Haber Detayı
30 Mayıs 2016 - Pazartesi 22:27 Bu haber 1242 kez okundu
 
TEKİRDAĞ'DA 2 AVUKATI DARP EDEN POLİSLER HAKKINDA SUÇ DUYURUSU
Tekirdağ’da 30 avukat, iki meslektaşının karakolda darp edildiği iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.
Güncel Haberi


22 Mayıs Pazar günü Tekirdağ- Çarşı Polis Merkezi Amirliği’nde iki avukatın, müvekkillerinin ifadesi sırasında odadan çıkarılmak istendiği ve çıkan tartışma sonucu, polislerin avukatlara saldırıda bulunduğu iddiası üzerine,  Tekirdağ Barosu’na kayıtlı birçok avukat olayla ilgili Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında, Çarşı Polis Merkezi Amirliği bürosunca müdafilik görevlendirmesi talep edildiğinde, bizzat Cumhuriyet Savcısı ve barodan bir gözlemci olmadan adı geçen merkeze gidilmeyeceği bildirdi.

30 Mayıs Pazartesi günü Tekirdağ Barosu’na kayıtlı avukatlar, Tekirdağ Adliye binası önünde toplanarak konuyla ilgili basın açıklamasında bulunarak, olayı alkışlarla protesto etti.

Tekirdağ Barosu adına basın açıklamasını okuyan Baro Genel Sekreteri Havva Nalbant Tekin, olayın,  22 Mayıs Pazar günü, saat  23:30 sıralarında, iki avukatın mağdur vekili sıfatıyla müvekkillerinin ifadesi sırasında hazır bulunmak için gittikleri esnada yaşandığını belirtti.

Tekin, açıklamasında,  “Mağdurun, "polis görevini ihmal etti" iddiası üzerine meslektaşımız, orada hazır olmasının sebebi gereği, bu hususun tutanağa geçirilmesini talep etmiştir. Bunun üzerine Karakol polisleri, bir avukatın yeterli olduğunu söyleyerek, mağdur beyanının tutanağa geçirilmesi talebinde bulunan meslektaşımızı ifade odasından çıkartmak istemiş, meslektaşın, bu hukuksuzluğa karşı gelmesi üzerine 4-5 polis memuru meslektaşımıza saldırarak ifade odasından çıkartmak için tartaklamış, buna karşı koymaya çalışan diğer meslektaşımız ise cebren engellenmiş ve bu meslektaşımız, polis memurları tarafından kolundan tutularak nezarethaneye götürülmek istenmiştir. Polis memurları tarafından, hem şahıslarına, hem de avukatlık mesleğine karşı son derece çirkin, sinkaflı küfürler edilmiştir” dedi.

Ayrıca dışarıda bekleyen ve Karakolu koruması gereken polis memurunun içeriye girerek iki avukatın  üzerine yürüdüğünü, yine hem şahıslarına, hem de avukatlık mesleğine sinkaflı küfürler ettiğini ileri süren Tekin,  “Daha sonrasında ise, bu polis memuru, meslektaşımıza açıkça, uzun namlulu silah doğrultarak ölümle tehdit edilmiştir” sözlerini kaydetti.

22 Mayıs Pazar günü, Çarşı Polis Merkezi Amirliği'nde, iki avukata karşı gerçekleştirilen eylemlerin tamamının, Türk Ceza Kanunu'na göre suç olduğunu vurgulayan Tekin,  konuyla ilgili Tekirdağ Savcılığına suç duyurusunda bulunulduğunu ve hiç kimsenin, hele kolluk güçlerinin avukata bağırma, aşağılama, görevini yapmasına engel olma, darp teşebbüsünde bulunma yetki ve muafiyetleri olmadığını dile getirdi.

Yaşananların izahının mümkün olmayacağını belirten Tekin, “ Asla kabul edilemez, mazur görülemez. Meslektaşlarımız görevlerini yaparken, öncelikle güvenliklerinin sağlanacağından, serbestçe savunma hakkını kullanabileceklerinden, işkence görmeyeceklerinden emin oluncaya kadar, Çarşı Polis Merkezi Amirliği bürosunca müdafilik görevlendirmesi talep edildiğinde, bizzat C. Savcısı ve barodan bir gözlemci olmadan, adı geçen büroya gidilmesinin sağlıklı ve güvenlikli olmadığı artık sabittir. Bu nedenle ilgili bürodan müdafilik talep edilmesi durumunda, avukat görevlendirmesi yapılmakla birlikte, İfadenin ya bizzat cumhuriyet savcısı tarafından ya da uygun olan bir başka şubede alınmasının gerektiği açıktır. Meslektaşlarımız, müdafii sıfatı ile, yani görevi gereği gittiği bir kamu binasında, görevli polis memurlarınca hakarete ve fiziki müdahaleye uğramış, kendisine silah doğrultularak ölümle tehdit edilmiştir. Hatta "sen gelsene aşağıya" denilerek ve kollarından çekiştirilerek şubedeki nezarethaneye konulmak bile istenmiştir” şeklinde konuştu.

 "KINIYORUZ VE TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"

Tekin, olayın, son derece vahim olup, şiddetle kınadıklarını aktararak, şunları kaydetti: “Tekirdağ Barosu olarak bu işin sonuna kadar takipçisi olacağız. Gücümüzü haktan, kanundan ve halktan alırız. Beyhude uğraşlarla avukatı sindiremezsiniz. Ancak hukuku yaralayabilirsiniz. Tekirdağ Barosu buna müsaade etmeyecektir” 

Kaynak: Tekirdağ Yeni İnan

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Tekirdağ’da, 30, avukat, iki, meslektaşının, karakolda, darp, edildiği, iddiasıy
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı