Haber Detayı
06 Kasım 2015 - Cuma 18:54 Bu haber 3916 kez okundu
 
PROF. KABOĞLU: HAYDARPAŞA KAMPÜSÜ'NÜ 'OLDU BİTTİ'YE GETİRDİLER
Sağlık Bakanlığı'na devredilen Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü'nün tabelası dün değiştirilerek Sağlık Bilimleri Üniversitesi oldu. Konuyla ilgili İleri'ye açıklamalarda bulunan Profesör İbrahim Kaboğlu, değişikliğin anayasaya aykırı olduğunu belirterek "Eğitim kurumuna tahsisi savunulabilir ama ticari kaygı varsa kamuoyunun gözünün açık olması gerekir" dedi.
MÜHF Haberi


Marmara Üniversitesi bünyesinde eğitim veren Hukuk, Eczacılık Fakülteleri ve Hemşirelik Yüksekokulu'nu bünyesinde barındıran Haydarpaşa Kampüsü, bugün Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun katılımıyla gerçekleştirilen törenle, Sağlık Bilimleri Üniversitesi oldu.

TABELA SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ, İÇERİSİ HUKUK FAKÜLTESİ

Geçtiğimiz yıl 6639 sayılı torba yasayla Sağlık Bakanlığı’na devredilen Marmara Üniversitesi’nin tarihi Haydarpaşa Kampüsü’nde eğitim devam etmesine rağmen Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin tabelası asıldı.

CHP'li Akif Hamzaçebi, Engin Altay ve Levent Gök'ün de içinde bulunduğu 121 milletvekilinin  Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak devir işleminin iptal edilmesi için açtığı dava sürerken açılış düzenlendi.

MÜEZZİNOĞLU'DA AÇILIŞTAYDI

Bugün Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun katılımıyla yapılan etkinliği eski AKP milletvekili Halide İncekara üniversite açılış töreni olarak duyurdu.

'OLDU BİTTİ'YE GETİRDİLER

Okulun tabelasının değiştirilmesinin ardından İleri'den Can Bursalı'ya konuşan Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Kürsüsü Anabilim Dalı Başkanı Profesör Doktor İbrahim Özden Kaboğlu, değişikliğin 'oldu bitti'ye getirildiğini ifade etti.

Kaboğlu, değişikliğin anayasaya aykırı olduğunu belirterek, "Üniversitelerin statüsü belli. Ayrı statüde  bir üniversite kurmak, anayasaya ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'na aykırı. CHP'li milletvekilleri de Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. Büyük olasılıkla Anayasa Mahkemesi de  anayasaya aykırılık nedeniyle iptal edecektir" dedi. 

Kaboğlu,  devir konusunun kamu hizmetlerinin gereğinin yerine getirilmesi, demokratik yönü ve hukuki açıdan olmak üzere üç başlıkta incelenmesi gerektiğini vurguladı. 

'TIP FAKÜLTESİ'Nİ FİZİKİ ŞARTLAR YETERSİZ DİYEREK TAŞIMIŞLARDI'

"Bu bina 1982 yılında Marmara Üniversitesi'ne devredildikten sonra 20-30 yıllık sürede, büyük harcamalar yapılarak Hukuk Fakültesi ve diğer fakültelerin eğitim yapmasına uygun hale getirildi" diyerek sözlerine devam eden Kaboğlu, okulun Sağlık Bilimleri Üniversitesi olmasının anlamsız olduğunu ise şöyle ifade etti:
"Madem burası sağlık alanında hizmet verecek kapasite de, o zaman neden burada 2 yıl öncesine kadar eğitim veren Tıp Fakültesi'ni, fiziki şartlar yetersiz diyerek Başıbüyük'teki kampüse taşındı"

"Bu binanın tasfiye edilmesi kamu hizmetinin yerine getirilmesi açısından bakıldığında uygun değildir" diyen Kaboğlu, demokratik açıdan bakıldığında ise karar mekanizmasının tepeden inmeci bir anlayışla hareket ettiğini söyledi.

'DEMOKRATİK DEVLET YERİNE OTORİTER DEVLET YAZILSIN'

Kaboğlu, "Gerekçesi bilinmeyen bu uygulama, binlerce öğrenci ve burada hizmet veren kişilerin yaşamını zorlayacak. İnsanlar yaşantılarını okulun bulunduğu bölgeye göre belirlerken, şimdi bu uygulama ile büyük değişiklikler yapmak zorunda kalacak" ifadelerini kullandı.

"Anayasamızda 'Türkiye Cumhuriyeti demokratik bir devlettir' diyor ama bu süreç, tam tersine totaliter devlet uygulamasıdır" diyerek uygulamayı eleştiren Kaboğlu, dayatmacı tavrı eleştirdi. 

'TİCARİLEŞTİRİLEBİLİR'

"Buranın başka projelere devredileceğine dair söylentiler de var. Sağlık Bilimleri Üniversitesi ne zaman faaliyete geçecek? Ne zaman öğrenci alacak? Ne zaman öğretim görevlisi atayacak? Bunların hiç biri yapılmamış. Yılları alan çalışmalar bunlar. 2-3 yıl boyunca burayı boş bırakıp sonra zarar ediyor denilerek ranta mı açılacak?" diyen Kaboğlu, "Kültürel mirasın eğitim kurumuna tahsis edilmesi kuşkusuz savunulması gereken bir husustur ama burası bir biçimde ticarileştirilecekse kamuoyunun bu konuya karşı gözünün açık olması gerekiyor" sözleriyle açıklamasını sonlandırdı. 

Kaynak: İleri Haber
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Sağlık,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı