Yazı Detayı
18 Nisan 2015 - Cumartesi 13:36 Bu yazı 1435 kez okundu
 
Farkında Olmak
Baran Budak
 
 

Şu sıralar üzerinde düşünmemiz gereken birkaç konu olduğunu farkettim. Geçen günlerde bildiğimiz üzere Türkiye geneli bir elektrik kesintisi yaşandı, o sıralarda telefonumun şarjı bitmesin, sosyal medya ile iletişimim kesilmesin diye düşünenlerimiz vardır aramızda, işte o sırada ben bu yaşanan durumun farkına vardım. En yakın dostumuzun yani telefonumuzun şarjı bitecek ve bizim günlük ihtiyacımız! olan tweetleşmemiz ve mesajlaşmamızı sağlayamayacaktı.

 

Çoğumuz dostlarımızla, arkadaşlarımızla teknolojinin bu denli gelişmesinden önce şimdikine nazaran daha fazla birlikte zaman geçiriyorduk. Belki biz son jenerasyonduk, dostluklara daha çok önem veren ve yüzyüze konuşmayı tercih eden, yaşadığımız bir olayı, duygu ya da düşüncelerimizi bir an önce arkadaşlarımıza aktarıp arkadaşlarımızdan öneri alan, heyecanımızı acılarımızı mutluluğumuzu karşımızdaki ile paylaşmak isteyen bir nesildik.Fakat biz bile bu değişim rüzgârına kapılmış gibiyiz, bu konu hakkında bir örnek vermek istiyorum.

 

Dün akşam üzeri bir yolculuğa çıktım. Yolculuğa çıkmadan önce havalimanında şöyle bir baktım, kaç kişi en yakın dostu ile zaman geçiriyor, kaç kişi ise teknolojinin gelişmesinden önceki en yakın dostu yani insanlarla zaman geçiriyor ? Sonuç tahmin ettiğiniz gibi, maalesef hiç denecek kadar az kişi yanındaki insan ile bir paylaşım içindeydi. Toplumdaki çoğu insan gidip bir başkasıyla yüz yüze konuşmak yerine elindeki telefondan bir şeyler anlatmayı tercih ediyor. Bu vahim bir durum maalesef. Bu düşüncelere sahip olan ben de çoğu insan gibi telefonumla, yani en yakın dostumla zaman geçirmeyi tercih ediyorum. Aslında bunu bir özeleştiri olarak görmeniz yanlış olmaz.

 

Başka bir örnek daha vermek istiyorum. Kaçımız gidip sahafları dolaşıp elimize eski kitapları alıp sayfaları karıştırdık? Hangimiz o sayfaları karıştırırken kitapların kendine has olan kokusunu içimize çektik? Hangimiz en son bir metro yolculuğunda ya da normal bir yolculukta kitap okuduk? Cevabı ben söyleyeyim, hiçbirimiz. Maalesef hiçbirimiz, bu aslında benim daha önce farkında olduğum bir durumdu fakat bunları kelimeye dökme ihtiyacı seyahatimden sonra oluştu. Demek ki bazı şeylerin farkında olmak sorunun çözümü için yeterli olmuyor, o farkındalığın altında yatan sorunu dile getirip herhangi bir çözüm üretmek gerekiyor.

 

Peki bu durum ne zaman sona erecek? Cevabı hepimiz biliyoruz aslında, sıkıldığımızda. İnsanoğlu çoğu şeye çabuk alışır ve bir o kadar da o şeyden çabuk sıkılır. Elimize aldığımız telefonların, tabletlerin okuduğumuz e-kitap adı verilen şeylerin; kitabın, arkadaş edinmenin, yüzyüze bir şeyler paylaşabilmenin yerini tutmadığını farkettiğimiz zaman işte bu durum sona erecek. Bu durumun bir an önce gerçekleşip insanların dostluklara, yüz yüze konuşmalara paylaşımlara, kitap okumaya tekrar başlayacağı güzel günlere dönmemiz umudumla.

 
Etiketler: Farkında, Olmak
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı