Yazı Detayı
17 Mayıs 2015 - Pazar 00:51 Bu yazı 2544 kez okundu
 
Rüya Bitti
Hazal Aydoğan
 
 

Sessiz kalınmış acıların çizgilerde biriktiği yüzlerin çocuklarıyız biz. "Saat geç oldu, haydi yatağa." dendikten sonra geçmişin fısıltılarıyla geceyi dolduran bir neslin çocukları.
İlk ne zaman merak ettim, neden teyzemin beli hep ağrıyor diye, bilmiyorum. Ya da neden dayım ODTÜ'den atıldı ? Babam neden bu kitabı okumamı istemiyor ? Eniştemin abisi neden şizofren olmuştu ki ?
Sorgulamış bir neslin çocuklarıyız biz. Sorguladıkları için analarından emdikleri süt burunlarından getirilmiş bir neslin çocukları. Bundandır belki bir koruma iç güdüsü almış başını gitmiş "Kapat gözlerini güzel kuzum." diyorlar. "Tatlı rüyalar."
Oysa dünya üzerinde var olan en temiz hal bir gün alınmak üzere verildi insanoğluna. Çocukluğun getirdiği masumiyet. Velhasıl bir gün bir baktım saat uyumayı gerektirecek kadar geç değil , zaten rüyalar da o kadar tat vermiyor artık. Hem teyzemin beli hep niye ağrıyor ? Dayım neden ODTÜ'den atıldı ? Babam neden bu kitabı okumamı istemiyor ? Eniştemin abisi neden şizofren oldu ki ? 
Herşey sormakla başlar.
Aydınlandıkça kararan bir maziye sahip sağlam yüreklerin çocuklarıyız biz. En nihayetinde aydınlandıkça karardım ben de.
Teyzemi Ankara'da kaldığı öğrenci evine yapılan baskın sonucu gözaltına almışlar. Kollarından asılı kalmış 3 gece 4 gün. Canını çıkarmışlar. Ondanmış belinin ağrısı.
Dayım aylarca nerde olduğunu bilmeden haşat edilmiş. Okuluna döndüğünde almamışlar içeri. Devrimciymiş çünkü. Ondan adam olmazmış. Öyle söylemişler.
Babam Koca Mustafa Paşa'daki evlerinde bir gece evdeki kitapları yakmak zorunda kalmış ailesiyle seneler önce. Bilmesin haksızlık nedir diye düşünmüş herhalde. Ne kadar geç düşerse özgürlük sevdasına o kadar iyi.
Eniştemin abisine askerde sağlam işkence etmişler inandığı değerler yüzünden. Dayanamamış. Kaçmış. Geri getirmişler. Daha çok dövmüşler. Ondanmış zaman zaman duvarın kenarına sinip "Yapmayın, yeter!" diye haykırışları.
İşte böyle bir neslin çocuklarıyız biz.
Korkutulmuş, sindirilip süpürülmüş.
Bilmemi istememişlerdi. Aynı acıları yaşamak istememişlerdi. "Kendi halinde yaşasın güzelce." diyerek alnımda bir öpücükle tatlı rüyalara göndermişlerdi beni. 
Yine de annemin ilk 1 Mayıs'ımda elimden tutarken gözlerindeki heyecanı saklayamayışını hatırlıyorum. Babamın 2013 Haziran'ında telefonda saatlerce bana bağırıp çağırmasının ardından günler sonra eve döndüğümde gururla bana sarılışını. 
Geçmişi geçmişte bırakamadan sır etmiş bir neslin çocuklarıyız biz.
Maziye ortak olmak lazım oysa. Bugünü yaşamak , yarına sahip çıkmak lazım.
Herşeyden önce uyanmak lazım artık. Sormak , daha çok sorgulamak lazım. Söyledim ya , dünya üzerindeki en güzel hal bir gün  alınmak üzere verildi insanoğluna. Tatlı bir rüyaya kapılma lüksü çoktan alındı elimizden. 
Aydınlandıkça kararan hakikate "Merhaba!" deme vakti geldi de geçiyor bile.
Sıra sende.
Rüya bitti.

 
Etiketler: Rüya, Bitti
Yorumlar
Diğer Yazılar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı