Yazı Detayı
30 Kasım 2015 - Pazartesi 10:11 Bu yazı 1683 kez okundu
 
Barış Elçisi, Katliamlar Ülkesi, Mücadele Gençliği
Fatoş Gürbostan
fatosgurbostan@gmail.com
 
 

İnsan Hakları Derneği (İHD) üyesi,  Türkiye Barolar Birliği (TBB) İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Kurucular Kurulu üyesi olan Tahir Elçi, Ceza Hukuku ve İnsan Hakları alanında Türkiye'nin tanınan isimlerindendi.

Tahir Elçi, 1990'lı yıllardaki yargısız infaz, faili meçhul cinayetler, köy yakma davalarında mağdurların avukatlığını yaparken, Diyarbakır ve bölgedeki hak ihlalleriyle ilgili de birçok çalışmanın altına imza attı.

Diyarbakır Lice’de askerlerce öldürülen Medeni Yıldırım ile Cizre’de 12 yaşında sokakta öldürülen Nihat Kazanhan’ın ailesinin avukatlığını yürüten Elçi ayrıca Diyarbakır KCK davasının da avukatlarındandı.

Elçi sayesinde Türkiye’de yıllardır bekletilen ve cezasız bırakılan pek çok zorla kaybedilme, bombalanma ve işkence davası da yeniden başlamıştı. Tahir Elçi, AİHM’e götürdüğü davalarla Türkiye’de, özellikle yaşam hakkı ve işkence yasağıyla ilgili çok önemli kararların çıkmasını sağladı. En son, AİHM’de 1994’te Şırnak’ta bombalanan 38 kişinin davasını yıllar süren mücadelesiyle kazanmıştı.

Tahir Elçi, iki dönemdir Diyarbakır Barosu Başkanlığı görevini yürütüyordu.
*** 
Katıldığı bir programda sarf ettiği sözlerle tanıdık çoğumuz onu. Oysa ki Türkiye'ye damgasını vuran birçok davada mağdurların avukatlığını yapmış, bu yolda tüm zorluklara rağmen, büyük mücadeleler vermiş bir isimdi Elçi. Yıllardır biz Hukuk Fakültesi öğrencilerinin derslerine konu olan amansız davaların takipçisi olmuş , tüm hukuki yolları kullanarak, hak ihlallerini tüm Türkiye'ye anlatmaya çalışmıştı.

Yandaş medyanın dikkatini ise Elçi'nin katıldığı bir programda, sorulan bir soru üzerine "Pkk terör örgütü değildir." yanıtı çekti. Derhal linç kampanyası başlatıldı, ardından Elçi sarfettiği sözler nedeniyle gözaltına alındı.  

Meydanlarda "Oluk oluk kan akacak." diyen mafya babasının dahi Elçi hakkında suç duyurusunda bulunduğu bir dönem böylece başlamış oldu. Bu karanlık dönem, adalet ve barış mücadelesine adını yazdırmış olan Elçi'nin, "Yeni Türkiye'nin" muhalifleriyle kader ortaklığı yapmasına gebeydi; ya tutuklanacak ya da katledilecekti.

Ve barışın 'elçisi' çatışma süsü verilmiş bir suikaste kurban gitti...
*** 
Bir yanda hayatını barış, demokrasi ve adalet mücadelesine adamış bir hukukçu olan Tahir Elçi, öte yanda "terörle mücadele" adı altında terörü besleyip büyütenlerin Elçi'yi katletmesi duruyor. 


"Boyun eğmedim." dedi Elçi , "Sizden korkan sizin gibi alçak olsun." diyerek barış ve adalet mücadelesindeki azmini ortaya koydu. 

Şimdi safları sıklaştırma zamanıdır. Artık emek, barış, adalet mücadelesinin safları nettir. Ya "oluk oluk" kan akıtacak taraftasınızdır, ya da barışı dilinden, yüreğinden ve mücadelesinden düşürmeyen, daima halkların kardeşliği için mücadeleyi ortaklaştırmaya ve büyütmeye çalışanların tarafında. 

Tarafları günbegün keskinleştiren ise Akp zihniyetidir. Ankara'da patlayan bombalardan, Fransa'da yaşanan İşid terörüne uzanan siyasal islam tehdidiyle karşı karşıyayız. Mit tırlarındaki gerçekleri göz önüne seren gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklandığı öte yandan cihatçı çetelere silah taşıyanların örtbas edildiği "Yeni Türkiye" de yaşıyoruz. Tahir Elçi, kanla beslenen gerici zihniyetin ne ilk ne de son kurbanı olacaktır. Bu mücadele artık sadeleşmiştir. Bu kavga artık gericiler ile ilericilerin kavgasıdır.

Biz Hukuk Fakültesi öğrencileri ise bir kez daha düşünmeli, yargı bağımsızlığının " Yeni Türkiye" de bir safsata olduğunun bilinciyle hareket ederek, bu karanlık günlerde her biri bir tiyatro oyununa dönen mahkemelerde bizler de birer kukla olmamalıyız, olmayacağız.  Doğru bildiğimizden asla vazgeçmeyecek, aydınlık bir Türkiye için mücadele edecek ve asla boyun eğmeyeceğiz. 
Bilmedikleri birşey var , Tahir Elçi'nin mücadelesi, genç hukukçuların yolunu aydınlatıyor. Onu yaşatan ve yaşatacak olanlara selam olsun!

 

 
Etiketler: Barış, Elçisi, Katliamlar, Ülkesi, Mücadele, Gençliği
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı