Yazı Detayı
15 Şubat 2015 - Pazar 11:44 Bu yazı 2094 kez okundu
 
Özgecan'ın Ardından...
Yılmaz Çolak
avyilmazcolak@gmail.com
 
 

 Nefret. Acımasız, kapkaranlık bir duygu. Muhatabını yok etme saikine sahip. Bünyesinde zalimlik ışıldayan bir patlama. İnsan dilini en zehirli yılanın dilinden daha keskin yapan bir duygu. İnsanın bu duyguyu bireysel olarak yaşayabilmesi için dahi muhatabın şahsa ciddi bir zarar vermesi gerektiğini öngörür gibiyim. Bir de bu duyguyu bütün topluma hissettirenler var. Evet, konuyu Özgecan’a bağlayacağım. Ona yapılanları okuyunca deyim yerindeyse kanım çekildi. Bütün neşem söndü o andan beri. O andan beri nefret yüklüyüm. İnsan nefretini yansıtacak birisini bulamadığı zaman kendi içinde kararmaya başlıyor. Bir yerden sonra inanıp inanmadığın farketmezsizin yaratıcıya başkaldırmaya başlıyorsun. “Neden? Neden 20 yaşındaki bir kız bunlara maruz kalır? Bunu ona nasıl reva görürsün? Oysa o sadece minibüse binmişti… Nerede adaletin? Senden nefret ediyorum!” Bu satırları okuyan aramızaki en inançlı sevgili okur dahi hayatının bir döneminde bu sözleri mırıldanmıştır. Tepkisiz kalmak mümkün mü? Yapılan vahşice saldırıya tepkisiz kalmak mümkün mü?

 İşin nefret kısmından çıkıp sosyal boyutuna dönecek olursak ilgimi çeken ve şahsımı üzen bir noktaya parmak basmak istiyorum. Etrafta "Erkeksen (adamsan vs) kadına el kaldırmazsın." tadında bolca ileti ve söylem var. Sorun da tam olarak bu işte. Bu konudaki hastalıklı davranışların temelinde "ben erkeğim" mottosu yatıyor zaten. Bir de kalkıp, şiddet içeren davranışların aksini savunan insanların bile aynı mottoyu zihninin karanlık köşelerinde barındırması ve savunmasını buna temellendirmesi beni hem üzüyor, hem de korkutuyor. Bu motto, ister eğitimli olsun ister eğitimsiz, birileri tarafından işlendiği takdirde bu mottoyu taşıyan beyin aynı faaliyeti farklı bir yöntemle gerçekleştirebilir. Maalesef ama maalesef bu durum böyle. Şöyle örneklendireyim. Nuri Bilge Ceylan’ın “Bir Zamanlar Anadolu’da” filmini izlemişsinizdir. Hikayenin büyük bölümünde katile maktulu bağlama yönteminden dolayı nefret kusuluyordu. Ama katilin açıklaması çok basitti, “Bagaja başka türlü sığmadı ağabey!” Katile göre olayda bağlama yöntemi boyutunda hiçbir canilik yok, sadece telaş var. Onun açısından baktığınız takdirde size de masumane gelen bir durum üstelik. Söyleyin şimdi, uygun hal mevcut olduğunda bu motto bu şekilde işlenerek “masumane bir şekilde” ortaya çıkamaz mı?  Şartların bize ne yaptıracağını bilemeyiz. Bundan dolayı bu “ben erkeğim”, “erkeksin” mottolarını zihnimizin o ücra köşelerinden söküp atmalıyız. Ne zaman insanlığımızı erkekliğimizin önüne alırsak o zaman belki bir gün bu ülkede bir şeyler değişir.

 Bu konudaki naçizane hukuki görüşüm ceza infaz sisteminin yerinde olduğu yönünde. Hapis cezasının süresi yetersiz ancak ceza infaz şeklinin başka türlü olmasını ben düşünemiyorum. İdam, kastrasyon gibi yaptırımlar insan haklarına ve İHAS'ın birçok maddesine aykırı. Kalbimiz intikamı arzulasa da hukukun önünde herkesin eşit olduğunu ve yasaların bir gün bize de lazım olabileceğini unutmamamız gerekiyor. Üstüne iftira atılı veya hakkında yanlış hukuki değerlendirilme yapılmış bir sanığın bu cezalara maruz kalmasını hiçbir yürek kaldıramaz. Bu olay yaşandığında, işte o zaman, şimdi Özgecan’ın katillerine doğrulttuğumuz işaret parmağımızı kendimize çevirmemiz gerekecek ve biz çeviremeyeceğiz, bakışlarımızı birbirimizden kaçıracağız. İstediğiniz adalet mi yoksa intikam mı? Önce buna karar verin, daha sonra hukuk sistemini eleştirin. Eğer intikamsa üzgünüm ama hukuk bu değil. Hukuk bunu size hiçbir şekilde vermez. Değişim mi istiyorsun? Önce kendinden, sonra çevrenden başla!

Son sözüm katillere. Sizden nefret ediyorum!

Not: Kadın haklarını Türkiye’de yıllarca savunan, İlerici Kadınlar Derneği Başkanı Av. Bakiye Beria Önger dün hayatını kaybetti. Üzgünüm.

 
Etiketler: Özgecanın, Ardından
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı