Yazı Detayı
24 Kasım 2014 - Pazartesi 22:24 Bu yazı 3026 kez okundu
 
Holy Outbreak (Kutsal Mihrak)
Burak Kaan Koçak
 
 

Bilginin güç, gücün ise her şey olduğu dünyada halkın düzeyine inmeyen veya ‘’inmemesi gereken’’  ve yalnızca belirli bir sayıda ‘’müride’’ açıklanan bilgi topluluğu, ezoterizmin kelime  anlamında saklanır. Saklandıkça anlarız ki sükutun altın olduğu yer orasıdır. Bu susma; tarih sayfalarının çevrilmeye başlandığı ilk günden beri mevcuttur.

 

Ezoterizmin etkilerini konu alacağım bu yazımda Doğu’daki ezoterik hareketlerden ziyade, Batı’dan olan bir sükut ordusunun hareketinin ufak bölümüne ışık tutmaya çalışacağım.

 

Günümüzün hoş kavramlarından olan Alternatif Tarih’in baş konuları arasında papa ve gizli Hristiyan tarikatları arasındaki ilişkiler vardır. Hoş; bu ilişkilerin daimiyeti ne kadar varsa, resmiyet kazandığı hal de bir o kadar yoktur.  Çok az papa tarafından beratlandırılan bu örgütler, yetiştirdikleri bilimadamları, sanatçılar, liderler, savaşçılar, papalar ve tabi ki krallarla tarihin görünmeyen pusulaları olmuşlardır.

 

Piskopos Angelo Giuseppe Roncalli de işte böyle bir ruhbandı. Genel-geçer bir gençlik öyküsünün ardından Katolik Kilisesi’nce hızla kıymet artışı yaşayan Roncalli; nihayet ki; 1925 yılında ‘’Obedientia et Pax(İtaat ve Barış)’’ mottosuyla Bulgaristan’a atandı. 1935 yılına kadar Vatikan’ın Diplomatik Servisi adıyla bilinen Vatikan’ın gizli istihbarat örgütünde çalışmış olan Roncalli, apostol temsilci etiketiyle sonunda İstanbul’da çalışmaya başladı. O yıllarda Türkiye’de Vatikan Büyükelçiliği yoktu. Kendisi Katolik hiyerarşinin Türkiye’deki başı vasfı ile çeşitli faaliyetler yürüttü ve gizli ziyaretlerde bulundu. Esasen uslu bir çocuk mizacına sahipmiş gibi görünen Roncalli’nin maskesinin düşmesi uzun yıllar sonra gerçekleşti. Pısırık tavırları ile bilinen bu piskoposun Türkiye’de kaldığı süre boyunca halka yakın göründüğü ve iyi Türkçe bildiği çeşitli kaynaklar arasında mevcuttur. Öyle ki Beşiktaş takımını tuttuğu da söylentiler arasında mevcut.

 

Kardinal yapılan Angelo Roncalli 1930’lu yıllarda genç ve cesaretli bir politikacıyla tanıştı. Bu genç daha sonra İnönü ile mücadeleye girdi ve Demokrat Parti’nin kurucularından oldu. Mustafa Kemal Atatürk’ün başbakanlarından olan bu genç, 1950 yılında yılında üçüncü ve asker kökenli olmayan ilk cumhurbaşkanı oldu. Bu tarihten sonra ise eskinin genç ve cesaretli politikacısı Celal Bayar, Vatikan’ın Türkiye’de büyükelçilik açması için gerekli emirleri verdi. 1958 yılında ise Roncalli beklenmedik bir şekilde papa seçildi ve XXIII. John(XXIII.Ioannes) adını aldı.

Bayar ile Roncalli’nin dostluğu Türkiye tarihinde bir ilke imza atmıştır. Bayar, XXIII. John’u makamında yani Vatikan’da ziyaret eden ilk Türk ve Müslüman devlet başkanı mertebesine erişmiştir! Bu dosthane! ziyaretin aslında Ortodokslara yapılan bir gözdağı olduğunu anlamak eminim ki kolay olmuştur. Peki bu dostlar ne zaman ödeşeceklerdi dersiniz?

 

Roncalli’nin maskesinin düşmesi İstanbul’da gerçekleşti. Önemli Katolik gazetesi olan The Universe’ün baş editörü Pierre Compton’un açıkladığına göre sembolleri ‘’gül ve ha璒 olan bir örgütün üst yöneticileri Roncalli’yi henüz piskoposken papalıkla müjdeleyerek örgütün üyesi yapmıştı. Bilin bakalım bu Gül ve Haç Kardeşliği örgütünün ünlü Türk üyesi kimdi?

 

1960 yılında yapılan askeri darbede Yassıada’ya gönderilen ve daha sonra da idama mahkum edilen Celal Bayar’ı sıkıyönetim mahkemesi  idamından birkaç saat önce sağlık sebeplerini gerekçe göstererek aldığı bir kararla idam etmekten vazgeçti. Aynı gerekçe ile  Milli Birlik Komitesi tarafından cezası yaşam boyu hapse çevirildi. Velev ki bu süreç  1961 ANY md. 97’ye kadar uzandı ve sonunda affedildi. Az önce Celal Bayar’ın bu dakika 90+3’te gelen golle zafere ulaşmasının kılıfını okudunuz. Sıra geldi minarenin çalınmasına. Papa XXIII. John; yani bizim İstanbullu Roncalli; tabiki de kadim dostu, Gül ve Haç kardeşi Celal Bey için eli kolu bağlı durmayacaktı. İdamdan bir gece önce Ankara’ya gelen ve bizzat Papa XXIII. John’un mesajını ileten bi kardinal, darbeci subaylara en sert dille gereken ultimatomu bildirdi. Sonuçta zavallı Menderes ve arkadaşları asıldılar, komitacı Bayar ise uzun yılllar yaşadı.

 

Göreve gelmesi ile birlikte 2. Vatikan Konsili gibi sansasyonel işlere imza atan ‘’Opus Dei’’ temsilcisi Roncalli, Batı ezoterizmininin Türkiye Cumhuriyeti’nde ilk meyvelerini vermesini bizatihi olarak sağlamıştır. Günümüze  kadar dış mihrakların etkisinden hiçbir zaman kurtulamayan Türkiye Cumhuriyeti’ne ve millletine naçizhane tavsiyem  maalesef ki ‘’oyuna gelme Türkiye’’den öteye gidemiyor. Yazımı Doğu ezoterizminin ve istihbaratının ben bu oyunu bozarımcısı Kuşçubaşı Eşref’in bir sözü ile sonlandırıyorum.

 

‘’Lawrance, kazandığını sanıyorsun. Fakat henüz hiçbir şey bitmedi. Hükümetinin başına öyle musibetler salacağım ki, 2 asır uğraşsanız bitiremeyeceksiniz.’’

 

 

 

 

 
Etiketler: Holy, Outbreak, (Kutsal, Mihrak)
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Final döneminin sonunda bütünlemeye kalmayacağınıza inanıyor musunuz?
Anketler
Hukuk fakültelerindeki eğitimden memnun musunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı