Yazı Detayı
17 Kasım 2014 - Pazartesi 00:48 Bu yazı 943 kez okundu
 
AVUKATLIK SINAVINA NEDEN KARŞIYIM?
Mert Elekçi
 
 
 
Devlet Üniversitesinde hukuk okuyanların ve yarısından fazlası zaten özel üniversitede de hoca olanların  ve birçok orta direk avukatın bu özgüvenleri nereden gelir bilinmez; devlet üniversitesinden mezun olanları özel okul mezunlarından üstün görme, onlara fazladan değer biçme gibi eğilimi var. Bu konu mezun olduktan sonraki kariyer konuşmalarından tutun, hukuk fakültelerine üniversite sınavlarına kaçıncı sırada girildiğine dair muhabbetlere kadar konuşulur. Her fırsatta özel okul hukukçuları ezilir, devlet üniversitesi mezunları ise yere göğe sığdırılamaz.
 
Bu, hukuk fakültelerinin koridorlarından tutun, icra dairelerinin arşivlerine kadar böyle konuşulur böyle anlatılır. Özel okuldaki adam üniversite sınavında bilmemkaçyüzbininci olmuştur,  buna rağmen baba parası sayesinde hukuk fakültesine girmiştir. Muhtemelen okulda okuduğu sürece gezmek ve tozmaktan, kitap kapağını bile açmaz. Eh zaten hocalar da kolay sorduğundan gül gibi 4 senede mezun olur. Zengin çevresi sayesinde de en iyi bürolarda stajını yapar, yurtdışında yüksek lisansını filan da döşedikten sonra, babasının parasıyla ofisini açıp, altında da birkaç devlet üniversitesinden mezun avukat çalıştırdı mı, yürür gider.
 
Devlet üniversitesindeki gariban hukukçu ise 4 senede mezun olursa ne mutlu. Gecesini gündüzüne katar, mezun olabilirse ne mutlu. Mezun olduktan sonra da stajyere verilen parayla geçinebilirse geçinir. Yoksa memleketine dönüp, küçük işlerde ömrü boyunca tutturmaya çalışır.E tabi bu en iyi senaryo artık hukuk camiasında ağızda sakız olmuştur.
 
Benim canım barom da bu eşitsizliği gidermek için ne yapar? Sınav koyar... Bravo baroya. Zaten aldığı parayla geçinemeyen, emeği sömürülen, akşam geç saatlere kadar çalıştırılan ve pestili çıkarılan Bay STJ için baronun bulduğu çözüm kahraman Türk Stajyer Avukatları'nın kurtarıcısı olmuştur. Çünkü,artık sınav olacağından, kitap kapağı bile açmadan hukuk fakültesi bitirmiş ya da bizim öyle olduğunu sandığımız TBB Başkanı Feyzioğlu'nun deyimiyle 'Hiçbir Şey Olmamışlar' bu sınavı geçemeyeceklerdir. Aferim Baro. Aferim. Neden?  Çünkü;
 
Çünkü akşam geç saatlere kadar çalışmak zorunda olan Bay STJ. artık bir de oturup o sınavlara çalışmak zorundadır. 'hiçbir Şey olmamışlar' ise zaten paraya ihtiyaçları olmadığından Bay STJ. icra dairesinde ter içinde kalırken, 'portakal sularını yudumlayarak' hukuk fakültesinde hiç açmadıkları o kitapları hatim edebilirler. Hatta belki dersaneye filan giderler. Hatta sevgili baro başkanları belki bu alanda dersane  açabilirler. Tıpkı o vekaletnamelere yapıştırmak zorunda kaldığımız o baro pulları gibi, bu dersane işi de iyi bir gelir getirebilir. Kendi piyasasını bile yaratabilir.
 
Bay STJ ise ne yapsın, zaten o yeterli eğitimi almıştır ya. N'olcak günde 9-10 saat adliyeden adliye koşturduktan sonra oturup bir de her akşam ders çalışabilir. Zaten eşşek gibi çalışmaya okuldan alışkın olduğundan, vur ensesine al ekmeğini misali...
 
Aferim Baro, Aferim!
 
Sayın Feyzioğlu'nun da dediği gibi Sınava Karşıyım! Çünkü; 'Yetersizim, yetersiz olduğum için hakim savcı değil, hiçbir şey olamadığımdan avukat olmak istiyorum'
 
Etiketler: AVUKATLIK, SINAVINA, NEDEN, KARŞIYIM
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı