Yazı Detayı
24 Ocak 2015 - Cumartesi 00:25 Bu yazı 1026 kez okundu
 
Özgür'ün Hikayesi
Sercan Polat
 
 

"... ama tanrı gerçek olmasa da varlığına ihtiyaç duyuyorum" dedi ve lafını sağ tarafımda bozuk para isteyen çocuk kesti.
     Az önce gelen çiçekçiyi başımdan savdığım gibi onu da savmak için döndüm, biz bu kadar önemli birşey konuşurken bizi rahatsız etmemeliydi. Gözlerinin içine bakarak "para yok" dedim. Kafasını rapçi gibi hareket ettirerek "yok, yok" dedi. Ben de ona, onun yaptığını yaptım. Sonra birden rap söylemeye başladı. Şarkı daha önceden yazılmış bir şarkı gibiydi ama kullandığı bütün kelimeler o an etrafımızda olan şeylerdi.
  
   "Bizim Allahımız var, bu gördüğün herşeyi o yarattı. Herşey canlıdır, bu arabalar taşın üstünde durur, taşlar toprağa, toprak dağlara bağlıdır ve hepsi allaha bağlıdır. Araba da canlıdır çünkü onu canlı olan insan yaratmıştır. İnsan olduğuna göre allah da vardır, çaktın mı?" bunları sokak ağzıyla söylüyordu. Tabi bunu 9-10 yaşlarında, diğerleri gibi esmer, sümüklü bir çocuktan duyduğumuza epey şaşırmıştık. Aynı anda sandalyelerimizi ona doğru çevirip onu daha dikkatli dinlemeye başladık.
     Konunun üzerine denk gelince, ilk ibretlik mesaj sanıp bir ürpersek de aslında hiç alakası olmadığını, çocuğun özel olduğunu farkettik. 
 
     "Sen mi yazdın bu şarkıyı?"
     "Şuan uydurdum moruk, ne sandın?"
     "İnanmıyorum, doğru söyle."
     "Kelime ver yenisini söyleyim."

     "Bira" dedim ve hakikaten kusursuz bir şarkı daha söyledi. Bir kelime daha dedim ona da söyledi. Kafiyeleri ve mantığı nasıl uydurduğuna inanamıyordum. Yaşını sordum, 14 dedi. Nedense sigara içip içmediğini sordum. Varsa içerim dedi ve nergizin sigarasından bir tane verdim.
     
     "Hep burada mısın sen, haftaya gelsem bulur muyum seni?"
     "Oo, dur bakalım neden sordun?"
     "Arkadaşın olacağım senin, ondan."

     Elini uzattı, "e şimdi olalım, ben Özgür" dedi. Tarlabaşında oturuyormuş. 8. sınıfa gidiyormuş, söylediğine göre okulu seviyormuş ama okul pek onu istemiyormuş.
     "Sen yönetmen misin abi?" dedi. Böyle olmasını dilediğini düşündüm ama ilk tahmini de doğru olmasın diye yazar olduğumu söyledim. "Ooo yaz o zaman abi işte beni" dedi. "Bak karşılaştık, 'Özgürle Sercan'ın Hikayesi' koy adını da."

     "Anlat hikayeni de yazayım..."
     "Ben hep buralarda takılırım, sinyal yaparım(sordum, para istemek demekmiş). Oyunculuk yeteneğim de vardır buralarda yaparım hep(birkaç taklit yaptı). Ama kimse de sormaz durup napıyoruz diye"

     Çocuğun öyle bir bakışı vardı ki, sanki herşeyi biliyor gibi, yalan söylesen anlar gibi... Bıyık altından gülerek anlatıyordu, doğru söylediği de şüpheliydi yani. İnsanları umursayıp umursamadığını merak ettim.

     "Herkes durup sorsa anlatır mısın ki?
     "Sor bak."
     "Naparsın, ne edersin sen?"
     "Babamı annemi hiç tanımam. Ama tanımamak özlememek anlamına gelmiyor. Bu yaşıma kadar hep yurttaydım. Al şimdi çıktım, yaptığım şey bu işte. Ama anneme kızıyorum, neden diyorum, keşke beni bırakmasaydın annecim" dedi ve masadan peçete alıp yaşaran gözlerini sildi.

     "Şimdi doğrusunu anlat" dedik. Yalan söylediğini anlamamıza bir an bile şaşırmadan direk anlattı. "Annem de babam da hayatta. Babam bazen çalışır bazen çalışmaz. Annem çalışmaz, ben de burda takılır, sinyal yaparım işte.

     Telefon numaramı aldı. Arayacağım yarın seni dedi ve gitti.
O an, sokakta para isteyen ve serserilik yapan küçük bir çocuğun özel olabileceğine ihtimal vermediğimi fark ettim. İtilmişlerin öyküsü devam ediyordu, tüm özelliğiyle ve tüm yılmazlığıyla büyük sona hazırlanıyordu...

Not: Bu hikayeyi ona verdiğim sözü tutmak için anlattım. O görmese de sözümü tutuyorum.

 
Etiketler: Özgürün, Hikayesi
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı