Yazı Detayı
23 Aralık 2014 - Salı 16:20 Bu yazı 862 kez okundu
 
Düş Hamalı
Eylem İlgün B.
 
 

Bir varmış bir yokmuş, hikâye anlatan çokmuş da masal anlatan pek yokmuş.

Uzak bir diyarda uzak bir zamanda bir çocuk doğuvermiş sessiz sedasız. Kendi halinde ve sessiz sedasız da büyüyüvermiş. Anası babası bile şaşırmış göz kapaklarıyla ölçebildikleri kadar olan bu zamana.

Çocuk da dışarıdan sessiz sedasızmış görünürmüş aslında ama içi çok gürültülüymüş. Düşünür düşünür, çocukça devinir, büyük büyük düşler kurarmış. Bazen sadece ölçü sistemlerini düşünürmüş örneğin. Peki metre neden bir uzunluk birimi de bir kısalık birimi değilmiş ya da kilo niye bir ağırlık birimi de hafiflik birimi değilmiş diye düşünürmüş misal. Böyle böyle, kendisinin de en sonunda “saçma sapan” dediği bir sürü şeyi geçirirmiş aklından.

Ne zaman bir yanlış yapsa ya da “yaptığın yanlış” dense, büyükler hiç yanlış yapmaz zanneder “büyüyünce geçer nasılsa” diye düşünürmüş. “Büyünce geçer”i de zaten büyüklerden öğrenmiş, “Demek ki onlarınki de hep geçmiş” diye düşünmüş. Büyükler, bir yeri ağrıyınca da büyüyünce geçer derlermiş, sokakta oynama hevesine de büyüyünce geçer derlermiş. Çocuk da hep büyüyünce geçer zannetmiş.

“Büyüyünce geçer”den başka bir de “büyüyünce olur”lar varmış. Çocuk da bütün kötülükleri, yanlışları büyüyünce geçer; güzellikleri, doğrulukları da büyüyünce olur zannetmiş. Her ikisinden de düşler yapmış, küfesine atmış. Söz gelimi baharı severmiş çocuk, rengarenk çiçekleri, masmavi bir denizi, beyaz bulutları birşeylere benzettiği gökyüzünü... O yüzden büyüyünce sonsuz olurum, denizde iki kulaç atar karşı kıyıya vururum, baharı içime doldururum, gökyüzünde bir buluttan diğerine koştururum diye düşlermiş.

Düşüne taşına, düşlerini biriktire biriktire çocuk da büyümüş. Sırtında koca bir düş küfesi olmuş. Arada bir küfeye üstten bir göz gezdirse de ne zamandır bakmadığını anımsamış; bir gün oturmuş, düş küfesini önüne koymuş. İlk elini attığında bahar gelmiş. Büyünce hep bahar olsun diye düşlermiş çünkü çocukken ama yıllardır yaşadığı hep kar, kış, ayaz, soğukmuş. Zaten güneşli günlerde de (tüm günlerde olduğu gibi aslında) sabahtan akşama kadar dört duvar arasında çalışır, arada bir pencerenin önüne gidip klimanın verdiği serinliğin altında duvarda açılıp adına pencere dedikleri bir delikten dışarı bakarmış. “Neyse” demiş çocuk. Başka bir düş almış küfeden. Bu kez “büyüyünce dosdoğru bir adam olma” çıkmış. Bizimki biraz mahçup bu düşü küfeye koyduğu günü anımsamış. Pazarda boyuna gelen tezgahtan erik aşırıp da annesinin farkedip kızmasından sonraymış. Gülümsemiş... Sonra düşünmüş, büyüyünce de tam geçemediği için ortalıkta dolanıp duran vicdanını hemen oradan uzaklaştırmış.

Bir daha atmış elini küfeye, bu kez “büyük adam olma” düşüyle karşılaşmış. Gözlerini kapatıp kuşbakışı seviyesinden aşağı bakmış, akıp giden kalabalık içinde kendisi de herşey ve herkes kadarmış...

Son bir kez daha daldırmış elini küfeye. Bu kez içinden “umut” çıkmış. Azıcık hasar alsa da çok şükür çocukluğundakine yakınmış, “Oh be!” demiş çocuk. “İyi ki büyüyünce” geçmemiş.

 
Etiketler: Düş, Hamalı
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı