Yazı Detayı
02 Ocak 2015 - Cuma 15:59 Bu yazı 1006 kez okundu
 
... Parçası Olduğun İçin Teşekkürler
Fatoş Gürbostan
fatosgurbostan@gmail.com
 
 

        2014’ün son günlerinde Facebook , kullanıcıları için “Harika bir yıldı, parçası olduğun için teşekkürler!” başlıklı bir uygulama hazırladı. Yanıt ise gecikmeden 2014’ün sanıldığı kadar harika bir yıl olmadığını düşünen bir Ekşi Sözlük yazarından geldi. 24 saat içerisinde neredeyse 1000 kişinin fav’ladığı, binlerce kişinin facebook hesabında paylaştığı bu entry geçtiğimiz yılın ‘gerçeklikleri’nden oluşuyordu. Bu entry Yeni Türkiye’nin hesabının epey bir kabarık olduğunu tekrar gözler önüne seriyordu. Ölümler, yolsuzluklar, hırsızlıklar, rüşvetler, rant uğruna talan edilen, özelleştirilen alanlar, hukuksuzluklar vs vs…Tüm bunlara rağmen ‘‘Mücadeleye devam’’ dediğimiz, ülkemizin her bir köşesinde yağmaya, talana, ölümlere, özelleştirmelere karşı bir mücadele ağının örüldüğü koca bir yıldı. Haziranla birlikte yeşeren umutlarımızı büyüten, 2015’e ne istediğini daha iyi bilerek ve hep bir ağızdan söyleyerek giren bir halkın yılıydı. Aynı zamanda bir ananın vahşice katledilen evladının ardından binlerce evlat kazandığı, Berkin’in sıra arkadaşlarının mücadelede bir adım öne çıktığı, Soma’da, Ermenek’te ölen işçi kardeşlerimizin mücadelesini de omuzladığımız, eğitimdeki dincileşme girişimlerine sessiz kalmadığımız, Validebağ’da günlerce nöbet tuttuğumuz bir yıldı. Ayrıca iktidarın pervasızca saldırılarını göğüsleyen ‘ilerici’ kadınların da yılıydı.Yani 2014  her şeye rağmen umudun yılıydı.

Yaşananları ise çökmekte olan bir iktidarın son çırpınışları olarak okuduk.

Oy aldığı kesimi elinde tutmak için her geçen gün biraz daha gericileşen bir iktidar gördük.

Sadece kendi ülkesinde değil uluslararası arenada düşmanlar kazanan bir iktidar izledik.

Eski suç ortağı ile şimdi kanlı bıçaklı oluşuna şahit olduk.

Peki tüm bunlar olup biterken bizler ne yapıyorduk?

(Fotoğraf : FKF’li (Fikir Kulüpleri Federasyonu) üniversite öğrencileri Van Anadolu Konteynır Kenti’nde kalan ailelerle 2014’e giriyor.)

Yukarıdaki bu fotoğraf 2014’e girerken çekilmiş en anlamlı karelerden biri… Tüm sıcaklığıyla yüreklerimize umut olan, mücadelemizi nasıl ve ne şekilde büyütebileceğimizin ipuçlarını içeren belki de en anlamlı anlardan biri. Bu fotoğrafı ilk gördüğümde ‘‘Ben de bu mücadelenin bir parçası olmalıyım.’’ demiştim. Ben o gece orada değildim ama yaşananların ve yapılanların gururunu hissediyordum içimde. Çünkü gökyüzüne baktığımızda aynı geleceği hayal ediyorduk ve bu gelecek uğruna mücadelenin üniversitelerimizle sınırlı olamayacağını çok iyi biliyorduk. Nerede direnen, mücadele eden insanlar varsa bizler de orada olmalıydık.

 Bu gelenek büyüdü, genişledi. Bu sene üniversite öğrencileri yeni yıla Somalı çocuklarla, direnen işçilerle girdi. Bunun bizler için anlamı büyüktür ve memleket mücadelesinde kimlerle omuz omuza direneceğimizin de habercisidir. Üniversitelerden kovduk, sıra memlekette şiarı ile hareket eden bir gençlik, mücadelesinde kararlıdır. Bu kararlılığı ise tatlı ölümlere, kaderlere, fıtratlara meydan okuyarak büyütecektir.

Okumuş insanların emekçi halka karşı sorumluluğunun büyüdüğü bu dönemde; Türkiye gençliğinin başladığı işi bitirme iddiasının kuvvetlendiren iradenin parçası olman dileğiyle…

 
Etiketler: , Parçası, Olduğun, İçin, Teşekkürler
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı