Yazı Detayı
16 Nisan 2015 - Perşembe 22:57 Bu yazı 3047 kez okundu
 
Sokrates sordu; ‘Kimin bu peşine düştüğünüz yargılar?’
Burak Kaan Koçak
 
 

 İnsan hayatının şu meşhur göz açıp kapayıncaya kadar geçen kısa süresinde düşüncelerin sonucunda meydana gelen davranışlar; çoğu zaman basit hislerin karakterde yansıması ile şekillenir. Bu hisler arasında en güçlü şekil vericiler ise korku ve ön yargıdır. Peki korkuyla savaşın düşünceye olan etkisi hakkında metayı evrenden insana çeviren adamın korkusu neydi? Tabiki de sakallarını kesmek. Dilayektiğin çaresiz kaldığı bir anda bile ufuk düzleminde bir harita çizdi Sokrates. Bilinmeyenden korkar insan, yaşanmayandan.

 Tozlu tarihte ‘’söz uçar; yazı kalır.’’ kalıbını ‘’yazı yoksa da; söz kalır.’’ haline çeviren nadir insanlardan olan Sokrates; benim gibi aforizma kasmak yerine; bilgi kasıp kendisini bilgisiz bir bilgisayara çevirmiştir. Metafor bu ya! kendi yazmamış ama kendisini yazdırmış kendini bilmez Sokrates. Henüz suların ıslatılamadığı dönemde yaşamasına rağmen insanın düşünce ufkunun bu denli genişlemesini sağlayan bu korkak adam, bilginin toplum yaşantısında bireyi ne kadar önemli kılabileceğinin aktarılmasını sağlamıştır. Hâşa! Platon bu yolda hocasından kavuğunu almak zorunda kalmıştır.

 İnsanın refah ve mutluluğa ulaşabilmesinde yegane etken içinde yaşadığı toplumdur. Toplumun doğadaki doğal varlığı ise tıpkı devletin doğada doğal olarak var olması gibidir. Tabi bu noktada konuyu yöneticiye bağlarken akıllarda ‘’madem doğal bir süreç; neden yöneticisi var?’’ şeklinde bir soru olacak. Pekala. İdeal devlet yöneticisi gündemimizin şu yoğun -ver 400 milletvekilini  getir başkanlık sistemini- sloganının ayyuka çıktığı  dönemde incelenmesi gerektiği kanaatindeyim. Mamafih bu incelemenin periyodik olarak yapılmaması ise en basit ve kibar tabiri ile skandaldan ibarettir. Lafı dolandırmayalım. Platon Efendi gücünü Sokrates’ten alıp harmanlayıp bizim için hepsini incelemiş. Aristo ise bu dar inceleme konusunda pastadaki çilek olmuştur.

 Düzen ve nizamın en yüksek seviyeye çıkarılması için doğru bir akıla ihtiyaç vardır. Doğru akılın meydana gelmesi ise eğitimden ibarettir. İnsanlığın temel sorunlarından olan eğitim, Platon’un neden bir filozofu yönetici sıfatına yakıştırdığının cevabını oluşturmaktadır. Hoş; Bir filozofun doğası gereği yönetme görevine haiz olduğunu iddia ederken üstüme bir perde çeken Platon; bu savından ötürü sanırım kendi düşünce ufkunu biraz daraltmıştır. Filozof doğulmaz, olunur. Suyu bulandırmadan devam edelim... Doğruluk, bilgelik ve adalet kavramlarının odak noktasının filozofta buluştuğunu düşünen Platon; bu kıstaslarla yöneticinin sahip olması gereken sıfatları kendince tayin etmiş ve hocasının temellendirdiği bilgisizliğin en düşük seviyesinin, yalnızca bir filozofta olacağı şeklinde yorumlamıştır. Bedenin en tepesine üzerinde bilgelik ve adalet yazan tabela ile filozofun oturtulması ile bütün bedene sağlayacağı tatmin matematiksel hesaplara ihtiyaç duyulmaksızın pekala farkedilebilir niteliktedir. Adaletin ve bilginin sentezlenmesinin toplum üzerinde güzel, iyi ve doğru ahlakı da tesis edeceği aşikardır. Öyleki insanların teslimiyetini sağlayan din olgusu da ahlaki düzeni prensip edinmiştir. Platon’a göre doğru işi yapma kavramında yöneticiliğin karşısına her hal ve koşulda filozoflar gelmektedir.

 Adalet ile özdeşleşen Platon’un devleti; her ne kadar bir eğitim yuvası olması gerekse de; halkı aydınlatmaktan çok halkı adalete iter. Tabi bu noktada sınıfsal ayrımlara giden Platon’un bu yaklaşımı tartışılır. Zira aydınlatma da bilgi dağıtma ile sıkı sıkıya bağlıdır ve sınıf ayrılığı; yine Platon’un inanmadığı; eşitlik ahlakına terstir. Platon’a göre her sınıfın adaletli olmakla birlikte kendine has görevi vardır. Tıpkı yöneticinin bilgelik ve adalet dağıtma görevi gibi. Adalet platformu olan yönetici, halkın nispeten ötekileştirildiği bir toplumda nasıl bu sıfata haiz olmalıdır dersek bu noktada devreye Dante Alighieri’nin tabiri ile ‘’Bilenlerin Ustası’’nı sokmak istiyorum.

 Aristoteles ufak çalımlarla Platon’dan sıyrılmıştır ve günümüz yönetici prototipini hemen hemen oluşturmuştur.Tabi bu noktada şan, şöhret, koltuk sevdası gibi kavramlara hiç tutulmayan İskender’in hocası; devleti filozofların yönetmesine gerek yoktur, etrafındaki filozofları dinleyen bir yönetici olması yeterlidir diyerek bilge filozof nasıl olunur dersini de geçerken öğretip geçmiştir. Aristoteles’e göre sırasıyla monarşi, akabine aristokrasi ve buna müteakip politi rejimleri en ideal rejimlerdir. Çok uzaktan bakarsak politi rejimi günümüze en yakınsayanı. Ancak hangi rejim kurulacaksa kurulsun uçlarda yaşam, adaletsizlik, aşırılık gibi kavramların uzakta tutulması gerektiği üstüne basıla basıla belirtilmiştir. Tespitlerinde Platon’un Devlet’indeki idealist söylemlerden ziyade saraylı Aristoteles; haliyle; biraz daha realist tavır takınmıştır.

 Yüzeysel geçilen bunca aktarımın sonucunda bağlayacağım nokta ise şu olacak; ‘’Sokrates’i severim, Platon’u severim, Aristoteles’i severim; ama gerçeği daha çok severim.’’.Entrikaların ve çıkar çatışmalarının tarihin ilk sahnesinden beri hayatımızda olduğunu hesaba katarsak önümüzdeki yıllarda Sokrates de Platon da Aristoteles de yine defalarca kez yanılacak. Bizse onları en yanılan! olmaya iten korkunun ve ön yargının esareti altında kalmaya yine devam edeceğiz..

 Bilgelik ve adaletin her insanın hakkı ve ödevi olduğuna inanan bilge ve adeletli yönetici/yöneticiler tarafından yönetilmek ümidiyle.

 

 

 
Etiketler: Sokrates, sordu, ‘Kimin, peşine, düştüğünüz, yargılar’
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı