukçular Kulübü Başkan Yardımcısı Erbil Tümüklü:Üniversitelerde öğrenci gelişimine katkı sağlayan en önemli faktör öğrenci kulüpleridir. Yaptığı akademik ve sosyal faaliyetler ile öğrencinin her alanda kendisine ve diğer öğrencilere katkı sağlamasını amaçlayan öğrenci kulüplerinin , en önemli destekçileri her üniversitede rektörlük olmuştur.Marmara Üniversitesi Rektörlüğü 'nün bu amaçla stand açma izni vermemesi ve konferans salonunu da kullanıma kapatması bizlere çok önem(!)verdiğinin bir göstergesidir. Bu imkanlar dahilinde de bizlerin çalışmalarına saygıdeğer hocalarımızın tuttuğu ışık altında devam edeceğimizi de bildirmek isterim.

Sosyal Hukukçular Kulübü Başkanı Ömer Külekçi:Kulüpçülük faaliyetleri üniversitelerde öğrenciler arasında birlik,beraberlik, dayanışma ortamının sağlandığı ve öğrencilerin okul hayatlarına,sosyal yaşantılarına çok önemli etkisi olan bir faaliyettir. Bu faaliyetlerin üniversitemiz tarafından desteklenmesi üniversitenin kalitesini arttıracağı gibi öğrencilerin okuldan memnuniyetini de arttıracaktır. Bizler kulüplerimizin faaliyetlerinin desteklenmesini beklerken ne yazık ki rektörlüğün aldığı kararlar kulüpler olarak faaliyet göstermemizin önünü tıkıyor. Son kararda kampüsümüzde bulunan Reşat Kaynar salonunda program yapılması yasaklandı ve bu kararın öncesinde yine alınmış olan ve kulüplerin faaliyet göstermesini zorlaştıran daha nice uygulama. Bu kararların mantığını anlamamakla birlikte artık bu anlayıştan vazgeçilmesi ve kulüpçülük faaliyetlerinin desteklenmesini istiyoruz. Sosyal Hukukçular Kulübü olarak, diğer kulüplerimizle ve temsilciliğimizle beraber üniversitemizin bu kararlarından vazgeçmesi için gerekli girişimleri yapmaya hazırız.

Marmara Hukuk Kulübü Başkanı Yağız Ersöz:  Kurulduğu günden bu yana fakülte öğrencilerinin akademik ve kişisel gelişimlerini hedeflemiş ve bu doğrultada en geniş katılımlı etkinliklerini Ord. Prof. Dr. Reşat Kaynar Salonu'nda gerçekleştirmiş olan Marmara Hukuk Kulubü'nün Yönetim Kurulu Başkanı olarak bu kararı büyük bir şaşkınlık içerisinde karşılamaktayım.

Fakülte öğrencilerinin donanımlı bir hukukçu olarak mezun olmasına büyük bir engel teşkil edecek olan bu yasağın acilen kaldırılmasını ve Reşat Kaynar Salonu'nun tüm üniversite kulüplerine tekrardan tahsis edilmesini yetkililerden  saygılarımla arz ve talep ederim.

Marmara Model Birleşmiş Milletler Kulübü Başkanı Sami Berkay Sandıkçı: Kulübümüzün çok büyük bir çoğunluğu hukuk öğrencilerinde oluştuğundan kaynaklı akademi ve organizasyon eğitimlerimizi Haydarpaşa Yerleşkesinde gerçekleştiriyoruz. Lakin yerleşkemizin tahsisatı sonucunda hala yerleşkede bulunmamıza rağmen faaliyet gösterebildiğimiz başta Reşat Kaynar Salonu olmak üzere amfiler ve stant alanlarının kulüp faaliyetlerine kapanması bizim için kulübümüzde okulumuzu uluslararası arenada temsil eden mensuplarımızın eğitimini gerçekleştirememek anlamına gelmektedir. Bu bağlamda şuana kadar uluslararası arenada ödüllerle süslediğimiz okulumuzun temsiliyet durumu maalesef bu gelişmeden sonra ortadan kaybolacaktır. 

Hukuk Atölyesi Kulübü Başkanı Burcu Dilekli: Üniversite bir öğrenc i için yalnızca akademik değil aynı zamanda sosyal beklentilerinin karşılandığı yerdir ve bu iki beklentinin ortaklaşa gerçekleşebildiği kurum öğrenci kulüp ve topluluklarıdır. Bu oluşumlardan bir tanesi olan Hukuk Atölyesi olarak Haydarpaşa Kampüsü’nde bulunan 5000 nüfuslu Hukuk Fakültesi’nde üniversitemizin temel değerleri doğrultusunda nitelikli öğrenci yetişmesini sağlamak ve Hukuk Fakültesi öğrencilerinin kişisel gelişimlerine katkıda bulunabilmek için ihtiyacımız olan esas şey üniversitemizin fiziksel imkanlarını kullanabilmektir. Bu bağlamda Haydarpaşa Kampüsü’nde bulunan başta Ord. Prof. Dr. Reşat Kaynar konferans salonu olmak üzere anfilerimiz ve salonlarımızda etkinlik yapma serbestliği tanınması üniversitemizin bize sağlaması gereken en temel haklarımızdan biridir. Ancak bu hak şu anda bir şekilde engelleniyor. Üniversitenin gerçek sahiplerinin biz öğrenciler olduğunu hatırlatmakla birlikte mevcut bu durumu Hukuk Atölyesi Kulübü olarak kınıyor ve üzüntü duyuyoruz.

Artı Hukuk Topluluğu Başkanı Ali Kotku Yaylak: Önce stant açmanın yasaklanmasıyla başlayan süreçte şu an, okulun fiziksel imkanlarından yararlanamaz durumdayız.Öğrenciliğimizi sadece derse girip çıkmamızla sınırlayan bu yasaklar yalnız öğrenci kulüplerinde faaliyet gösterenlere değil tüm öğrencilere kaygı vermiştir.Artı Hukuk Kulübü olarak halihazırda ikinci dönem için planladığımız birçok etkinliği askıya almak/alternatif yollar aramak zorunda kaldık. Bu durumun müsebbiblerinin sorunun doğumunda şeffaflıktan uzak olan tutumlarının ,çözüme odaklı olarak değişmesini umuyoruz.Son olarak herkesi, kişisel gelişimlerini zedeleyen bu duruma karşı gerekli  mecrilere başvurmaya davet ediyoruz.

Haydarpaşa Hukuk Kulübü Başkanı Mehmet Berke Eryılmaz: İleride çok önemli yerlere gelmeleri için yetiştirilen hukuk fakültesi öğrencilerinin sosyal ve akademik gelişimlerine en büyük katkıyı sağlayan öğrenci kulüpleri olmaktadır. Rektörlük tarafından alınan son karara göre Haydarpaşa Kampüsü’nde bulunan “tek” konferans salonu olma özelliğine sahip olan Reşat Kaynar konferans salonu öğrenci kulüplerinin kullanımına kapatılmıştır. Bu kararın öğrenciler adına hiç sağlıklı olmadığı aşikar olmakla beraber bir an önce kaldırılması temennisinde bulunmaktayız.

Yakaza Kulüp Başkanı Abdulsamet Aydın: Reşat Kaynar Salonu fakülte tarihi boyunca çeşitli vesilelerle öğrenciye hizmet etmiş ve kanaatimce okulun başarışına büyük katkı sağlamıştır. Hukuk fakültesi öğrencilerinin bireysel gelişiminde müfredat dersleri kadar harici konferans, seminer ve okumaların etkisi olduğu şüphesizdir. Bu kararın doğrudan Hukuk Fakültesi'ni etkiliyor oluşu bizleri müfredata hapsetmekte ve faaliyetlerimizi sınırlamaktadır. Bu nedenle her ne sebeple olursa olsun salonları öğrenciye kapatan iradeyi vakit kaybetmeksizin kararın iptaline ve öğrenciye hakettiği saygıyı, değeri ve özgürlüğü vermeye davet ediyorum. Aksi halde zaten kampüsün kaybedilişiyle prestiji düşen üniversitemiz büsbütün bir çıkmaza girecek ve yılların birikimi heba olacaktır.

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğrenci Temsilcisi Bekir Biçkin'in Rektöre Gönderdiği E-Mail:

Sayın rektörüm,


Sizlere rahatsızlık vermeden önce mümkün olduğunca hiyerarşik yapıyı bozmadan hareket etmeye çalışıyorum. Ben Üniversitemiz Hukuk Fakültesi Öğrenci Temsilcisiyim. Öncelikle daha önceki sorunlarımızın çözümünde gösterdiğiniz hassasiyet için çok teşekkür ederim. Fakültemizde aktif olarak faaliyet göstermekte olan 20'ye yakın sosyal kulüp bulunmaktadır. Kulüplerimiz ve 4800 öğrencimiz Haydarpaşa Kampüsünün tüm nimetlerinden faydalanmakta ve hem Üniversitemiz bazında hem de ulusal çapta birçok etkinliğe imza atmaktadır. Bu nitelikli etkinlikler öğrencilerimizin kişisel anlamda kendilerini geliştirmelerine katkı sundukları gibi Üniversitemizi diğer üniversitelere kıyasen bir adım daha öne çıkarmakta ve gurur duyacağınız şekilde nitelikli öğrenci yetiştirmek için imkan sağlamaktadır. Çok değerli Kampüsümüz Sağlık Bilimleri Üniversitesine devredildikten sonra sosyal kulüplerimizin stant açmaları yasaklandı. Fakültemizde sosyal kulüplerimizin hiçbiri tanıtım için dahi stant açamadı. Büyük bir anlayışla bu konuyu hem öğrencilerimize hem de sosyal kulüplerimize aktarabildik ancak artık Kampüsümüzün tek ve en değerli konferans salonu olan Reşat Kaynar Konferans Salonunda da etkinlik yapamaz hale geldik. Gerekçe olarak kampüs devir işlemleri gösterildi. Sağlık Kültür Daire Başkanlığı Hukuk Fakültesinde gerçekleşecek olan stant ve etkinlik izinlerini doğrudan reddediyor. Yalnızca okula gelip derslerine giren bunun dışında Üniversitemizin hiç bir fiziksel imkanını kullanamadan evine dönmeyi öğütleyen bu yasaklar Marmara Üniversitesine yakışır nitelikte değildir. Üniversitemizin misyonunda belirtilen "Eğitim, öğretim, araştırma ve topluma hizmet faaliyetleri ile küresel düzeyde liderlik eden, ürettiklerini insanlığın yararına sunan, etik değerlere saygılı, yaratıcı, bağımsız ve eleştirel düşünceye sahip bireyler yetiştiren bir üniversite olmak." ve Üniversitemizin temel değerlerinden olan "Özgür düşünce, mükemmellik, adalet" gibi değerler yalnızca derse girip ardından evine gitmesi beklenen öğrencilerle takdir edersiniz ki sağlanamaz. Hele ki bu durum ülkemizin en iyi 5 Hukuk Fakültesi arasında yer alan Fakültemiz öğrencilerini ilgilendiren bir durum ise.  Fakültemizin taşınması 2,5 yıllık bir süreyi kapsayacak ise ve biz Hukuk Fakültesi öğrencileri 2,5 sene boyunca hiç bir konferans, panel, söyleşi vb. etkinlikler organize edemeyeceksek; öğrenci kulüplerini tek tek kapatmamız ve bundan sonraki süreçte okulumuzu hiç kimseye tavsiye etmememiz gerekir.  Sayın Rektörüm, 4800 Hukuk Fakültesi öğrencileri olarak sizlerden; seçim bildirgenizde de belirttiğiniz üzere, Öğrenci Kulüplerinin çalışmalarına daha fazla imkan sağlamanızı, etkinlik izin prosedürlerinin daha fazla öğrenci yararına olacak şekilde düzenlenmesini, yapılacak etkinliklere verilecek izinlerin daha adaletli olmasını bekliyoruz.    Saygılarımla

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Marmara, Üniversitesi, Hukuk, Fakültesinde, öğrenci, kulüpleri, öğrenci, temsilc
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı