Haber Detayı
16 Ağustos 2015 - Pazar 18:36 Bu haber 883 kez okundu
 
ZEYTİNE 3 KİLOMETRE SINIRI
Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, zeytinlik alanlarda yapılmak istenen altın madeni işletmeciliği ile ilgili önemli bir karar verdi. Balıkesir Havran’la ilgili alınan kararda “Dumanı, tozu zeytine zarar verecek hiçbir tesis zeytin sahasının 3 kilometre yakınında olamaz” denildi.
Çevre Haberi


Hürriyet'ten Banu Şen'in haberine göre, KOZA Altın Madenciliği, 8 yıl önce Balıkesir Havran’daki zeytinlik sahasında altın aramak için ruhsat aldı. Avukatlar Senih Özay ve Murat Fatih Ülkü, bu ruhsatlara karşı dava açtı. Dava, 2010’da Balıkesir İdare Mahkemesi’nce “Ruhsat hukuka uygundur” denilerek reddedildi. Bunun üzerine davacılar Danıştay’a başvurdu. Danıştay 8’inci Dairesi, kararı bozdu.

TOZ, DUMAN ZARAR VERİR

Balıkesir İdare Mahkemesi ise 2011’de kararında direndi. Bunun üzerine dosya Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na (DİDDGK) geldi. DİDDGK’den önceki gün karar çıktı. Genel Kurul, Balıkesir İdare Mahkemesi’nin ısrar kararını bozdu. Kararda şöyle denildi:

“Zeytinlik sahalarında açılacak zeytin ürünlerine ilişkin işletmeler için dahi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın izni gerekmekteyken, maden sahası için anılan yasa metninde belirtilen mesafe şartının öncelikle dikkate alınması gerektiği tartışmasızdır. Kaldı ki, zeytinliklerle kaplı olan maden arama sahalarında ve zeytinlik alanlarında 252 ve 775 metre mesafede olan maden işletmesinde zeytinliklere zarar vermeden, toz ve duman çıkarmayacak şekilde faaliyette bulunulması hayatın olağan akışına aykırıdır.”

3 KİLOMETRE SINIRI

“Bu durumda; zeytinliklerle kaplı sahalarda verildiği açık olan arama ruhsatları da zeytinlik sahalarına üç kilometreden daha az mesafede, toz ve duman çıkardığı ya da çıkarma ihtimali bulunduğu şüphesiz olan ve 3573 sayılı yasanın 20’nci maddesinde istisna tutulan işletmeler arasında sayılmayan işletme için düzenlenen ruhsatların iptali istemiyle açılan davayı reddeden İdare Mahkemesi’nin kararında hukuki isabet görülmemiştir.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Danıştay, İdari, Dava, Daireleri, Kurulu, zeytinlik, alanlarda, yapılmak, istene
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı