Haber Detayı
15 Kasım 2016 - Salı 19:55 Bu haber 1379 kez okundu
 
TOFD BAŞKANI RAMAZAN BAŞ İLE PROJELERİ HAKKINDA KONUŞTUK
Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Başkanı Ramazan Baş ile dernek ve derneğin proje ve yardım kampanyalarına dair bir röportaj gerçekleştirdik.
Güncel Haberi


Öncelikle Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği olarak yaptığınız çalışmalardan ve hedeflerinizden bahsetmenizi rica edelim?

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, 1998 yılında omurilik felçlilerinin tıbbî, meslekî, ekonomik, sosyal sorunlarının çözümü ve yeni oluşabilecek kalıcı sakatlıkların önlenmesi için toplumun bu alanda bilgilendirilmesini sağlamak amacıyla kurulmuştur. Derneğimiz öncelikle omurilik felçlileri olmak üzere tüm engel gruplarının sosyal yaşama tam ve etkin katılımı amacıyla çok sayıda ulusal ve uluslar arası projeyi başlatmış ve sonuçlandırmıştır. Ayrıca derneğimiz “Kamu Yararına Çalışan Dernek” statüsünde hizmet vermektedir.

Devam etmekte olan Ulusal Projelerimiz; Akülü Sandalye, Plastik Kapak Toplama, Sığ Suya Balıklama Atlama, Engelsiz Tasarımcılar-Kırlangıç ve Boyunluk Projesi.

Rüya ve Maskeler dans gösterimiz; engellenerek yaşamaya, zorunlu bırakılmış amatör bir dansçının, toplum baskısı olmaksızın, özgürce ve dışlanmadan dans edebilmek için verdiği mücadelede karşılaştığı güçlükleri anlatıyor. Hikaye; empati yapıldığında birlikte aşılamayacak hiçbir engelin bulunmadığını anlatmayı amaçlıyor. Rüya ve Maskeleri Sergileyen Ekip; 5 ortopedik engelli, 1 işitme engelli, 7 engelsiz, Toplam: 13 dansçıdan oluşmaktadır. Bu dans gösterisinden gelen gelirle Hüsnü Ayık Bakım Merkezi masrafları karşılanmaktadır.

Hüsnü Ayık Özel Bakım Merkezimiz 2009 yılında Uğur Tekstil Makineleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve diğer sponsorun desteğiyle ağır bakıma muhtaç, bakacak kimsesi olmayan; ekonomik sosyal yoksunluk içinde bulunan omurilik felçlilerine hizmet vermek amacıyla Beylikdüzü Gürpınar’da kurulmuştur. 24 yatak kapasiteli merkezde verilen hiçbir hizmetten ücret alınmamaktadır. Giderler toplumsal dayanışma halinde bağışlarla ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanan desteklerle karşılanmaktadır.

Ayrıca değerli hocalardan oluşan bilimsel danışma ve hukuk kurulumuz yapmış oldukları tüm faaliyetleri gönüllülük esasına göre yapmaktadırlar.

Türkiye'de omurilik felçlileri özelinde ve genel olarak engelli hakları konusunda yaşadığımız sıkıntılar neler, bunların kaynağı sizce neler? 

Türkiye’de engelli olmak başlı başına bir sorun hele ki omurilik felçlisiyseniz önünüzdeki engeller ne yazık ki çoğalabiliyor. Gerek yetersiz rehabilitasyon, gerekse çevresel koşullar (mimari engeller ve ulaşım sorunları) çoğunlukla tekerlekli sandalye kullanan omurilik felçlilerinin bağımsızlığını kısıtlamakta, üretici konuma geçip, toplumsal ve ekonomik yaşama katılımlarını engellemektedir. Engelli bireylerin eğitim hayatına katılması da oldukça güç; çünkü bu kişilerin okuyabileceği okul miktarı oldukça yetersiz, var olan okullara da erişim ve ulaşım yeterli değildir.

Sağlık alanında da birçok sorun yaşamaktayız. Ülkemizde yeterli rehabilitasyon alamayan vatandaşlarımız hastalığı kabul etmeden, tam bilgi sahibi olmadan taburcu edilip, kabullenme süreçlerini evlerinde yaşamaktadır. Sağlık anlamında en önemli sorunlar; bası yarası, mesane ve psikolojik sorunlardır. Bu konu başlıklarında ülkemizde koruyucu hekimlik, uzman hekimlik ve izleyici hekimlik bulunmamaktadır.

Mimari alandaki sorunlar; tekerlekli sandalye kullanan engelliler sokağa çıktıkları andan itibaren çeşitli sıkıntılarla karşılaşıyorlar. Gerek kaldırımlarda rampaların olmayışı, rampa olsa da eğimin çok yüksek olması engellilerin dışarıya çıkmasına engel teşkil etmektedir. Engelliler için ayrılmış park yerlerinin ve asansörlerin engeli olmayan insanlar tarafından kullanılması, kullanan kişiler için yasal yaptırımın olmaması engellilerin sorunlarını artırmaktadır.

Derneğimiz, bu sorunların çözümünü bir bütün olarak ele almakta, bir taraftan kamusal alanda çözümler üretirken, öbür taraftan da birey bazında omurilik felçlilerini konutlarından alarak dernek merkezimizdeki hizmetlerinden yararlanmalarını sağlamaktadır.

Biraz da 38. Vodafone İstanbul Maratonu'ndan bahsedelim, diğer birçok dernek ve vakıf gibi TOFD’un da bu koşuda gönüllüleri var.  Bu gönüllüler neden koşuyor?

Maratonda koşan gönüllülerimiz, toplanan bağışlarla alınacak olan akülü tekerlekli sandalyelerle ortopedik engelli bireylerin özgürce hareket edebilmeleri için koşuyor. Akülü Tekerlekli Sandalyenin önemi şu: Manuel tekerlekli sandalye kullanamayan ve ağır engel grubu içinde yer alan ortopedik engelli bireylerin, başkalarına bağımlı olmadan çalışabilmesi, okula gidebilmesi, alışverişe çıkabilmesi; kısacası hayatını nispeten kendisinin yürütebilmesinin ön koşulu Akülü Tekerlekli Sandalye’ye sahip olmasıdır.

Bu kampanyalarda hedefiniz nedir? Bu hedefe ulaşabilecek misiniz?

Hedefimiz 200 akülü tekerlekli sandalye olmakla birlikte bu kampanyamıza destek verenlerin sayesinde 81 ilde binlerce ihtiyaç sahibine akülü tekerlekli sandalye temin ederek özgürce hareket etmelerini sağlamaktır. Ayrıca akülü tekerlekli sandalye kampanyamıza 3430’a 10 tl karşılığında bir mesaj gönderilerek katkı sağlanabilir.

Çok teşekkür ederiz, Ramazan Bey. Umarım daha çok yol arkadaşıyla çalışmalarınıza devam edersiniz. 

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Başkanı Ramazan Baş'ın "Adım Adım" projesi kampanyası kapsamında TOFD'un "Yol Arkadaşım Olur Musun?" yardım kampanyasına buradan ulaşabilirsiniz: https://bagis.adimadim.org/?ccid=CC12130

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Türkiye, Omurilik, Felçlileri, Derneği, Başkanı, Ramazan, Baş, dernek, derneğin,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı