Yazı Detayı
16 Ocak 2015 - Cuma 11:21 Bu yazı 1271 kez okundu
 
Ezilenlerin Şiddeti
Sercan Polat
 
 
    Şiddetin güzel birşey olduğunu söylesem, muhtemelen insanlar bana katılmamakla kalmayıp tepki de gösterecektir. Ancak neredeyse hepsi bir şekilde şiddet uyguluyor ve bunun farkında değiller.
 
     Kelimeye karşı duyarlılık olsa da şiddeti ortaya çıkarabilecek bir durumla karşılaşınca, şiddete çoğu kişi başvurur ve ortaya şiddetle ilgili şu temel sorun çıkar; "Ama ben haklıyım, bu şiddet sayılmaz"
 
    Şiddeti nesilden nesile devam ettiren temel sorun tam olarak bu. Şiddeti reddetmek yerine, sebebini haksız bulmak... Halbuki şiddet, insanlığa karşıdır.
 
     1- şiddete sadece zorbalar mı başvurur?
     2- şiddet davranış olarak neden reddedilmelidir?
     3- şiddet tarihsel yenilgiye nasıl mahkumdur?
   
     Evet. Şiddet, menfaat elde etmek için "kötüler" tarafından kullanılır. Aklımıza ilk geleni bu şekilde. Oysa şiddet haklılar tarafından da kullanılır. Mesele bunun kontrolsüzlüğüyle ilgili. Ve hiç şiddete başvurmamış olmak, sizi başlı başına şiddet karşıtı yapmaz. 
 
     Benim üstünde durmak istediğim, kolaycılık olarak şiddet değil, ezilenlerin uyguladığı şiddet. Yakın tarihteki çoğu zorba rejimin, bir ezilmişliğe karşı kazanılan zaferlerle oluştuğunu biliyoruz. Peki mazlumdan zalime dönüşme, tam olarak hangi anda gerçekleşiyor?
 
     En büyük şiddet, ezilenlerin iktidar sahibi olduğundaki kontrolsüz şiddetidir. Mesela İslâm adına şiddet uygulayan kişiler ezildiklerini ve buna karşı savaştıklarını düşünerek kendini haklı görüyor. İktidar oldukları yerde de şiddeti kurumsallaştırıyorlar. Ceza Hukuku, kolluk kuvvetleri, anayasaların tarihsel çıkış noktası aslında iktidarın şiddetini önlemekti. Ancak bu kurumlar yeterince başarılı olamamış.
 
     Tüm mesele, ezilenin gücü eline alınca ezmesiyle ilgili.
 
     Şiddet başta zorunlu bile olsa, iktidarı kolaycılığa itmek gibi bir huyu vardır. Bu, tüm insani gelişmenin önünde bir engel olarak durur. İlericiliğin amacı bu engeli bertaraf etmektir. Mazlumlar zalim olmasın istediğim için, şiddetsiz mücadelelere hep hayranlık duymuşumdur. Bu basit duygusal bir hümanizm değil.
 
     Bir davranış olarak bunu reddetmezsek, kuracağımız en özgürlükçü sistem bile kendi mağdurlarını yaratacaktır.
 
      Bizler, insanlığı ileri götürmek isteyenler, tüm silahlara karşı galip gelmek istiyoruz. Ama şiddet uygulayan olursak o an ilerici olmaktan çıkmış oluruz . Çünkü şiddet tarihsel yenilgiye mahkumdur. Sistem tarafından uygulandığında, o sistemin yıkılması kolaylaşır ve tüm kazanımlar hızla yerle bir olur.
 
     Geçmişte galip geldiğimiz de oldu. Ancak bugün ilericiliğin tüm birikimleri hızla yerle bir oluyorsa, bunda iktidar kurarken şiddeti kontrol edemememizin büyük etkisi var. Eğer zalimlere önlem alacağız derken onların çocuklarını mazlum yaptıysak, bu bizim tarihsel hatamızdır. 
 
     Örneğin Kemalizm, sistemi koruyalım refleksiyle kendini anlamsız bir ayrımcılık içinde buldu. Ve bugün karşıtları tarafından yenildi. Aşırılık ve şiddet, tarihsel ilerlemeyi hızla geri götürerek, gericilerin demogoji aracı oldu ve egemenliklerini bu yolla geri aldılar.
 
     Sonuç olarak bugün maruz kaldığımız şiddeti uygulayanlar, bir zamanın ezilenleriydi. Ancak şiddet onları bugünün zalimi yaptı. Bu bir kısır döngü. Özellikle ülkemizde 10 yılda bir mazlumlarla zalimler yer değiştiriyor. Bunun karşısında yapabileceğimiz tek şey, şiddeti tüm insanlık olarak reddetmek. Aksi halde insanlık bu kısır döngüyü yaşamaya devam edecek.
 
      Özellikle biz, yeni bir kültür oluşturan gençlik olarak, değerlerimize bunu da eklemeliyiz, dünyayı yaşanabilir bir yer haline ancak bu yolla getirebiliriz.
 
Etiketler: Ezilenlerin, Şiddeti
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı