Yazı Detayı
16 Şubat 2015 - Pazartesi 21:55 Bu yazı 2450 kez okundu
 
Günah Çıkarıyoruz
Merve Çetin
 
 

 “Tırnaklarını yemeyi bırak! Dudaklarını kemirme yeter! Saçların kafa derine batan birer diken gibi ama dur dokunma saçlarına! Çünkü bir işe yaramıyor. İşe yarayacak bir şey yap! Zihnini toparla (ne kadar mümkün bu, bilmiyorum) ve yaz.” dedim kendime.

 Sizin de kafanız allak bullak biliyorum. Dilinizin ucunda bütün isyan sözcükleri, belki bazılarınızın dilinin ucunu bile aşmıştır. Haklısınız. Bugünlerde en büyük isyanın adı Özge.

 Özge öldü. Özge’yi tecavüzcüsü değil, bizler öldürdük. Her yerde “idam gelsin” naraları atanlar öldürdü. Çünkü en az o adam kadar insandan nefret eder, kimsenin temel hak ve özgürlüklerine saygı duymayan insanlar olduk çıktık. Ve bir yaşamı alıp, bir bedeni toprağa gömmek, hatta yakmak bu kadar kolay oldu. Kimi idam edeceksiniz? Hepimizin boynuna mı geçireceksiniz yağlı urganı, hepimizin damarlarına mı enjekte edeceksiniz zehri? Özgecan’ı biz öldürdük.

 Ne zaman öldürdük biliyor musunuz? “Oğlum aç amcaya pipiyi göster.” dediğimizde öldürdük. Pipinin kudretine inanan oğlan artık ömrü boyunca onun kendi için en büyük güç olduğuna da inandı. Siz hiç kız bebeklerinin çıplak fotoğraflarının çekildiğini gördünüz mü? Elbette görmediniz ama eminim hepiniz çıplak erkek bebeklerinin fotoğraflarına rastlamışsınızdır. İşte böyle öldürdük Özge’yi. Sünnet düğünleri yapıp “Adam oldun artık.” diye oğlanlarınızın sırtını sıvazlarken, onlara o süslü kıyafetleri giydirirken, eline asasını verirken, pelerinini giydirirken, o paşa koltuğuna oturturken kıydık biz o güzel kadınların canına. Pipi kesildi diye sırtı sıvazlanan oğlanların yanında, henüz kadın olmanın ne demek olduğunu bilmeyen kızlarımızın suratına “adet oldu” diye kocaman bir tokadı indirdiğimizde öldürdük hem de.

 Regl=kirlenmek=hastalanmak, pipi=adam olmak dediğiniz eşittirlerin arasında öldürdünüz. Namusa “at, avrat, silah” diyen diliniz göstermiyor mu suçunuzu

 Erkekliği en çok kadınla yatmak zanneden ama evleneceği kadının onun diliyle “temiz” olmasını isteyen adam sana diyorum, sen de katilsin!

 Hepimiz suçluyuz diyorum ya size! Evet, kadın sen de suçlusun. Çünkü hayatı hala evcilik oynar gibi yaşıyorsun. Kadın olmanın evcilik oynamak olduğunu sanıyorsun. İyi bir kadın olmak için iyi bir oyuncu olmak gerektiğine inanıyorsun. Oynuyorsun kadın, oynuyorsun. Seni taciz edenler hiç yoklarmış gibi davranıyorsun. Tecavüze uğradığını herkesten gizliyorsun. Susuyorsun kadın, korkuyorsun. “Ne yaparım, kime ne söylerim?” diye korkuyorsun ve sırf bu ödlekliğin yüzünden o zihni bozuk adam, sokaklarda dolaşıyor, aile hayatına devam edebiliyor, belki de tekrardan – evet, sen görmesen de – başka kadınların, çocukların hayatını mahvedebiliyor.

 Hepimiz öldürdük onu. Silahımız; bencilliğimiz, namus(suzluğ)umuz, bir türlü sorgulama yetkisini kendimizde görmediğimiz örf-adetimiz.

 Gözünüzün yaşına ne kadar inanabilirim anneler? O katili siz büyütmediniz mi? “Sokakta mini etekle dolaşan kıza bakmak tabi benim oğlumun hakkıdır.” sözlerini hiç mi duymadık sanıyorsunuz!

 Münevver’i hatırladınız mı? Cem Garipoğlu’nun kıydığı güzel Münevver… Hatırlayın ne dediniz Münevver için de; “Ne işi vardı adamın evinde tek başına”, Sevgilisiydi madem niye başkalarıyla da konuşuyordu?” dedikodusunu yapmadınız mı Münevver’in?

 Ne dedi Cem savunmasında? “Adam mısın sen diyordu bana.”, “Adam mısın sen?” ağrına gitti Cem’in. Niye? Çünkü adam olmayı hep yanlış anladık, yanlış anlattık. Ve bu yanlışlarla adam olmayı bilmeyen oğlanlarla, kadın olmayı sinip susmak zanneden kızlar büyüttük.

 Merak ediyorum, hala gülmesin istiyor musunuz kadınlar ve hala kahkaha atalım mı bizler?

 Hala mı iffetsiziz sizin gözünüzde, hala mı namusunuz bacak aramızda?

 Kabul edelim, Özgecan’ı biz öldürdük, Münevver’i ve daha birçok güzel kadını öldürdüğümüz gibi.

 Başımız sağolsun! 

 
Etiketler: Günah, Çıkarıyoruz
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı