Yazı Detayı
01 Ocak 2015 - Perşembe 21:05 Bu yazı 3471 kez okundu
 
HDP'nin Büyük Kumarı
Batuhan Şahin
 
 

Son zamanlarda da gündemde olan HDP’nin seçime parti olarak katılma kararını net bir dille Sırrı Süreyya Önder ve Selahattin Demirtaş konuşmalarında ifade etti. Sırrı Süreyya Önder basın toplantısında söylediği üzere %11,8 gibi bir anket sonucundan bahsederek kendilerinden emin bir şekilde bu yola koyulduğundan bahsediyor ve teşkilatının buna gücü olduğunu belirtiyor.

Bu güvenin altında Selahattin Demirtaş’ın cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığı oy yadsınamaz bir gerçek. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde Demirtaş söylemlerinde hem solu kapsayan sloganlarıyla hem de zeki ve esprili kişiliğiyle dikkat çekmişti. Peki, cumhurbaşkanlığı seçiminde alınan oy Demirtaş’a mı yoksa HDP’ye mi verilmiş bir oydu? Demirtaş’la birlikte partinin oyu neredeyse iki katına çıkmıştı, peki bu oylar kalıcı mı? Parti olarak seçime gireceklerini düşünürsek HDP bu oyların kalıcı olduğunu düşünmekte. Demirtaş'a verilen oyların büyük kısmı konjonktüreldir. AKP'den gelen Kürt kökenli vatandaşların oylarıyla ve CHP'den gelen tepkisel sol oyların, milletvekili seçiminde büyük kısmının asıl partilerine döneceklerini düşünüyorum.

Barajı geçeceğini düşünmediğim HDP’nin böyle bir yola üstelik ‘ya hep ya hiç’ mottosuyla girmesine şaşırıyorum. Belki kendilerine olan güvenlerinin insanlarda yaratacağı etkiyle belki de ‘HDP de meclise girsin’ diye verilen oylarla bir ihtimal %10 barajını aşabileceklerini düşünüyor olabilirler.

İşte tam bu devrede HDP’nin böyle riskli bir hareket yapıp yapamayacağı konusu devreye giriyor. Çünkü Kürt Hareketi'nin çözüm sürecine yaklaşımı, hükümeti çözüme zorlamak esası üzerinden şekilleniyor. Kürt Hareketi kendine, devleti ve hükümeti demokratikleşmeye zorlama noktasında da bir misyon biçiyor; Türkiye'yi demokratikleştirme misyonu. HDP, çözüm sürecinin çok kritik bir ayağını oluşturuyor; Hükümet-Kandil ve PKK lideri Abdullah Öcalan arasında bir köprü oluyor ve en önemlisi çözüm sürecinin yasal zeminde yürümesini sağlıyor. Böylesine önemli bir görevi edinen HDP nasıl olur da bu kumara girer, bilemiyorum. Henüz mecliste olmadıkları zamanı hatırlayalım; Kürt Hareketi, savunduğu politikaları gerçekleştirebilmek için ve bu düşüncelerini hükümete dinletebilmek için yalnızca ellerinde bulunan tek bir güç olan ‘silahlı örgütün’ yetmediğinin farkına varmıştı. Ve bu silahlı gücün yanına bir şeylerin daha eklemeleri gerekti; demokratik güç. Böylece bağımsız da olsa meclise girme kararı alıp, başardılar.

Eğer Kürt Hareketi silahlı örgütün gücü veya demokrasiden elde ettiği gücün yalnızca birine sahip olsaydı AKP ile masaya oturabilir miydi? Tabi ki oturamazdı ve buna silahlı örgütle yaptığı zamanlarda şahit olduk. Şu an Kürt Hareketi bu iki güce sahipken ve bir şekilde hükümeti çözüm sürecine zorlayabiliyorken bunlardan biri ve güçlü olan ‘demokratik gücü’ kaybetmeyi göze alması çarpıcıdır. Ancak parti olarak seçime girme konusu Önder’in ve Demirtaş’ın açıklamalarında net bir dille ifade edildi. Eğer %10'luk barajı aşarlarsa büyük bir başarı elde etmiş olacaklar. Hem koltuk sayısı artırıp meclisteki söz sahibi konumu artıracaklar hem psikolojik varlığını meclis çerçevesi olmak üzere toplumun genelinde de hissettireceklerdir. Peki ya kaybederlerse, yine başa döneceklerinin bilincinde değiller mi, yine yalnızca ellerinde silahlı örgüt gücü kalacağının farkında değiller mi ve bu kadar emeğin bir çırpıda boşa gideceğinin farkında değiller mi? Böylesine büyük bir kumarın arkasında başka şeylerin yattığı düşüncesi kaçınılmaz bir hal alıyormuş gibi geliyor bana. Birkaç ihtimal sıralamak istiyorum sizlere,

1- Anayasayı değiştirme gücünün tekeline geçebilmesi için en azından 330 milletvekiline ihtiyacı olan AKP, HDP’ye yerel yönetimlerde güç verip karşılığında koltuklara mı sahip olmak istiyor?

Böylesine bir anlaşma var olduğunu düşünelim, bu sözlerin arkasında AKP ne kadar süre duracaktır? HDP, AKP’nin sözüne nasıl bu kadar güveniyor veya güvenebiliyor? Bir süreliğine de olsa sözünü tutacak olan AKP bir süre sonra karşısında demokratik gücü dahi olmayan HDP’yi ne kadar dinleyecektir, bunlar büyük sorunlar.

2- HDP cephesi %10’luk seçim barajının düşürülmesini umut ediyor olabilir. Hatta Demirtaş söylemlerinde bizim gibi bir partinin mecliste olmaması Türkiye’nin kaybıdır gibi söylemlerde bulundu. Bu söylemlerle aslında %10 gibi belirlenen seçim barajının düşürülmesinin gerektiğini vurguluyor belki de birazcık hükümeti zorluyor. Ama hükümetin takınacağı tavır şimdilik belli değil.

3- CHP’de ideolojik sönümlenmenin önüne geçmek ve CHP’yi yeniden umut haline getirmek için yeni bir Kürt açılımı gündeme geliyor. Geniş bir sol bloğu içine alacak bir arayış var. Ancak ittifakının temeli HDP ile geliyor. Tarihte tanık olduğumuz SHP-DEHAP-Sol blok ittifakı tadında bir ittifak oluşturabilir.

4- HDP’nin seçimi kaybettiğini düşünürsek ve yerel yönetimlerde bir süre güçlenseler bile, ilerleyen zamanlarda hükümet ile masaya oturmada sıkıntı yaşadıkları zaman silahlı mücadeleyi haklı gösterecek bir sebepleri olmuş olacak. Tek yolun gerçekten silahlı mücadeleden geçtiğini Kürt Hareketini benimseyen insanlara tekrardan düşündüreceklerdir.

Böylesine ihtimallerin olabileceğini düşündüğüm bu sürecin nasıl işleyeceğini merakla bekliyorum.

İlgili konuyla alakalı yorumları için panelimize konuşmacı olarak katılan Ahmet Şık'a ve sevgili arkadaşım Kemal Efe Sayın'a teşekkürlerimi sunarım. 

 

 

 
Etiketler: HDPnin, Büyük, Kumarı
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı