Yazı Detayı
25 Aralık 2014 - Perşembe 15:37 Bu yazı 1212 kez okundu
 
Türkiye'de Muhafazakarlaşan ve Elitleşen Sol
Sercan Polat
 
 

1. "Sol" tarihi gelişimi ve doğası gereği ahlakla -genel ahlak anlaşılmasın- iç içedir. Bu iç içeliğe, gençliğin heyecanı da eklenince solcuların duygusallığı beraberinde gelir.


2. Politik tavrını eğilimlerle değil mantıkla belirlemesi ilericiliğin karakteristiğidir. Bu nedenle gelişim süreci uzundur. Magazinsel tarih sonuç aşamasına haddinden fazla değer verdiğinden bu uzun süreç unutulur ve patlamalar(devrimler) duygusal kahramanlık hikâyeleriyle anılmaktan ibaret kalır. Değerlendirmeler bu patlamalar üzerinden yapılır.

3. İlerici hareketler tarih boyunca azınlıklardan gelişmiştir. Bu nedenle acı deneyimler ve zulümler yaşaması kaçınılmaz olur.
 
     Aslında sol, gücünü biraz da bu duygusallıktan alır. Ancak bugün Türkiyede sol, bu 3 temel nedenin etkisinde muhafazakar ve seçkinci bir ağırlığa bürünmüş vaziyette. Buna sol tarafta olduğunu söyleyen tüm kurum ve ideolojiler dahil. Belki de kategorize etmek bu yüzden kötü...

     Bu kavramlardan ne anladığımı biraz açmalıyım. Elbette sol, bu kavramların tartışmasız karşısında gözükür. Ama fiilen bulunduğu durum kavramsal olarak budur.

     Muhafazakarlık adı üstünde kendi genel yaşam ve düşünce biçimini muhafaza etmeyi ifade eder. Dış dünyaya kapalıdır, çünkü doğruyu bildiğine inandığından özü gereği yeniliğe ihtiyaç duymaz.

     Elitizm ise "doğru insan" tanımı olan, makbul vatandaşını oluşturmaya eğilimli, suçlayıcı ve aşağılayıcı olmak doğasında olan bir politik tutumdur.

     Bu durumun belirtileri ve sebepleri neler?
     Yaşadığı travmatik tecrübelerden sonra sol kesimler içine kapandı. Faaliyetleri engellendiği için kendi içinde sınırlı da kalsa, yaşamaya çalıştı. Aleyhe propagandaların halk üzerindeki etkisini kaldıracak güçte değildi. Böylece toplumdan uzak kaldı. Toplum için birşey yaparken destek görememiş olmak kızgınlaşmasına sebep oldu. Suçlayıcılık peşinden geldi. Ulusal-Kemalist sol ufak ihtiyaçlar için oy verenleri çıkarcılıkla, Kürt solu her eleştiriyi ırkçılıkla, sosyalist sol toplumsal hayata katılanları konformizmle suçladı. Halbuki bu anlayışsızlık, bireysel hayat tecrübelerine uzak kalışındandı... Her örgütün, her siyasi çizginin kendine ait "asıl sol" tanımı var. Bu solun tüm dünyada düştüğü kimlik bunalımının kısa bir özeti...

     Peki bu muhafazakarlık ve seçkincilik neden yanlış?

      Muhafazakarlık eleştiriye kapalıdır. Bu yenilikçi olmamasındandır. Sol, ilericilik ve yenilikçilik olmadan düşünülemez. Ancak bu amacını, yaşadığı toplumun o anki mevcut işler kurallarını inkar ederek gerçekleştirmesi de mümkün değildir. İnkar ettiği vakit, biraz da duygusallığından, toplumun ne hale getirildiğinden iğrendiği için, o toplumsal yaşama katılmayı kirlenmek sayıyor. Böylece günlük yaşam kaygılarıyla köleleşen insanı gözlemleyemiyor ve sorununa cevap veremediğinden ciddiye alınmıyor.

     Ne yapmalı, nasıl olmalı?

     Birey, dünyaya geldiği tarihteki çevreye doğar. Kimse bu çevrenin etkisinden tam olarak arınamaz. Hal böyleyken insanları toplumsal hayata katıldıkları için suçlamak karşılık bulamayacaktır. Sol, toplumsal hayata katılmadığı vakit kendini sürekli yenileyen kapitalizm karşısında argumansız kalıyor. Bu durum bir süre devam ettikten sonra, uzaktan aynı eleştirileri yapmak gericileşmeye sebep olur. Bu nedenle toplumun işler kuralları neyse sol değerler bir şekilde bu günlük yaşamın içine sokulmalı.

     Gezi'nin işe yaramadığından falan yakınmamak gerek. Olgunlaşma sürecine sabretmek lazım. Karamsarlığa lüzum yok.

      "Doğru sol", "gerçek sol" tanımı yapmakta bu kadar hevesli olmak o kadar iyi birşey değil. Çünkü anlamsız kavgalarla boğuşmaktan toplumun ihtiyaçlarını karşılamaya vakit bulunamıyor. Hem solun tanımını yapıp durdukça bu tanımlar konusunda anlaşamayıp kavga ediyoruz. Sen solcu değilsin tavrını bırakıp, kendini böyle tanımlayanlarla "asgari bir sol"da anlaşıp derhal hayata katılmak lazım. 

     Unutmayalım ki herkes zorluklara göğüs germekte çok dayanıklı olmak zorunda değil. Kimseyi devrimci olmadığı için suçlamadan bir an önce sol değerleri toplumsal hayata sokmak gerek...
 
Etiketler: Türkiyede, Muhafazakarlaşan, Elitleşen, Sol
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı