Yazı Detayı
02 Ocak 2015 - Cuma 15:50 Bu yazı 1085 kez okundu
 
Çok Güzel Param Var, Vereyim mi Abime?
Sercan Polat
 
 
    Şu sıralar televizyonda yayınlanan bir banka reklamı üzerinden, bankacılığın anlamsızlaşmasını inceleyebiliriz.
 
    Reklam şöyle;
 
    Yeni evlenen bir çift var, evlerindeki eşyalar kırık dökük. Kırık kanepeye oturuyorlar ve yıllar geçiyor. Kadın her "eşyaları yenileyelim" dediğinde adam "sonra alırız hayatım." diyor. En sonunda kadın "yeter artık" diyor. Reklamda işlenen, erkeğin cimri oluşu..
 
     Ve sonra dış ses neşeli bir şekilde giriyor: "Yıllarca boşuna beklemeyin, hemen başvurun, kredinizi anında verelim!"
 
     Reklam üzerinden 3 konuyu ele alacağım;
     1. Kredi kolay ulaşılabilir olmalı mıdır?
     2. Para pazarlanması neden kötüdür?
     3. Sermaye, bir erk olarak dengelenebilir mi?
 
     Kredinin işletmelere çok rahat verilmesi, kaynağı kullanıp daha çok para kazanarak, parayı geri ödeyebilmelerindendir. Bu tutarlı gözükebilir. 
 
     Ancak kişisel krediler, gelir elde etmek için kullanılmayacak. Öyleyse insanlar ihtiyaçlarını para biriktirerek karşılamak yerine niçin derhal ulaşmalılar?
 
      Kişilerin aldığı krediler para kazanmaya yardımcı olmadığı için, ödeme zorluğunu da beraberinde getirir. Bu nedenle kişilere kredi verilmesi bir mantığa dayanmamakta, sırf alıcısı olduğu için verilmekte. Peki alıcısı olması, mantıklı olduğunun ispatı mıdır? Elbette hayır.
 
      Tefecilik neredeyse tüm insanların kafasında "kötü" birşey olarak yer alır. Peki bankaların argümanları ne kadar farklı? Ödememe durumunda topuğuna sıkmakla, tüm mallarını almak arasında fark var mıdır?
 
      Şu nokta önemli; ihtiyaç için başvurmakla, ihtiyacı olduğuna ikna edercesine kredi reklamı yapmak arasında büyük farklar vardır. Eğer reklam yapıyorsanız, ürününüzü pazarlamak istiyorsunuzdur, ihtiyaç karşılamak değil.
 
     Böyle bir ihtiyacın, ürün haline getirilmesine izin vermek ve talebi artırmak, toplumu manipüle etmektir. Reklamda da gördüğümüz gibi bundan faydalanmamak "cimrilik" olarak gösterilebilir. Böylece toplum, harcayarak kazanacağına ikna olur ve bireyin paradan büyük değeri kalmaz, yabancılaşır.
 
      Kutsal; vazgeçilemeyecek en öncelikli değerdir.
 
      Para en büyük kutsalken, bu kutsalı elinde bulunduran da şüphesiz toplumda iktidar olur. Bu düşünce "şirketokrasi" kavramı olarak kullanılmaya başlandı.
 
     Biz yüzyıllardır devlet iktidarını sınırlandırmaya odaklanırken, asıl iktidarı unutmuş olabiliriz.
 
     Devlet yönetimi dahil tüm erklere etki edebilen bu güç, herhangi bir sınırlamaya tabi değil. Böylelikle hedefine ulaşmak için bireyi manipüle etmesi kolaylaşıyor. Onlar için ahlaki değerler değil, parasal değerler vardır. İşte yabancılaşma tam olarak böyle gerçekleşir.
 
     "Düzenleme" adı altında sınırlamalar hep sermayenin üstesinden gelebileceği, içten pazarlıklı sınırlamalardır. Faaliyet değil, erk sınırlanmalı. Var oluşları bir felsefeye dayandırılarak anayasada kısıtlanmalı. Ütopik olarak; devlet tekelinde, ancak yenilikçi olmalı.
     
     Reklamda para kazanma ödevinin erkeğe yüklenmesinden, "ev kadını"nın bu yüzden adamı yargılamasından bahsetmeye gerek yok. Toplumu ileriye götürmek hedefleri olmadığını zaten biliyoruz.
 
     Bankanın bu reklamı çekerek ne kadar ayıp ettiğinden de bahsetmeyeceğim, çünkü bu sadece bir anlayışın göstergesi. "Ayıp" ahlak anlayışı olanlar için kullanılır. Böyle bir değeri olmayanı bununla suçlamak anlamsız olur.
 
     Devlet iktidarını kısıtlarken sermayenin asıl iktidar olduğunu unutmamak gerekir. Çünkü yabancılaşmaya sermaye neden olur. Sermayenin kaynağı olan bankaları, rolünü belirlemeden, herhangi bir şirketmiş gibi ele alamayız. Bu yüzden hem insanı, hem dünyayı yok etmeden önce sermayeyi dizginleyebilmek ve siyasi refleksi de bu yönde geliştirmek gerekiyor.
 
Etiketler: Çok, Güzel, Param, Var, Vereyim, mi, Abime
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı